Kawomanii post

Zwolennicy i przeciwnicy orzeźwiającego napoju nie przestaną się sprzeczać na temat tego, jak on wpływa na organizm, potwierdzając swoje argumenty wnioskami naukowców i pracowników medycznych. Zwolennicy tym więcej będą mieli o co się posprzeczać – sposobów oczyszczania, suszenia, palenia ziaren, wariantów przygotowania i gatunków kawy istnieje bardzo dużo.

Badając sedno sprawy Nasza Redakcja znalazła dużo takiej informacji o kawie, która może zdziwić i zainteresować każdego nieobojętnego.

Z kawy można robić herbatę

Z kawy

Osiągnięto kompromis między miłośnikami kawy i herbaty – smak herbaty z liści drzewa kawowego jest niemniej ciekawy niż smak napoju z ziaren.

Zaparzywszy liście kawy otrzymasz przyjemny napój – nie taki mocny jak bezpośrednio kawa z nasyconym smakiem.

Oprócz tego herbata z kawy zawiera więcej przeciwutleniaczy i innych korzystnych substancji niż zwykła czarna herbata.

Kawa sprawia, że można cię łatwo do czegoś przekonać

Kawa sprawia

Badania potwierdziły, że kofeina zmusza twój mózg zgadzać się z przekonaniami, które niegdyś wydawały się niesłusznymi. Jak się okazało kawa zwiększa zdolność mózgu rozumieć logikę twierdzeń. Otóż śmiało możesz proponować filiżankę kawy osobie, którą chcesz do czegoś przekonać.

Kawa bardziej orzeźwia leniwych niż pracoholików

Kawa bardziej orzeźwia

Naukowcy dosyć często przeprowadzają bardzo dziwne badania. Podczas jednego z takich badań badano zdolność szczurów do pokonania labiryntu z dawką kawy i bez niej. Okazało się, że kofeina w znacznym stopniu zmniejszyła aktywność najbardziej ruchliwych gryzoni. Szczury, które na początku leniuchowały, po kofeinie zaczęły się zachowywać bardziej aktywnie.

Na podstawie tego naukowcy zrobili wniosek – kawa lepiej wpływa na leniwych ludzi niż na aktywnych.

Najdroższa kawa na świecie wytwarzana przez słoni

Najdroższa kawa

Wielu z nas już dawno zna gatunek kawy Kopi Luwak, który jest wytwarzany z ziaren kawy, które wydobywane są z odchodów zwierzęcia – łaskuna muzanga. Przebiegli Tajlandczycy znaleźli większych "wytwarzaczy" i zaczęli sprzedawać najdroższą kawę na świecie (50$-filiżanka kawy). Dla zmiany charakterystyk smakowych nowego gatunku, który nazywa się Black Ivory one karmią czerwonymi pestkowcami kawowca słoni i wymywają ziarna z ich odchodów.

Nasza Planeta ma swoją "strefę kawową"

strefę kawową

Tak nazywa się część lądu, na której w warunkach naturalnych uprawiają kawowce. To strefa tropikalna, znajdująca się na wysokości od 600 do 1200 metrów nad poziomem morza – tutaj panują najlepsze warunki dla drzewa kawowego.

Kawa inspirowała znanych ludzi

Kawa inspirowała

Istnieją legendy o ulubionym mocnym kawowym napoju Beethovena, który gotowano na podstawie specjalnego przepisu – dokładnie z 64 ziarenek. Balzac uwielbiał i wypijał bardzo dużo kawy, rezygnując ze snu (zmarł z wieku 51 roku w wyniku choroby serca, więc nie warto powtarzać jego eksperymentu).

A Johann Sebastian Bach napisał utwór "kantata o kawie" na zamówienie jednego domu kawy, z właścicielem którego on się przyjaźnił.

Kawa została odkryta dzięki etiopskim kozom

Kawa została odkryta

Zgodnie z rozpowszechnioną legendą uważa się, że o orzeźwiających właściwościach kawy mieszkańcy Etiopii dowiedzieli się dzięki kozom, które dziwnie się zachowywały po tym, gdy zjadły jagody kawowca. W następnych latach jedli dosyć często ziarna kawy, nie zastanawiając się nad tym, że trzeba je specjalnie obrabiać i przygotowywać napój.

Kawa może być korzystną, jeśli spożywać ją z umiarem

Kawa może być korzystną

Jeszcze Pitagoras mówił, że we wszystkim musi być umiar. Jeśli z rozsądkiem będziesz pić kawę, pomoże ci schudnąć, skupić się albo wzmocnić układ nerwowy.

Kawa jest zakazana

Kawa jest zakazana

W ciągu swojej historii kawiarnie znajdowały się pod zakazem w wielu państwach. Najbardziej znany zakaz w Mekce w roku 1511 i w Anglii w roku 1675. Zazwyczaj władze uważali, że kawiarnie są źródłem myśli rewolucyjnych i miejscem zebrań spiskowców.

Kawa – to kryształ

Kawa

Bardzo ładny.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty