Kiedy zaczynają się mdłości w ciąży, czyli co trzeba wiedzieć o nudnościach w ciąży?
Radość kobiety nie ma granic, kiedy test pokazuje dwie cienkie kreski – ona wkrótce zostanie mamą. Ale wraz z radością nawiedzają ją różne sprzeczne uczucia, w tym – oczekiwanie nieuniknionych mdłości. W tym artykule dowiemy się, kiedy zwykle zaczynają się mdłości w ciąży i czy warto w ogóle ich się obawiać.
Co powoduje mdłości w ciąży?
Lekarze sami nie do końca mogą ustalić mechanizmu wystąpienia mdłości. Ale powodów dla nich jest wiele. Jeden z nich – to zmiany hormonalne, kiedy do krwi uwalniane są znaczne ilości gonadotropiny kosmówkowej, glikoproteiny, estrogenu i progesteronu. W ten sposób organizm reaguje na zaistniałe w nim życie. Oprócz tych hormonów jest produkowany i hormon stresu – kortyzol, który też wnosi swój wkład w ogólny stan zdrowia. Poza podłożem hormonalnym, przyczyną powstawania mdłości mogą być różne choroby, na które cierpi kobieta, jej styl życia. Ale nie należy z góry skupiać się na problemie, który może nie wystąpić. Wiadomo, że objawy mdłości są różne – od łagodnych do ciężkich, więc nie warto myśleć z wyprzedzeniem. A niektóre mamusie i w ogóle miały powodzenie nie poznać tego ”szczęścia” – wszystko indywidualnie.
Kiedy zaczynają się wczesne poranne mdłości?
Bardzo często kobieta nie ma pojęcia o tym, że niedługo zostanie mamą, a kiedy zaczynają się mdłości, to właśnie one sugerują myśl o dziecku. Może to nastąpić już w przypadku opóźnienia miesiączki, czyli w czwartym tygodniu, lub nieco później. Nie ma wyraźnego okresu kiedy zaczynają się mdłości, ale najczęściej odbywa się to między piątym a ósmym tygodniem.
Nie trzeba się spodziewać, że wraz z mdłościami koniecznie muszą pojawić się regularne wymioty. Jest to jeden z najbardziej nieprzyjemnych ich przejawów, ale na szczęście nie u wszystkich one występują. Oprócz tego mdłościom towarzyszą:
- zwiększone wydzielanie śliny;
- utrata apetytu;
- nietolerowanie zapachów;
- silne zmęczenie;
- senność;
- obniżenie nastroju;
- nudności.
Powiedzieć jednoznacznie, kiedy zaczynają się mdłości w ciąży i kiedy się kończą, nie można. Najczęściej nieprzyjemne objawy przestają dolegać kobiecie bliżej 16-20 tygodnia, czyli wtedy, gdy ona zaczyna odczuwać pierwsze ruchy.
Kobiety, które zaszły w ciążę w wyniku zabiegu in vitro, niepokoi pytanie - kiedy zaczynają się mdłości w ich przypadku? Tu też wszystko indywidualnie i pojawiają się one tak samo jak w przypadku zwykłej ciąży – od 5 do 8 tygodnia. Ale z powodu dużej dawki hormonów, które kobieta brała podczas stymulacji i stosuje w celu podtrzymania ciąży, intensywność objawów może być większa.
Na to, kiedy zaczną się mdłości, ma wpływ i liczba zarodków. W ciążach mnogich (bliźniaki, trojaczki) ilość hormonów w organizmie zwiększa się kilka razy, dlatego mdłości mogą się pojawić bardzo wcześnie – do czwartego tygodnia i trwać dość długo.
Kiedy mdłości zaczynają się w trzecim trymestrze ?
Ciężarna kobieta może cierpieć z powodu różnych problemów zdrowotnych, na przykład na skutek mdłości w trzecim trymestrze, lub zatrucia ciążowego – gestozy EPH. Z różnych powodów u przyszłej mamy występują problemy z układem sercowo-naczyniowym, nerwowym i hormonalnym. Takie schorzenie pojawia się najczęściej po 30 tygodniu, ale może zacząć się wcześniej. Nie pojawia się nagle, a narasta stopniowo i bez kontroli medycznej i leczenia w warunkach szpitalnych ciąża może zakończyć się niepowodzeniem i dla dziecka, i dla matki.
Naruszenie funkcji nerek, nagłe skoki ciśnienia, problemy z naczyniami mózgu, zagrożenie przedwczesnego porodu, przedwczesne odklejenie łożyska – to niepełna lista problemów, z którymi boryka się kobieta. Im później zaczynają się objawy zatrucia ciążowego w trzecim trymestrze, tym lepsze prognozy dla tej ciąży, bo poród jest najlepszym lekarstwem na te dolegliwości.