Karmienie piersią po cesarskim cięciu – wszystko, o czym powinna wiedzieć młoda mama

karmienie piersią po cesarskim cięciu

Taki proces jak karmienie piersią przeprowadzony po cesarskim cięciu ma swoje osobliwości. Tak więc pierwsze z czym zderzają się młode mamy – to brak wydzielania mleka. Ten fakt jest przyczyną niepokoju dla praktycznie każdej świeżo upieczonej mamusi. Rozpatrzmy dokładniej tą sytuację i spróbujemy zorientować się z tym, co robić w takim wypadku i jak ustanowić laktację po cesarskim cięciu.

Jakie są cechy rozpoczęcia karmienia piersią po cesarskim cięciu?

Pierwsze co należy zrobić kobiecie – to uspokoić się. Przecież dość często właśnie przez nerwowy układ odznacza się obniżenie laktacji.

Jak wiadomo, w ciągu pierwszych 5–9 dni po porodach z piersi wydziela się siara. Ten płyn ma żółtawy odcień. Jego objętość jest niewielka, jednak dzięki pożywności, dziecku całkiem go wystarcza.

Główny błąd, który dopuszczają młode mamy to lekceważą tym, że po każdym karmieniu należy odcedzać siarę, co będzie sprzyjało przypływowi piersiowego mleka. Przy czym całkiem nieważnie jaka objętość siary wydziela się przy przeprowadzeniu takiej manipulacji, ponieważ jej głównym zadaniem jest stymulacja nadejścia laktacji po cesarskim cięciu.

Z reguły w pierwszą dobę po przeprowadzonej operacji kobieta czuje się źle. W związku z tym, w tej chwili można nie odcedzać piersi. Jednak zaczynając od drugiego dnia taką manipulację należy przeprowadzać przez każde 2 godziny, tracąc na każdą pierś niemniej 5 minut.

Jak ustalić karmienie piersią po cesarskim cięciu?

Jak już było powiedziano powyżej głównym problemem laktacji po cesarskim cięciu jest mała produkcja mleka kobiecego.

Po to, żeby skorygować tą sytuację kobieta powinna w pierwszej kolejności pić więcej płynu, w jakości którego można wykorzystać różnego rodzaju herbaty do podwyższenia laktacji. Przy czym nie wolno zapominać stale odcedzać obie piersi po każdym załączaniu dziecka. To będzie nie tylko stymulowało duże wydzielanie mleka, ale i pozwoli uniknąć długotrwałych zjawisk.

laktacja po cesarskim cięciu

Nie warto zapominać o osobliwości żywienia przy karmieniu piersią po cesarskim cięciu. Codzienna dieta powinna zawierać produkty mleczne (twaróg o niskiej zawartości tłuszczu, mleko, kefir).

Również warto odznaczyć i ten fakt, że po cesarskim cięciu są często przepisywane antybiotyki i początek karmienia piersią odkłada się samą mamą przez obawy sprawiania szkody niemowlęciu. Jednak z tego powodu nie istnieje jednoznacznej myśli. W rzędzie wypadków lekarze starają się przeznaczać takie leki, które nie mają negatywnego wpływu na laktację. W każdej sytuacji ten moment jest rozpatrywany oddzielnie i przy konieczności mamę uprzedzają o tym.

 
Powiązane artykuły:
Kiedy wypisują ze szpitala po cesarskim cięciu?
Wszyscy rozumieją, że porody przyrodniczym sposobem wymagają mniej czasu na wznowienie organizmu, aniżeli przeprowadzenie cesarskiego cięcia. Toż wiele kobiet niepokoi pytanie- po ilu dniach mamę z bobasem mogą puścić do domu?
 Jakie znieczulenie jest lepsze do cesarskiego cięcia?
Istnieje kilka rodzajów anestezji, które są dozwolone przy przeprowadzeniu operacji cesarskiego cięcia. W tym artykule rozpatrzymy każdy z nich i wyznaczymy, który rodzaj znieczulenia i w jakich wypadkach wykorzystują i co jest lepsze dla matki i dziecka.
Czy można rodzić samej po cesarskim cięciu?
Wcześniej jeśli u kobiety przeprowadzane były pierwsze porody jako cięcie cesarskie, nawet nie było mowy o naturalnych porodach przy kolejnych ciążach. Dziś to jest realne, i jeśli kobieta życzy sobie rodzić siłami natury to może to zrobić.
Awaryjne cesarskie cięcie – przyczyny i konsekwencje
Oprócz planowego cesarskiego cięcia, w trakcie skomplikowanych przyrodniczych porodów,lekarze zderzają się z koniecznością awaryjnej operacji. Istnieje spis przyczyn do przeprowadzenia porodów taką drogą. Będzie o tym mowa w naszym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty