Kilka korzystnych porad jak rozmieścić grządki na działce

jak rozmieścić grządki na działce

Wiosna – odpowiednia pora, aby spojrzeć w inny sposób na własną działkę. Planowanie rozmieszczenia przyszłych grządek i ich odpowiednie ulokowanie będzie gwarancją obfitego urodzaju letniego.

Orientacja zgodnie ze stronami świata

Jeśli mówić o tym, jak najlepiej rozmieścić grządki zgodnie ze stronami (kierunkami) świata, zaleca się robić to z północy na południe. Jednak nie zawsze to można zrobić. Czasami bardzo pozytywnie wpływa na przyszły urodzaj ten fakt, że grządki są oświetlone porannymi i wieczorowymi promieniami.

W takim wypadku bardziej wysokie rośliny nie zasłaniają roślin niskich. A jak wiadomo poranne i wieczorowe słońce najbardziej sprzyjająco wpływa na fotosyntezę, wzrost i rozwój, kwitnienie i owocowanie roślin.

Otóż wysokie rośliny należy rozmieszczać z zachodu na wschód, wtedy promienie słoneczne będą przetaczać się wzdłuż rzędów i równomiernie oświecać każdy krzew.

Jeśli chodzi o rozmieszczenie z południa na północ, to jest odpowiednie w wypadku niskich roślin, a również działki poziomej, na której woda nie spływa dosyć szybko i nie stoi.

Jak poprawnie rozmieścić grządki na zboczu?

Jeśli działka nie jest idealnie równa, a ma nieduże zbocze, powstaje pytanie – w jakim miejscu rozmieścić grządki na takiej działce? Rozmieszczać je trzeba w takim wypadku poziomo. Rośliny będą miały możliwość otrzymywać jednakową ilość wilgoci.

Jeśli nierówność jest nieduża można spróbować wyrównać ją nasypując ziemię. Jeśli zbocze znajduje się pod kątem około 2 stopni, to negatywnie wpłynie na rośliny, ponieważ deszcz będzie usuwać żyzną warstwę. Jeśli chodzi o strome zbocza, to pomaga urządzenie tarasu z wysokimi grządkami.

Jeśli działka jest bardzo nierówna, staraj się rozmieszczać grządki na południowym lub południowo-zachodnim zboczu, a północny pozostaw na rośliny ogrodowe. Po stronie słonecznej rośliny będą otrzymywać więcej ciepła, jednak musisz zadbać o odpowiednie podlewanie.

jak poprawnie rozmieścić grządki

Jak ładnie rozmieścić grządki na działce?

Jeśli masz już dość równolegle rozmieszczonych grządek z warzywami, możesz spróbować zrobić je bardziej atrakcyjnymi. Na przykład możesz nadać im jakichś ciekawych kształtów, zrobić burty z butelek, łupka dachowego. Na działce z ładnymi grządkami o wiele przyjemniej będzie pracować.

W jaki sposób rozmieścić grządki na działce w postaci koła, rombu lub szachownicy? To wszystko zależy od twoich upodobań. Najgłówniejsze to musisz dobierać roślinom odpowiednich sąsiadów i uwzględniać strony świata.

 
Powiązane artykuły:
Jak zaplanować grządki w ogrodzie, co należy uwzględnić?
Ze zbliżeniem się wiosennych, ciepłych dni, letnicy częściej stawiają pytanie – jak zmieścić wszystkie pożądane rośliny? Naprawdę, poprawne planowanie grządek jest podobne do sztuki.
Jak zdezynfekować ziemię do produkcji  rozsady za pomocą nadmanganianu potasu?
Potas szeroko wykorzystuje się nie tylko dla obróbki nasienia przed posiewem, ale i dla dezynfekcji. Mimo to, że letnicy korzystają tą metodą odkażania nie jeden dziesiątek lat, robić to poprawnie umieją daleko nie wszyscy.
Przygotowanie ziemi do wysiewy nasion – jakie podłoże jest najlepsze do produkcji rozsady?
Więc rozstrzygnęliście zasiać rozsadę swoimi rękami i nawet już wybrałyśmy gatunki. Nie pośpieszajcie sadzić nasienia do pierwszej ziemi, co trafiła się. Za pomocą artykułu potraficie zorientować się, jaka ziemia dla rozsady jest lepsza.
Przygotowanie ziemi do wysiewu nasion przy domowej produkcji rozsady
W hodowli rozsady jest ważne i oświetlenie i jakość nasienia oraz ilość wody. Lecz czy nienajważniejsza dla młodych kiełków będzie jakość żywienia, czyli gruntu? Jak poprawnie przygotować grunt do wysiewu nasienia na rozsadę? O tym opowie artykuł.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty