Kiedy przychodzi mleko po cesarskim cięciu?

kiedy przychodzi mleko po cesarskim cięciu

Każdą przyszłą mamusię niepokoi problem naprawienia karmienia piersią. I jeśli przy przyrodniczych porodach wszystko odbywa się zgodnie ze scenariuszem założonym naturą, to po cesarskim cięciu absolutnie niezrozumiale kiedy przychodzi mleko i czy będzie ono w ogóle.

Kiedy więc go czekać?

Najpierw trzeba zrozumieć fizjologię procesu pojawienia się laktacji. Przy przyrodniczych porodach zaczynają się skurcze i organizm za pomocą hormonów uruchamia proces przygotowania się do karmienia. Potem maluch pojawia się na świecie i jego natychmiast dołączają do piersi matki, stymulując wyrabianie mleka i refleks ssania.

Żeby zrozumieć kiedy pojawia się mleko po cesarskim cięciu należy rozumieć, że przy planowej operacji, którą przeprowadzają bez początku porodowej działalności, proces pojawienia się mleka zaciąga się. Organizm nie przeżywa całej tej hormonalnej eksplozji, która ma miejsce w naturalnym procesie, toż mózg z opóźnieniem na 5–10 dni daje sygnał piersiom produkować pokarm dla dziecka.

Przy nagłej operacji, kiedy cesarskie cięcie przeprowadzają nieplanowo, sprawy idą nieco lepiej, ponieważ porodowa działalność już w rozkwicie. W takim wypadku mleczko przybędzie z opóźnieniem na dzień, w odróżnieniu od naturalnych porodów.

Jak stymulować pojawienie się mleka? kiedy przychodzi mleko po cesarskim

Czekać, kiedy przyjdzie mleko po cesarskim cięciu, złożywszy ręce, nie warto. Przecież bez stymulacji ono może tak i nie pojawić się. Żeby przyśpieszyć proces należy jak najwcześniej zacząć pięciominutowe odcedzania, powtarzając każde co dwie godziny. To bardzo nieprosto robić po takiej operacji, ale jednak koniecznie, jeśli jest pragnienie karmić malucha piersią.

Kiedy matkę z reanimacji przenoszą do zwykłego pokoju i dają jej dziecko, to należy go uczyć ssać piersi, nawet jeśli w piersiach długo nic nie ma. Po pierwsze dziecko nabywa przyzwyczajenie ssania, a po drugie odbywa się wydzielanie oksytocyny, sprzyjającej produkcji mleka.

 
Powiązane artykuły:
Na jaki dzień przychodzi mleko po porodzie?
Jeśli poród był przyrodniczy, to mleko przychodzi przedtem aniżeli jeśli bobas pojawił się na świecie drogą cesarskiego cięcia. Wtedy u kobiet, czekających przypływu mleka powstaje kwestia, na który dzień ono pojawia się.
Jak często należy karmić noworodka mlekiem matki?
Po raz pierwszy wziąwszy dziecka na ręce u młodych mamuś powstaje mnóstwo pytań: jak poprawnie załączać do piersi, ile i jak często karmić bobasa, i wiele innych. To normalne, przecież każda kobieta życzy sobie troszczyć się o swoje dziecko.
Jak pobudzić produkcję mleka po porodzie?
Ciężkie godziny porodu już w przeszłości i oto na rękach malutka grudka szczęścia. Teraz was niepokoją całkiem inne pytania. Jak lepiej pobudzić piersi, żeby szybciej przybyło mleczko i pełnowartościowo nakarmić bobasa?
Dojrzała laktacja
W ciągu całego okresu karmienia piersiami u kobiet mogą zdarzyć się problemy, które są niebezpieczne tym, co może zaginąć mleko, zwłaszcza to aktualnie na początku piersiowego wykarmiania.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty