Kiedy zaczyna dojrzewać komórka jajowa? Fizjologia cyklu miesięcznego

Wiele dziewczyn, używających jako metody antykoncepcji sposób fizjologiczny, interesuje pytanie dotyczące tego, kiedy zaczyna dojrzewać nowa komórka jajowa po przeszłej miesiączce. Spróbujmy odpowiedzieć na niego po rozpatrzeniu cech cyklu miesiączkowego u kobiet.
Jak i kiedy po miesiączce dojrzewa komórka jajowa?
Na początek należy powiedzieć, że sam cykl menstruacyjny u kobiet jest kontrolowany przez kilka hormonów: hormon kosmówkowy, folikulotropowy (FSH), luteinizujący (LH), a także estrogen i progesteron.
Więc w ciągu pierwszej fazy cyklu podwzgórze produkuje hormon dekapeptyd, który stymuluje wydzielanie gonadotropiny (LH i FSH) z płata przedniego przysadki mózgowej. Wraz z krwią krążenia wrotnego gonadotropina trafia do przysadki mózgowej. Gonadotropina stymuluje dojrzewanie nowego jaja w jajnikach. Przy tym w ciągu jednego cyklu dojrzewa do 20 pęcherzyków jajnikowych, jednak kilka z nich (1-3) rośnie szybciej niż inne. To właśnie one później pękają i uwalniają dojrzałą komórkę jajową.
Potem przychodzi druga faza – owulacja. Następuje uwalnianie hormonu luteinizującego, co powoduje pęknięcie pęcherzyka i z niego do jamy brzusznej wychodzi dojrzały oocyt.
Trzecia faza – faza lutealna – trwa od owulacji do następnej miesiączki. W tym czasie pęcherzyk Graafa, w którego zostało uwolnione jajo, zamienia się w ciałko żółte, syntezujące estrogen i progesteron. Te hormony z kolei przyczyniają się do zagęszczenia i wzrastania myometrium macicy, przygotowującego się do ciąży. Jeśli ciąża nie następuje, żółte ciało zmniejsza się, co prowadzi do zmniejszenia ilości hormonów płciowych we krwi. Endometrium zaczyna produkować prostaglandyny – substancje powodujące dojrzewanie (zmiękczenie) szyjki macicy i skurcze macicy.
Kiedy dokładnie po miesiączce dojrzewa komórka jajowa?
Po rozpatrzeniu procesu dojrzewania komórki jajowej, który zaczyna się dokładnie od razu po miesiączce, spróbujemy określić ramy czasowe tego okresu.
Zazwyczaj sam proces zaczyna się po upływie 3-5 dni od ostatniego dnia krwawienia. Dzieje się to w pierwszej fazie, która ma taką samą długość. Wiele kobiet pyta lekarza o to, jak można dowiedzieć się, kiedy dojrzewa komórka jajowa. Trzeba powiedzieć, że proces ten nie ma praktycznego znaczenia przy obliczaniu "bezpiecznych" dni. Dla zapłodnienia ważne jest to, czy odbywa się owulacja. Ustalić to można poprzez pomiar podstawowej temperatury w środku cyklu lub poprzez przeprowadzenie testu owulacyjnego płytkowego.