Kiedy ustępują mdłości, ile jeszcze trzeba cierpieć?
Takie zjawisko jak wczesne poranne mdłości odczuwają na sobie prawie wszystkie kobiety w ciąży. Ktoś przeżywa je łatwiej, komuś każda chwila cierpienia wydaje się wiecznością. Same w sobie mdłości to nic innego jak reakcja kobiecego ciała na rozpoczętą ciążę.
Pierwsze objawy tego zjawiska w ciąży mogą nastąpić już wraz z pojawieniem się opóźnienia miesiączki, czyli w 5-6 tygodniu ciąży. Takie nudności otrzymały nazwę wczesnych lub mdłości pierwszego trymestru. Główne pytanie, które zadają kobiety podczas wizyty u ginekologa dotyczy tego, kiedy ustępują mdłości i ile to jeszcze potrwa. Spróbujmy zorientować się w tym.
Jak objawiają się mdłości w pierwszym okresie ciąży i jak długo trwają?
Przed tym jak powiedzieć kiedy ustępują mdłości, wymienimy kilka słów o tym, co to za zjawisko i jakie są jego główne oznaki i objawy. Najczęściej wczesne poranne mdłości przejawiają się w postaci napadów nudności, wymiotów, zawrotów głowy. Przy tym kobieta zauważa nagłe pogorszenie ogólnego samopoczucia. U wielu kobiet w ciąży nudności występują tylko w godzinach porannych i na pusty żołądek. Po posiłku kobieta zaczyna czuć się znacznie lepiej. W niektórych przypadkach może być odwrotnie – mdłości mogą być odczuwane i po posiłku, co prowadzi do utraty apetytu. Przy tym wymioty mogą być zarówno pojedyncze, tak i regularne, codzienne.
Jeśli mówić o tym, kiedy zupełnie ustępują wczesne poranne mdłości, a ich objawy przestają dokuczać kobiecie, to trzeba powiedzieć, że każdy organizm jest inny i konkretny okres, w ciągu którego obserwują się mdłości nazwać trudno.
Jednak lekarze twierdzą, że zazwyczaj objawy mdłości powinny zniknąć absolutnie do 14 tygodnia ciąży. Z reguły, gdy mdłości pierwszego trymestru całkowicie miną, ciężarna kobieta zaczyna czuć się znacznie lepiej i już w pełni uświadamia sobie, że wkrótce zostanie matką. Warto zauważyć, że niektóre kobiety skarżą się na okresowe nudności i wymioty aż do 20 tygodnia ciąży. Wystąpienie objawów mdłości po 14 tygodniach powinno być powodem zgłoszenia się do lekarza prowadzącego ciążę.
Błędne jest przekonanie kobiet ciężarnych, dotyczące czasu trwania objawów mdłości w przypadku ciąży wielopłodowej. Wiele osób uważa, że mdłości w ciążach bliźniaczych miną po 16-18 tygodniu. Jednak to nie tak. Czas trwania takiego zjawiska w oczekiwaniu na wiele dzieci nie zwiększa się. Jednak zazwyczaj objawy mdłości są widoczne wyraźniej i przynoszą kobiecie więcej cierpienia niż w ciąży pojedynczej.