Klimakterium i menopauza – czy warto martwić się na zapas?

klimakterium i menopauza

W kobiecym organizmie zachodzą nieodwracalne zmiany, pojawiające się z biegiem lat, na które nie mamy wpływu. Więc przyjmować je trzeba świadomie i z godnością. Aby być gotową na związane z wiekiem zmiany, kobieta powinna zadbać o siebie zawczasu. Troszczą się przede wszystkim o swoje zdrowie w młodości możemy zmniejszyć negatywne objawy starości do minimum. Klimakterium i menopauza to nie choroby, a naturalne etapy życia kobiety. Przyczyną ich jest zaprzestanie produkcji jajnikami hormonów żeńskich i dojrzewania komórek jajowych. Czyli po menopauzie kobieta nie może mieć dzieci. Zgódź się, to otwiera nowe horyzonty.

Faktycznie menopauza i okres okołomenopauzalny – to zatrzymanie miesiączki u kobiety. Za tym nadchodzi starzenie – okres życia po zakończeniu miesiączki. Istnieje kilka objawów, które dają do zrozumienia, kiedy nadchodzi menopauza.

Jak rozpoznać nadchodzącą menopauzę?

Każda kobieta może mieć indywidualne objawy, ale lekarze wyróżniają kilka charakterystycznych cech.

Główne objawy zbliżającej się menopauzy u kobiet:

  • nieregularne miesiączki;
  • nagłe uderzenia gorąca;
  • pocenie się;
  • migreny;
  • spadki ciśnienia;
  • bezsenność;
  • zmiany nastroju;
  • depresja.
Związane z wiekiem zmiany

Wiek menopauzy u kobiet ma, jak powiedziano, indywidualny charakter. Naturalnym czasem do tego jest wiek 50-52 lata. Wczesny klimaks – wystąpienie menopauzy w 40-44 lata z późniejszym etapem po przekwitaniu. Przedwczesne zaprzestanie miesiączki w 36-39 lat wymaga konsultacji lekarskiej.

Co począć?

W przypadku, gdy objawy menopauzy są zbyt widoczne, towarzyszy im złe samopoczucie i ciągła huśtawka nastroju – warto udać się do lekarza. Ważne jest, aby internista i ginekolog wiedział, że twój chorobliwy stan jest związany z menopauzą i wypisywali leki, które pomagają poprawić ogólny stan. Przed stosowaniem jakichkolwiek leków hormonalnych, na pewno jest potrzebna diagnostyka. Musisz przejść badania, aby lekarz symptomy menopauzy u kobiet ustalił skład i dawkę odpowiedniego dla ciebie leku.

Kiedy nastąpił klimaks, wiele kobiet zaczyna się martwić, co począć. Ale zmartwienie to pierwsze od czego trzeba zrezygnować. Po drugie – papierosy. Po trzecie – kawa. W ogóle, objawy menopauzy zależą od tego, w jakim stanie jest zdrowie kobiety. Klimakterium jest swoistym odzwierciedleniem podejścia do zdrowia w ciągu życia. Dlatego tak ważne jest, aby pozbyć się złych nawyków, a najlepiej do tego, jak pogorszenie zdrowia da o sobie znać.

Twoja kobiecość i piękno zależy tylko od ciebie!

 
Powiązane artykuły:
Zioła w okresie menopauzy podczas uderzenia gorąca oraz sposoby jak je zwalczyć
Uderzenia gorąca – nieprzyjemny stan, który dostawia masę niewygód kobietom. Toż one szukają dowolnych sposobów zmniejszenia wpływu przypływów, żeby poczuwać się lepiej. Lecznicze właściwości niektórych traw mogą pomóc kobietom w tych pytaniach.
Klimakterium a ciąża – czy są możliwe jednocześnie?
Wiele osób uważa: zaczęło się klimakterium i antykoncepcja niepotrzebna, przecież ciąży i tak nie będzie. To niewierne domniemanie, ponieważ klimakterium trwa pewien czas i chociaż funkcja gaśnie, ale jednak jeszcze jest obecna.
Objawy menopauzy w wieku 45 lat oraz dolegliwości i objawy przekwitania
Klimakterium zaczyna przypominać długo przed tym, jak on zapada. Już w wieku 45 lat kobieta może odczuć przemiany w organizmie. Które symptomy mogą przejawiać się u kobiet w tym wieku i jak ulżyć ten stan? O tym dowiadujecie się przeczytawszy artykuł.
Objawy menopauzy u kobiet w wieku 40 lat - czyli problem wczesnego przekwitania
Kobieta jest przygotowana do klimakterium w wieku 50 lat, lecz kiedy on powstaje do 40 lat to zastaje znienacka. Czy może zacząć się ten proces tak wcześnie i jak zrozumieć, że to właśnie gaśnięcie reproduktywnej funkcji, a nie hormonalna usterka?
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty