Kiedy noworodek zaczyna słyszeć – jak rozwija się słuch u niemowląt?

kiedy noworodek zaczyna słyszeć

Rozwój zmysłów noworodka – to kwestia nie do końca zbadana, więc dotychczas pozostaje sporna. W szczególności, kiedy nowo narodzone dziecko zaczyna słyszeć i widzieć? W rzeczywistości, twoje dziecko jeszcze na etapie rozwoju płodowego może usłyszeć głos mamy i taty, zamyka oczy na jaskrawe światło, czyli już ma oznaki powstawania analizatora słuchowego i wzrokowego. Dalej rozpatrzymy, kiedy zaczynają słyszeć nowo narodzone dzieci.

Kiedy i jak zaczynają słyszeć nowo narodzone dzieci?

Wielu młodych rodziców niepokoi się, że maluch, którego tylko przynieśli do domu ze szpitala nie reaguje na dźwięki, nie budzi się od postronnych szumów (telewizora, stuku w sąsiednim mieszkaniu). Ciekawe jest to, że dziecko w śnie może nie reagować na huczne dźwięki, lecz budzić się od szeptu. Dziecko jest w stanie rozpoznać głos swojej mamy, a w późniejszym czasie nauczy się rozróżniać głosy wszystkich członków rodziny, którzy z nim przebywają. Więc dziecko doskonale słyszy od samego urodzenia, po prostu na te dźwięki nie reaguje .

W jakim wieku słyszą noworodki?

Dziecko jeszcze nie zdąży pojawić się na świecie, a już widzi i słyszy. Nowo narodzone dziecko jest na tyle wrażliwe na zewnętrzne bodźce, że w stanie obudzenia wzdryga się od hucznych i niespodziewanych dźwięków. A słysząc głos mamy, dziecko może ożywić się, aktywnie zaciskać pięści i przebierać nóżkami. Dziecko zdolne jest pamiętać bajki, wiersze i muzykę, które często słyszało w ostatnich tygodniach ciąży i kiedy maluch usłyszy je po urodzeniu, to będzie uspokajać się i zasypiać. Nowo narodzone dziecko jest bardzo wrażliwe na zewnętrzne bodźce, toteż w jego obecności należy mówić spokojnie, żeby go nie przestraszyć.

Jak zrozumieć czy noworodek słyszy ?

Bliżej 4 miesiąca życia dziecko zaczyna odwracać główkę w stronę hucznego dźwięku czy głosu. Jeśli tego nie widać, wtedy trzeba pokazać niemowlaka lekarzowi, żeby sprawdzić zdolności słuchowe. Nawiasem mówiąc, jeśli maluch jest zbyt zachwycony grzechotką czy grą z kimś z członków rodziny, to on może nie zareagować na postronny szum czy głos. Takie epizody zamiłowania grą, można obserwować u dziecka do trzyletniego wieku.

Jak widzimy, słuch u dziecka nie tylko istnieje, lecz jest on jeszcze zaostrzony. Niemowlę jest bardziej otwarte na niskie dźwięki, toteż trzeba częściej czytać mu bajki, włączać piosenki, a to sprzyja rozwoju słuchu.

 
Powiązane artykuły:
Jak widzą noworodki - jak niemowlę widzi świat?
Jak widzą nowo narodzone dzieci i jak one postrzegają nasz świat, dorośli poznali niedawno. Te pytania niepokoją młode mamy i ojców, przecież bobas i wszystko co dotyczy jego - to najcenniejsze u rodziców. Dalej można znaleźć odpowiedzi na te pytania.
Muzyka klasyczna dla noworodków – co ona daje  i jaką najlepiej włączać?
Chcecie zaszczepić w dziecku cienki muzyczny smak? Zapomnijcie o współczesnych rytmach, włączajcie bobasowi klasykę od samego urodzenia. Akurat taka muzyka oficjalnie jest uznana przez uczonych jako uspokajająca i lecznicza. Czytamy o tym w naszym artykule.
Jak spacerować z noworodkiem?
Pierwszy spacer z nowo narodzonym - wydarzenie dla jego rodziców. Ważne jest poprawnie się do tego przygotować: wybrać odpowiedni czas, dobrać komplet odzieży po sezonie, kupić wygodny wózek - i za pozwoleniem lekarza można wyruszać na dwór.
Czy noworodkowi potrzebna jest poduszka?
Kupiliście dziecku piękne łóżeczko, ubraliście go burtami, delikatną bielizną i ułożyliście miękką poduszkę. Oto w tym miejscu - stop! Jesteście pewni, że nowo narodzonemu dziecku wolno spać na poduszce? Poznajcie co myślą o tym powodu lekarze.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty