Kiedy można zarazić się kiłą – czyli jak nie stać się nosicielem krętka bladego?

kiedy można zarazić się kiłą

Krętek blady to drobnoustrój chorobotwórczy, który jest przyczyną takiej bardzo niebezpiecznej choroby jak kiła. Ani skóra, ani na błony śluzowe człowieka nie są w stanie zabezpieczyć przed penetracją bakterii, w skutek czego drogi zarażenia kiłą mogą być bardzo zróżnicowane. W związku z tym każdemu człowiekowi, niezależnie od stanu cywilnego, statusu, stylu życia i zawodu, należy wiedzieć kiedy można zarazić się kiłą. Ponieważ choroba przenoszona drogą płciową może przez długi czas przejawiać się zewnętrznie, a następnie przechodzić w formę przewlekłą. W takich przypadkach niestety wynik choroby może być bardzo smutny, a liczba zainfekowanych może wynosić dziesiątki osób.

Drogi zarażenia kiłą

To straszne, gdy człowiek uświadomi sobie, ale zarazić się kiłą można prawie wszędzie: w szpitalu, w transporcie, na przyjacielskiej imprezie, a nawet w domu.

Warunkowo drogi zakażenia krętkiem bladym dzielą się na:

  1. Seksualna. Niestety pomimo propagandy barierowych środków antykoncepcyjnych i ostrzeżeń dotyczących przypadkowych stosunków płciowych, ten sposób zarażenia się chorobą kiłą jest najbardziej rozpowszechniony. Przy tym ryzyko stania się nosicielem krętka bladego wynosi niemniej niż 45%.
  2. W warunkach domowych. Zazwyczaj zarazić się bakteriami kiły można, jeśli nie przestrzegać zasad higieny osobistej i nie wiedzieć, że ktoś z domowników jest chory. Źródłem zakażenia służą wspólne sztućce, ręczniki i inny domowy sprzęt, na którym nie zdążył wyschnąć potencjalnie zakaźny płyn ustrojowy człowieka.
  3. Transfuzja krwi. W tym przypadku krętek blady przenika do organizmu bezpośrednio przez krew (przetaczanie krwi, wielokrotne używanie narzędzi medycznych).
  4. Zawodowa. Chodzi o lekarzy, którzy mają do czynienia z chorymi i ich materiałem biologicznym. Zarażają się kiłą zazwyczaj ginekolodzy, położnicy, lekarze, dentyści i specjaliści medycyny sądowej.
  5. Przezłożyskowa. Przez łożysko lub podczas przechodzenia przez kanał rodny krętek blady tak czy inaczej dotrze do zarodka/płodu.
 
Powiązane artykuły:
Objawy chorób przenoszonych drogą płciową, czyli jak wykryć chorobę weneryczną
Liczba partnerów u współczesnych dziewczyn stanowczo rośnie i razem z nim – i zachorowalność wenerycznymi chorobami. Rzecz w tym, że wyznaczyć według zewnętrznych oznak to, że partner jest chory, jest niemożliwe.
Choroby przenoszone drogą płciową – rodzaje i objawy chorób wenerycznych
Choroby przenoszone drogą płciową mogą stosować się do wenerycznych, czy do infekcyjnych, lecz ogólne jest jedno. Udzielają się one przez seksualne kontakty i przedstawiają ogromne zagrożenie dla zdrowia, a czasami i dla życia.
Kalendarz dni płodnych – czy można zajść w ciążę nie w okresie owulacji?
Pary często burzą się, czy może kobieta zajść w ciążę nie w okresie owulacji. Omówimy ten problem dokładniej i wyznaczymy, na który okres przypada największa wiarygodność poczęcia.
Czy można zajść w ciążę przez ubranie? Zapobieganie zapłodnieniu
Młode dziewczyny, które boją się ciąży i nie mając dostatecznego doświadczenia seksualnego, mocno przeżywają nawet z powodu bezpiecznego seksu. Dalej zorientujemy się, czy istnieje chociaż najmniejsza szansa zajść w ciążę przez odzież.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty