Katar – leczenie w warunkach domowych u dorosłych

katar leczenie w warunkach domowych u dorosłych

Jesienna pora wielu kobietom kojarzy się nie z końcem lata, złocistym liściem, a banalnym katarem. Zwiększona wilgotność, częste deszcze, obniżenie temperatury powietrza, powodują wyniknięcie przeziębienia, któremu towarzyszy zatkany nos. Jednak dosyć łatwo poradzić sobie z katarem – leczenie w warunkach domowych owego objawu u dorosłych trwa około 7 dni. Jeśli natomiast rozpocząć terapię od razu po pierwszych objawach, to dzięki skutecznym środkom można ułatwić oddychanie jeszcze wcześniej.

Skuteczne leczenie kataru w warunkach domowych

Zapobiec zapaleniu błony śluzowej nosa można bez stosowania antybiotyków, w większości wypadków wystarczy znać kilka ludowych przepisów. Jednym z najbardziej skutecznych środków do leczenia kataru w warunkach domowych jest aloe.

Klasyczne środki

Składniki:

  • czysty sok aloe – 1 łyżeczka;
  • woda gotowana – 1 łyżeczka.

Przygotowanie i stosowanie

Wymieszać składniki w szklanym naczyniu. Rozbełtać mieszankę (w ciągu 2 minut). Stosujemy krople 4 razy dziennie po 2-5 kropelek do każdego otworu nosowego.

Na podstawie opisanego przepisu można zrobić roztwór miodu, dodając taką samą ilość produktu (1 łyżeczkę) do środka leczniczego.

Ułatwić oddychanie przez nos, zapobiec podrażnieniu błony śluzowej, pozbyć się bakterii, pomoże stosowanie naturalnych olejów roślinnych:

  • mentolowego;
  • jedliny;
  • rokitnika.

Wystarczy 1-2 kropelki, aby polepszyć samopoczucie.

Metody leczenia silnego kataru w warunkach domowych

Jeśli długo masz zatkany nos i to ci przeszkadza spać normalnie w nocy, a zawartość zatok nie wychodzi samodzielnie, wtedy jest potrzebne leczenie zespołowe:

  1. Wygrzewanie się. Rano i wieczorem warto nakładać na przegródkę nosową woreczki z gorącą solą morską, ryżową lub zbożową mąką w ciągu 10 minut. Jednak jeśli masz zapalenie ropowe lub gorączkę, owy zabieg jest przeciwwskazany.
  2. katar leczenie w warunkach domowych
  3. Płukanie. Zabieg pomaga usunąć śluz, oczyścić zatoki z wirusów, bakterii. Płukać nos należy roztworem solowym (5 gr soli morskiej i 500 ml wody) lub antyseptycznym roztworem ziołowym.
  4. Inhalacje. Zalecamy stosować nebulizator. Jeśli natomiast nie masz owego urządzenia możesz skorzystać z tradycyjnego sposobu – wdychanie oparów olejku eterycznego z eukaliptusa, rumianku, drzewa herbacianego.

W medycynie ludowej stosowane są soki zrobione z różnych warzyw – cebuli, czosnku, rzodkiewki, marchewki. Wystarczy 1-2 kropelki soku na 1 łyżkę stołową wody.

 
Powiązane artykuły:
Zatkane ucho przy katarze – co robić?
Wiele osób spotykało się z sytuacją, kiedy przy zwyczajnym katarze, czy bólu w gardle zatyka uszy. Cała rzecz w tym, że one mają łączenie między sobą. Toż w razie pogorszenia zdrowia jednego organu, cierpią i drugie dwa.
Pierwsze objawy przeziębienia – jak je rozpoznać?
Odczuwacie dreszcz i łamanie w stawach, lecz nie jesteście pewne czy to przeziębienie? Pomożemy zorientować się w symptomach przeziębienia i podpowiemy, które są pierwsze oznaki choroby.
Jak odróżnić katar alergiczny od przeziębieniowego?
Macie katar, a nie wiecie z jakiego powodu on powstał? Nie możecie zrozumieć - leczyć przeziębienie, czy alergię? W tym materiale objaśnia się różnice między katarem zwyczajnym i alergicznym.
Czy można wygrzewać ucho przy zapaleniu ucha?
Macie zapalenie ucha i chcecie go nagrzać? W naszym nowym artykule dokładnie i zrozumiale objaśnia się, w których wypadkach można grzać ucho, a w których sytuacjach lepiej zrezygnować z tej metody leczenia.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty