Karmienie mieszane – jak poprawnie karmić butelką i piersią?

karmienie mieszane jak poprawnie karmić butelką i piersią

Praktycznie każda mama chce karmić swojego dzieciaczka mlekiem matki, ale niestety zrobić to wychodzi nie u wszystkich. Ktoś po prostu nie może nauczyć się poprawnie przystawić malucha, niewielki procent kobiet ma w istocie brak lub niedobór mleka.

Cokolwiek by nie było, ale jeśli dziecko nie najada się, to ono nie nabiera wagi, gorzej rozwija się, czyli mamie należy wiedzieć, jak poprawnie zorganizować karmienie mieszane, ponieważ całkowicie zrezygnować od mleka matki jednak nie warto, zwłaszcza kiedy maluch jeszcze nie ma 6 miesięcy. Walczyć warto nawet za kilka kropelek mleka, ale nie na szkodę dziecku – ono musi być najedzone.

Jak obliczyć dokarmienie przy karmieniu mieszanym?

Aby wiedzieć ile zjada maluch, należy ważyć go do i po karmieniu na dokładnych dziecięcych elektronowych wagach po każdym jedzeniu w ciągu dnia. Po tym trzeba nauczyć się informacji, ile musi używać mieszanki, czy mleka dziecko odpowiedniego wieku. Na podstawie tych danych łatwo będzie zrozumieć, ile mililitrów brakuje dziecku, aby odczuwać się najedzonym i zadowolonym.

Drugi sposób wyznaczyć brakującego maluchowi dokarmienia – metoda mokrych pieluch. Dlatego należy zrezygnować na dzień od pieluch i zawijać dziecko po staremu, żeby zrozumieć na ile norma (12 pieluch dziennie) różni się od rzeczywistości i dodawać dziecku mieszankę po 30 ml za raz, aż ta ilość nie wyrówna się. Ten sposób jest dość niedokładny i pracochłonny.

Jeśli liczyć ilość żywności na oko, to jest ryzyko przekarmić dziecko, a to spowoduje zaburzenie trawienia, odbijanie się, zwiększenie objętości żołądka i w skutek – przekarmienie. Lepiej niech maluch nie doje kilka gram mieszanki niż otrzyma jej nadmiar.

Jak poprawnie karmić przy karmieniu mieszanym?

Młodych mamuś często niepokoi pytanie – jak dawać mieszankę przy karmieniu mieszanym, przecież bardzo ważne poprawnie podejść do wprowadzenia dokarmienia, aby dziecko jednego pięknego dnia nie zrezygnowało z piersi w ogóle na korzyść butelki. Dlatego trzeba obowiązkowo pierwszą dawać pierś, a być może dwie, jeśli mleka w ogóle jest bardzo mało. Tylko po tym jak dziecko wypiło całe mleko, musi być zaoferowana butelka z mieszanką.

Inny sposób używany przez mamy – dziecko w jedno karmienie otrzymuje tylko mleko matki, a w następne mieszankę i takie jedzenie przeplata się, ale nie łączy się.

Niewielki niuans odnoszący się butelki – smoczek na niej powinien być szorstki z malutkim otworem, żeby maluch dokładał wysiłku, identyczne z ssaniem piersi. Przecież jeśli smoczek jest miękki i mieszanka wycieka bez problemu, to dziecko wkrótce zrozumie, że taki sposób dla niego jest najlepszy i już nie zechce pracować około piersi.

Jeśli dokarmienie malucha – stan przejściowy, to lepiej dawać mieszankę nie przez butelkę, a z łyżki, czy kubka. Tak jest więcej szans, że dziecko nie zrezygnuje z piersi na korzyść takiego nieporęcznego użytku pokarmu, ale to dzieło wymaga specjalnych umiejętności. Aby mleko nie zaginęło całkiem, jest obowiązkowe przystawienie dziecka do piersi w czas nocny, a dokładnie wcześnie rano od 3 do 8 godziny.

Według publikacji naukowych na ten temat, właśnie w taki czas prolaktyna, odpowiedzialna za wyrabianie mleka w piersiach, produkuje się w maksymalnej ilości, kiedy dziecko ssie piersi. Na ogół przystawiać do piersi w ciągu dnia trzeba niemniej trzech razy, inaczej mleko stopniowo zacznie znikać.

Jeszcze jeden sprytny sposób można spróbować z dzieckiem, aby ono nie wymieniło was na butelkę – istnieje specjalny system, gdzie pojemność z mieszanką wiesza się na szyję mamy i po miękkiej rurce płyn ścieka na dół. Dzięki elastycznemu materiałowi dziecko nie odczuwa, że razem z sutkiem u niego w ustach jest jeszcze obcy przedmiot. Więc maluch nasyca się jednocześnie i mlekiem matki i mieszanką.

 
Powiązane artykuły:
Jak wybrać mieszanki dla noworodków?
Jesteście pewne, że z pierwszego razu potraficie zorientować się w tej różnorodności dziecięcych mieszanek, które są w sklepie? Nie wolno kupić tej, co pierwsza się trafiła i karmić nią nowonarodzonego dziecka.
Jak poprawnie karmić noworodka mieszanką?
Są wypadki kiedy bardzo ważne we właściwym czasie przejść na pełnowartościową zamianę piersiowego matczynego mleka. Ważne nie tylko poprawnie dobrać mieszankę, ale i nauczyć się poprawnie karmić dziecko.
Przejście z karmienia piersią – jak przestawiać dziecko na karmienie sztuczne?
Nie wolno z mostu jednorazowo zamienić piersiowe mleko na mieszankę: to niebezpiecznie dla zdrowia bobasa, może wywołać alergię, rozbrat jelita i stres. Jak poprawnie przestawiać dziecko na karmienie sztuczne? O tym czytajcie nasze rady.
Mieszane karmienie dziecka – karmienie niemowlęcia piersią i z butelki
Mieszane karmienie – kompromisowy wariant między piersiowym mlekiem i sztuczną mieszanką. O tej porze u kobiety jeszcze jest szansa nawiązać normalne piersiowe wykarmianie.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty