Kliniczny lęk przed kotami

kliniczny lęk przed kotami

Niewiele osób wie, jak nazywa się kliniczny lęk przed kotami, ponieważ ailurofobia (fobia kotów) spotyka się bardzo rzadko. W niektórych źródłach tę fobię nazywają również gatofobią, czy felinofobią.

Przyczyny pojawienia się klinicznego lęku przed kotami

Każda fobia, w tym i lęk przed kotami, rozwija się w podświadomości, a bodźcem do początku tego procesu może służyć jeden, czy kilka z następujących czynników:

  • negatywne doświadczenie obcowania z kotami – dowolny fizyczny uraz, przestrach i tak dalej;
  • nieprzyjemne skutki po obcowaniu z kotem – medyczne zabiegi, ukaranie;
  • psychologiczna niestabilność lub wrażliwość emocjonalna – w takim wypadku człowiek może zbyt serio odnosić się do cudzej opowieści o kotach, wierzyć w różne negatywne objawy.

Powstać ailurofobia może w dowolnym wieku – jak u dzieci, tak i u dorosłych. Przy czym u dorosłych osób fobia kotów często przejawia się na podstawie starego, jeszcze dziecięcego urazu, który w dorosłym wieku pokrzepił się jeszcze jednym negatywnym czynnikiem. I jeśli najpierw fobia może przejawiać tylko w lekkim niepokoju, w późniejszym wypadku ona jest zdolna przerosnąć do stanu, zagrażający życiu człowieka.

Objawy fobii kotów

Przecieka kliniczny lęk przed kotami u każdego chorego indywidualistycznie. U niektórych to tylko lekki lęk, który zmusza trzymać się z dala od tego zwierzęcia. U innych ailurofobia wywołuje stały strach przed możliwym pojawieniem się zwierzęcia, spotkanie z kotem dla takiego człowieka może zakończyć się panicznym atakiem, czy dusznością.

Wśród objawów ciężkiego stanu ailurofobii (w obecności kota):

  • kołatanie serca;
  • ból w klatce piersiowej;
  • tachykardia;
  • potliwość;
  • uduszenie;
  • atak paniki;
  • drżenie kończyn;
  • bladość;
  • zawroty głowy.

Według niektórych danych, od klinicznego lęku przed kotami cierpiały iobjawy fobii kotów niektóre znane postacie, na przykład Adolf Hitler, Napoleon, Juliusz Cezar, Aleksandr Wielki.

Leczenie ailurofobii – lęku przed kotami

W łagodnych wypadkach ailurofobii ludzie zdolne sprawić się samodzielnie, czy z niewielką pomocą psychologów. Bardziej skomplikowana odmiana psychicznego zaburzenia, jak i dowolna inna fobia, leczy się psychoterapeutą z zastosowaniem leków (najczęściej uspokajających środków), hipnozy i innych technik.

Dorosłym, jeśli oni zauważyli przejaw lęku przed kotami u dziecka, rekomenduje się przeprowadzić ćwiczenia, skierowane na usunięcie lęku. Minimalizować ryzyko powstania ailurofobii u malucha pomoże bliska znajomość z nieagresywnym kotem, ciekawa informacja o psychologii zwierzęcia i historii jego oswajania.

 
Powiązane artykuły:
Boję się latać samolotem – co robić?
Wiele osób boi się latać samolotem i wśród tych wielu dużo jest z płci męskiej. Jeśli wypadek aerofobii jest nieuruchomiony to można skorzystać z wesołych sposobów z neutralizacji takiego lęku. Lecz warto powędrować do psychologa.
Psychologia – jak pozbyć się lęku i niepokoju?
Wiele współczesnych osób mogą wypróbowywać niepokój i wewnętrzną tremę, wezwane przez jawne, czy mętne lęki. Pozbyć się od tego nieprzyjemnego stanu można samodzielnie albo skorzystawszy z rad psychologów.
Jak oprzeć się przemocy emocjonalnej?
Przemoc emocjonalna nie zostawi ran, podobnie do strony fizycznej. Lecz z jej pomocą udowodnić człowieka "do rączki" można o wiele szybciej. I zwłaszcza jest straszne, kiedy to odbywa się w rodzinie.
Lęk przed śmiercią – fobia
Lęk śmierci należy do kategorii najbardziej rozpowszechnionych. W tym artykule opowiemy o symptomach i przyczynach powstania tanatofobii i sposobów pozbawienia tej strasznej fobii.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty