Kiedy widać jajo płodowe na USG?

kiedy widać jajo płodowe na USG

Dosyć często kobiety chcąc się przekonać w tym, że zaplanowana ciąża nastąpiła, zadają pytanie lekarzowi, w jakim momencie można zobaczyć na USG jajo płodowe. Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Jak wygląda jajo płodowe?

Tak naprawdę to jest jedna z warstw zarodka, która na pierwszych etapach ciąży sprzyja rozwojowi zarodka, wykonując funkcje ochronne.

Wiadomo, że po procesie zapłodnienia komórka jajowa w ciągu 7-10 dni wielokrotnie się dzieli, poruszając się do macicy i tylko w końcu wskazanego okresu czasowego dochodzi do zapłodnienia.

Kiedy można zobaczyć jajo płodowe na USG?

Odpowiadając na takiego typu pytanie lekarze wskazują okres 3-6 tygodni.Właśnie w tym okresie można wizualizować takiego typu zjawisko w macicy. Przy tym lekarze wykorzystują aparat z dużą dokładnością.

Jaki sygnał diagnostyczny wykorzystują podczas badań?

Środkowa wewnętrzna średnica (GS) daje możliwość ocenić tempo rozwoju zarodka, zrobić wnioski o strukturze zarodka, jego kształtach. Wyniki danego badania wnoszone są do karty ciążowej.

W tym momencie, gdy pojawia się jajo płodowe i na USG jest dokładnie widoczne, lekarze mogą dokonywać wymiarów. Przy tym są oceniane kształty jaja płodowego.

Otóż 3 tygodnie po zapłodnieniu ma ono kształt owalny, GS przy tym wynosi około 15 mm. Również na monitorze aparatu jest widoczne znaczne pogrubienie błony śluzowej wyścielającej macicę (endometrium), co potwierdza początek ciąży.

W 5 tygodniu ciąży, gdy jest przeprowadzane USG, lekarze widzą, że jajo płodowe zmieniło kształty. To odpowiada normie. Staje się bardziej wydłużone. Minimalne GS w tym terminie odpowiada 18 mm.

W 6 tygodniu GS wynosi 21-23 mm. W tym terminie lekarz już może oceniać bezpośrednio zarodek.

W taki więc sposób na podstawie danego artykułu w większości wypadków minimalny termin, gdy USG wskaże na to, że jajo płodowe znajduje się w macicy, wynosi 3 tygodnie.

 
Powiązane artykuły:
Badania krwi w ciąży
Badania krwi w ciąży ma ważne diagnostyczne znaczenie. Rozpatrzymy dokładniej, które właśnie badania należy przejść przyszłej mamie w ciąży.
Ślad białka w moczu w ciąży
Ślady białka w moczu spotykają się często w okresie ciąży, przecież system wydzielania, jak i dowolna inna, wypróbowuje podniosłe obciążenie w okresie ciąży. Zorientujemy się, czy warto kobiecie trwożyć się z tego powodu.
Czym grozi niska hemoglobina w ciąży?
Poziom hemoglobiny niżej normy w ciąży jest skrajnie niebezpieczny dla płodu, toż ten wskaźnik jest ważny w ciągu całej ciąży. Zorientujemy się, czym zagraża obniżenie koncentracji tej substancji we krwi.
Test glukozy w ciąży – kiedy należy go robić?
W celu wyjawienia takiego schorzenia jakim jest cukrzyca ciężarnych, kobietom w ciąży zaleca się zrobienie testu obciążenia glukozą. Jest przeprowadzany między 24 a 28 tygodniem.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty