Kiedy można uprawiać seks po porodzie?

kiedy można uprawiać seks po porodzie

Sporo par z niecierpliwością czeka na moment, kiedy można wziąć na ręce swoje dziecko. I to jest związane nie tylko z tym, że dziecko jest długo oczekiwane, a również z tym, że w czasie ciąży dla wielu intymność została ograniczona lub w ogóle była tematem tabu. Kiedy można uprawiać seks po porodzie? Jest to jedno z najczęstszych pytań, które zadają rodzie położnikowi ginekologowi. Tutaj bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, jak odbędzie się poród i czy są jakieś konsekwencje tego znaczącego wydarzenia.

Jak przebiegał poród?

Zdaniem większości ginekologów pierwszy seks po porodzie może być po półtora miesiąca. Jest to związane z tym, że w tym czasie macica będzie mogła wrócić do swoich dawnych rozmiarów i u kobiety ustępują po porodzie plamienia. Jednak nie warto zapominać, że takiego okresu można przestrzegać jeśli w czasie porodu nie było istotnym urazów narządów płciowych matki i poród odbywał się w sposób naturalny.

Kiedy możliwy jest seks po porodzie, jeśli były duże pęknięcia lub było stosowane nacięcie krocza: lekarze wyjaśniają, że po 2 miesiącach. Jest to spowodowane tym, że kobieta potrzebuje czasu, nie tylko dlatego, aby przywróciły do zdrowia jej narządy płciowe, a i dlatego, aby krocze, na które nałożona była duża ilość szwów, zostało całkowicie uzdrowione.

Ile czasu nie można uprawiać seks po porodzie, który zakończył się cięciem cesarskim? Pytanie, które ma w pełni uzasadnioną odpowiedź – 8 tygodni.

Oprócz ustania wydzieliny z pochwy należy odczekać całkowitego gojenia szwa. Poza tym nie zapominajmy, że sprawdzić stan szwa zobowiązany jest tylko lekarz, gdyż wizualnie samej matce bywa trudno wyznaczyć stopień gojenia się rany.

Dlaczego niebezpieczny jest wczesny seks po porodzie?

Stosunki intymne wcześniej niż za półtora miesiąca po porodzie mogą być brzemienne w skutki negatywne dla kobiety:

  1. Infekcja. W związku z tym, że miejsce gdzie przylegało łożysko stanowi otwartą gojącą się ranę, seks, na przykład 2 tygodnie po porodzie może doprowadzić do zakażenia macicy kobiety, a w konsekwencji do poważnego poporodowego zapalenia macicy. I nawet jeśli masz pewność, że mąż nie zdradza, to nie jest powód do tego, aby pominąć okres powstrzymania. Przecież są ukryte infekcje, które „śpią” w organizmie mężczyzny, dlatego trafienie ich do osoby z osłabionym układem odpornościowym, do tego jeszcze i z otwartą raną, z pewnością doprowadzi do stanu zapalnego.
  2. Krwawienia. Seks, na przykład 3 tygodnie po porodzie może prowadzić do zwiększenia krwistej wydzieliny z dróg rodnych. Jest to związane z tym, że niezagojona rana w macicy będzie "podrażniona", co prowadzi do takich konsekwencji.
  3. Mikropęknięcia i rozchodzenie się szwów. Lekarze twierdzą, że one mogą być skutkiem intymnej bliskości, kiedy kobiety nie wytrzymały potrzebnych do gojenia półtora miesiąca i szwy do końca się nie zabliżniły. W konsekwencji zakończeniem takiego seksu może być sytuacja, gdy młoda mama znajdzie się na stole operacyjnym.
Wyjątki

Zdarzają się w praktyce ginekologicznej pacjentki, które są raczej wyjątkiem niż regułą. U takich kobiet obserwują się obkurczanie macicy w ciągu 4 tygodni po porodzie, ustanie krwawienia, a nawet przywracanie cyklu miesiączkowego. pierwszy seks po porodzie Jeśli należysz do tych szczęściarzy wtedy wizyta do ginekologa pomoże wyznaczyć jak długo nie można uprawiać seksu po porodzie. Oprócz tego nie należy zapominać o obecności szwów, jeśli one są, ponieważ mogą one goić się o wiele dłużej, a niektóre kobiety są gotowe rozpocząć życie seksualne dopiero po 3 miesiącach, a czasami i więcej

Więc w jakim okresie po porodzie nie wolno uprawiać seksu? Jest to 6-8 tygodni. Jednak trzeba zrozumieć, że każda kobieta i proces porodu, który ona przeszła to indywidualny przypadek, więc terminy mogą się różnić. Kobietom po porodzie zawsze trzeba pamiętać, że tylko lekarz i badanie kobiety na fotelu ginekologicznym będą w stanie powiedzieć, czy jej organizm jest gotowy do seksu, czy nie.

 
Powiązane artykuły:
Jak schudnąć, jeśli karmisz piersią – odpowiedzi specjalistów
Podczas ciąży kobieta często nabiera zbędnej wagi, lecz nie jest to dziwne, bo to nie bez powodu. Jednak jak przywrócić wagę kobiecie, która karmi piersią? O to również zatroszczyła się przyroda. Mamusi zostaje tylko skorygować sposób życia i żywienie.
Kilka korzystnych porad, jak wrócić do formy  po porodzie karmiącej mamie?
Narodziwszy bobasa, mamusie koniecznie chcą przywrócić byłe, przed położnicze formy. Lecz jak to zrobić, jeśli karmisz dziecko piersią? Czy realnie schudnąć i przywrócić aktywność mięśniom podczas laktacji? Zorientujemy się razem.
Jak szybko schudnąć po porodzie, jeśli karmisz?
Młode mamusie koniecznie stawiają pytanie, jak przywrócić sobie byłą formę, przecież za czas ciąży kobieta może nabrać kilku kilogramów? Jednak przy karmieniu piersią jest szereg niuansów, które należy uwzględniać przy odchudzaniu.
Po porodzie nie ma okresu – kiedy ma powrócić?
Po tym jak urodził się wasz bobas przeszło już dużo czasu, a u was dotychczas nie ma miesiączki. Jeśli dziecko znajduje się na piersiowym wykarmianiu – to normalny proces. Dlaczego po porodach nie ma miesiączek i kiedy one muszą powrócić?
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty