Kilka porad dla hodowców o opiece nad ślimakami

jak opiekować się ślimakami

Wszystkie ślimaki – to nocni mieszkańcy, toż aktywizują się oni wieczorem i w nocy. Trzymają ślimaków w akwariach, terrariach, plastikowych domkach dla gryzoni, w szklarniach dla sadzonek i kwiatów, a nawet we wszelkich plastikowych pojemnikach. Domek dla ślimaka powinien być z przykrywką, w której trzeba zrobić otwory wentylacyjne.

Akwariowe ślimaki – warunki utrzymania

Dla normalnego życia ślimaków należy podtrzymywać wilgotność powietrza w zakresie 90%, a temperatura musi dosięgać 30°С. Dla utrzymania takiej wilgotności trzeba jeden lub dwa razy dziennie kropić ślimaki i ścianki akwarium rozpylaczem, albo wieczorem kąpać ślimaki. Na dno domku trzeba nasypać piasek od 2 do 10 cm, zależnie od tego, jakie ślimaki będą u ciebie mieszkać. Żeby udekorować akwarium można wykorzystać naturalną korę drzew, korzenie i gałęzie. Obowiązkowo potrzeba postawić do domku ślimaka pojemność z wodą po to, żeby ślimak mógł pić lub kąpać się.

Jak opiekować się afrykańskimi ślimakami lądowymi achatina?

Achatina – jest to prawdopodobnie największy lądowy mięczak: w sprzyjających warunkach one rosną 300–400 gramów. W przyrodzie ten ślimak bardzo szybko mnoży się, a także je wszystko na swojej drodze, aż do tynku na domach. Dlatego hodować ich w niektórych krajach w ogóle jest zabronione. W domowych warunkach ślimak nie przedstawia żadnego niebezpieczeństwa.

Dla jego utrzymania jest potrzebne malutkie terrarium, czy akwarium. Jedzą absolutnie wszystko co im dasz, bardzo lubią ogórki.

Charakterystyczne jest to, że achatiny nie wydają żadnego zapachu. Jaskrawego światła one nie lubią, słuchu u nich nie ma, ale węch mają bardzo dobry. W niekorzystnych warunkach ślimak może zapadać w sen.

Ślimak winniczek – utrzymanie

Ślimaczki winniczki łatwo utrzymują się w warunkach domowych. Dla jego utrzymania podejdzie akwarium z dobrą wentylacją. W dolnej części powinna być mieszanka z lekko wilgotnej ziemi i węgla aktywnego. Temperatura w ciągu dnia powinna wynosić około 22°C, a w nocy – nie niżej niż +19°С. W domku obowiązkowo powinien być drobny zbiornik wodny, rośliny, kamienie, wapień i nawet połówki rur po to, żeby ślimaki chowały się do nich przed ciepłem. W zbiorniku z ślimakami trzeba stale podtrzymywać czystość, to będzie przeszkadzało zarażeniu mięczaków roztoczami, nicieniami i innymi chorobami.

ślimak helena

Ślimak Anentome Helena – utrzymanie

Ślimak Anentome Helena – to drapieżny gatunek ślimaków, swego rodu biologiczna metoda na walkę ze ślimakami, co nadmiernie pomnożyły się w akwarium. Ten mięczak ma jaśnie zabarwiony wór trzewiowy i drapieżne przyzwyczajenia. Trzymają je w akwariach z warstwą piasku, czy drobnego kamienia na dole. Jedzą one najczęściej inne mięczaki. Helena napada na swoją ofiarę i praktycznie wysysa z niej wszystkie soki, zostawiając tylko pustą skorupę.

Przy odpowiednim utrzymaniu ślimaków są to niemal idealne domowe zwierzęta.

 
Powiązane artykuły:
Jak rozmnażają się ślimaki?
Ślimaki dziwią nas swoją niezwykłą anatomią, nie mniej dziwny jest ich proces rozmnażania. W naszym nowym artykule opowiemy jak mnożą się najbardziej rozpowszechnione rodzaje domowych ślimaków.
Co jedzą ślimaki, czyli dieta dla ślimaków w akwarium
Dla każdego rodzaju ślimaków racja powinna być indywidualną, jednak wszystkim w pierwszej kolejności jest potrzebne calcium. O tym czym trzeba karmić domowe ślimaki czytamy w nowym artykule.
Ślimaki ampularie – utrzymanie i rozmnażanie
Żeby urozmaicać ludność akwarium można dokwaterować do rybek, ślimaków - ampularię. Ci mieszkańcy to doskonali pomagierzy we wsparciu czystości w akwarium i przy tym absolutnie niewybredne w obejściu i życzliwe w stosunku do rybek.
Jak dbać o fretkę, czyli co musisz wiedzieć o tym zwierzaku?
Fretka – dość niewybredny wychowanek, nie wymagający dużo uwagi i szczególnego obejścia, nie wydający szumu i innych niewygód. Jak poprawnie opiekować się fretką? O tym opowiemy w naszym nowym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty