Karmienie piersią po cesarskim cięciu – wszystko, o czym powinna wiedzieć młoda mama

Taki proces jak karmienie piersią przeprowadzony po cesarskim cięciu ma swoje osobliwości. Tak więc pierwsze z czym zderzają się młode mamy – to brak wydzielania mleka. Ten fakt jest przyczyną niepokoju dla praktycznie każdej świeżo upieczonej mamusi. Rozpatrzmy dokładniej tą sytuację i spróbujemy zorientować się z tym, co robić w takim wypadku i jak ustanowić laktację po cesarskim cięciu.
Jakie są cechy rozpoczęcia karmienia piersią po cesarskim cięciu?
Pierwsze co należy zrobić kobiecie – to uspokoić się. Przecież dość często właśnie przez nerwowy układ odznacza się obniżenie laktacji.
Jak wiadomo, w ciągu pierwszych 5–9 dni po porodach z piersi wydziela się siara. Ten płyn ma żółtawy odcień. Jego objętość jest niewielka, jednak dzięki pożywności, dziecku całkiem go wystarcza.
Główny błąd, który dopuszczają młode mamy to lekceważą tym, że po każdym karmieniu należy odcedzać siarę, co będzie sprzyjało przypływowi piersiowego mleka. Przy czym całkiem nieważnie jaka objętość siary wydziela się przy przeprowadzeniu takiej manipulacji, ponieważ jej głównym zadaniem jest stymulacja nadejścia laktacji po cesarskim cięciu.
Z reguły w pierwszą dobę po przeprowadzonej operacji kobieta czuje się źle. W związku z tym, w tej chwili można nie odcedzać piersi. Jednak zaczynając od drugiego dnia taką manipulację należy przeprowadzać przez każde 2 godziny, tracąc na każdą pierś niemniej 5 minut.
Jak ustalić karmienie piersią po cesarskim cięciu?
Jak już było powiedziano powyżej głównym problemem laktacji po cesarskim cięciu jest mała produkcja mleka kobiecego.
Po to, żeby skorygować tą sytuację kobieta powinna w pierwszej kolejności pić więcej płynu, w jakości którego można wykorzystać różnego rodzaju herbaty do podwyższenia laktacji. Przy czym nie wolno zapominać stale odcedzać obie piersi po każdym załączaniu dziecka. To będzie nie tylko stymulowało duże wydzielanie mleka, ale i pozwoli uniknąć długotrwałych zjawisk.

Nie warto zapominać o osobliwości żywienia przy karmieniu piersią po cesarskim cięciu. Codzienna dieta powinna zawierać produkty mleczne (twaróg o niskiej zawartości tłuszczu, mleko, kefir).
Również warto odznaczyć i ten fakt, że po cesarskim cięciu są często przepisywane antybiotyki i początek karmienia piersią odkłada się samą mamą przez obawy sprawiania szkody niemowlęciu. Jednak z tego powodu nie istnieje jednoznacznej myśli. W rzędzie wypadków lekarze starają się przeznaczać takie leki, które nie mają negatywnego wpływu na laktację. W każdej sytuacji ten moment jest rozpatrywany oddzielnie i przy konieczności mamę uprzedzają o tym.