Kłótnie z mężem - jak dojść do porozumienia

kłótnie_z_mężem

Kłótnie z mężem są sprawą normalną i nie ma w tym nic strasznego. Każdy ma swoje przyzwyczajenia i dlatego poglądy mogą się nie zgadzać. Ale jeśli właśnie z mężem stają się częste, to już niepokojący sygnał, którego nie wolno zignorować. Ważne jest zrozumienie przyczyn częstych niesnasek z mężem i znalezienie sposobu na ich uniknięcie.

Dlaczego stale się z mężem kłócimy?

Żeby odpowiedzieć na pytanie, jak zaprzestać sporów z mężem, czy chociaż czynić to rzadziej, należy zrozumieć, dlaczego te niesnaski między wami zachodzą. Toteż po kolejnej kłótni, zamiast płakać jak bóbr przed przyjaciółką: "pokłóciłam się z mężem", lepiej pomyślicie, dlaczego tak się stało i co spowodowało inne wasze spory. Oto najbardziej rozpowszechnione przyczyny rodzinnych konfliktów.

 1. Niska samoocena waszego męża - wskutek tego próba wzmocnienia jej kosztem innych ludzi. Czyli tych, którzy wydają się słabsi i nie potrafią stawić oporu .
 2. Rodzinne tradycje – być może w jego rodzinie stosunki kształtowały się w taki akurat sposób i wasz mąż po prostu o tym nie wie. Nikt mu nie przekazał, że może być inaczej.
 3. Wyładowanie rozczarowania za niepowodzenia w pracy na pierwszym człowieku, który się przytrafił. Na przykład swojemu przełożonemu nie może powiedzieć tego, co o nim myśli, a na żonę nakrzyczeć można.
 4. Stres, zmęczenie, choroba mogą być przyczyną zwiększonej drażliwości. Nawet najspokojniejszy człowiek zaczyna się irytować przez bzdury, jeśli czuje się źle.
 5. Do kłótni może dojść wskutek tego, że na drodze do pożądanego celu powstają jakieś przeszkody. Na przykład człowiek jest piekielnie zmęczony, nawet kolacji nie potrzebuje, byleby do łóżka wskoczyć, a tu żona zaczyna zgłaszać różne wymagania.

Często kłócimy się z mężem - co robić?

Logiczne przypuszczenie, że jeśli mówicie: "stale kłócimy się z mężem i nie wiem, co począć", to wam nie tyle chodzi o to, by zostać zwyciężczynią w spięciach, ile zrozumieć, jak się nie kłócić z mężem. Przecież częste niesnaski w żaden sposób nie sprzyjają uzyskaniu rodzinnego szczęścia. Dlatego należy nie tylko zdefiniować przyczyny zachowania męża, ale i wyciągnąć należyte wnioski.

 1. Także jeśli wiecie o jakichkolwiek chronicznych chorobach męża, czy też widzicie pogorszenie jego stanu zdrowia, nie należy zaczynać brzęczeć jemu nad uchem, coś wypraszając. Lepiej zatroszczcie się o jego zdrowie, zmuście do zażycia leków lub zgłoście go do lekarza.
 2. Dość często w czasie sprzeczek żony zapominają o istocie rozmowy. Z boku sprawia to wrażenie, jakby próbowały udowodnić, kto w rodzinie jest mądrzejszy lub kto popisuje się większą erudycją. Uczcie się hamować w takich chwilach, zaprzestańcie bezsensownej wymiany wyzwisk, to nie pomoże w rozwiązaniu problemu. Lepiej zróbcie przerwę, spójrzcie na sytuację z obu stron i dobierzcie słowa tak, żeby dojść do porozumienia odpowiadającego obojgu.
 3. Spróbujcie wywnioskować, dlaczego wasz małżonek uważa, że może pozwolić sobie na podnoszenie na was głosu. Dowiedzcie się o jego rodzinnych wartościach. Zapytajcie, co go teraz niepokoi. Mężczyźni często nie mogą znaleźć w sobie siły, żeby samodzielnie opowiedzieć o przyczynach swojego niezadowolenia i koniecznie potrzebują naprowadzających pytań. Szczerej rozmowy potrzebują również.
 4. Pracujcie nad swoją samooceną, uczcie się zdawać sobie sprawę ze swej wartości, pokażcie mu, że krzykiem nic nie uzyska: "No, zwymyślałeś mnie, co dalej? Czego tym się domagałeś?”. Wkrótce zauważycie, że już nie wszystkie ukłucia męża, które kiedyś wyprowadzały was z równowagi, teraz osiągają cel.
 5. Pomagajcie podnieść samoocenę i mężowi, niech uwierzy w siebie, bo człowiek samowystarczalny nie poprawia poczucia własnej wartości cudzymjak_przeżyć_kłótnie_z_mężem kosztem. Chwalcie swojego męża (tylko bez pochlebstw), zostańcie jego przyjaciółką, która zawsze wesprze i doradzi. Niech on wie, że w domu go lubią i zawsze na niego czekają, a to nie spotka go za progiem mieszkania.
 6. Nakłońcie go do uprawiania sportu – niech rozładowuje emocje, nie za pomocą krzyku, a np. bijąc w worek bokserski.
 7. Po kolejnej waśni z mężem, nie biegnijcie do niego godzić się, jakbyście same za wszystko były winne. Dajcie mu przeżyć całe wydarzenie, uświadomić, że w konflikcie też jest i jego wina. A kiedy burza przejdzie, do nieprzyjemnej rozmowy można będzie wrócić.
 
Powiązane artykuły:
Jaką dać nauczkę mężowi za nieposzanowanie - porady psychologa
W tym artykule opowiemy o tym, jak dać nauczkę mężowi za nieposzanowanie. Jednak trzeba zaznaczyć, że przede wszystkim warto wyjaśnić przyczynę takiego stosunku do siebie i zrozumieć, czy warto karać męża, czy jednak najpierw trzeba zorientować się w samej sobie.
Jak się dogadać z mężem?
Kiedy na zmianę namiętnym stosunkom, przychodzą rodzinne dnie powszednie, nierzadko okazuje się, że między mężem a żoną nie ma wczesniejszego porozumienia. Ten artykuł opowie o możliwych przyczynach utraty rozumienia między małżonkami i o tym, jak skorygować taką sytuację.
Korzystne porady jak pozostać dobrą gospodynią i żoną
Niektóre kobiety uważają, że być dobrą żoną i gospodynią to bardzo skomplikowane. Naprawdę one po prostu nie wiedzą, co należy czynić i nie umieją rozdzielać swojego czasu. Rozwiązać problem pomogą pożyteczne porady.
Jak zrozumieć, czy kocha cię mąż?
Uważa się, że miłujący mąż będzie nosił swoją żonę na rękach. Lecz jest mnóstwo innych oznak, po których można wyraźnie wyznaczyć, które uczucia przeżywa do was druga połówka. Nawet jeśli ona już nosi status "były mąż".
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty