Kobiece środowisko pracy: serpentarium czy rajski zakątek?

Chciałbyś pracować wyłącznie z kobietami? Większość odpowie: nie. Kobiety są podstępne, zazdrosne, złośliwe i straszne plotkarki. Czy tak jest naprawdę? W niniejszym artykule na podstawie danych statystycznych i badań naukowych spróbujmy to wyjaśnić.

Najgorsze, co może ci się przydarzyć, to praca w typowo kobiecym środowisku, które tworzą w 90% kobiety. Jak kobiety, tak i mężczyźni za żadne skarby świata nie chcą pracować wyłącznie z kobietami. Kobiece środowisko pracy to temat owiany mitami i stereotypami. Większość z nas uważa, że kobiety to straszne plotkary, które ciągle gadają o kosmetykach i ciuchach. Uważamy, że kobiety stwarzają wrogie środowisko pracy. Nadszedł czas, by obalić mity o żeńskim gronie pracowniczym.

1. Nadmierna emocjonalność

praca

Większość facetów uważa, że wszystkie kobiety bez wyjątku cechuje nadmierna emocjonalność. Uważają, że jak tylko kobieta znajdzie się w trudnej sytuacji, natychmiast zaczyna się stresować, płakać, histeryzować. Jednak nie ma żadnych statystycznych i naukowych dowodów na to, że kobiety właśnie w taki sposób reagują na stres i trudne wyzwania. Jeśli by każda przedstawicielka płci pięknej była nadmierna emocjonalna, to nie byłoby wśród nich lekarzy, ratowników, pilotów. Mogą się podejmować różnych zawodów, wymagających opanowania, zimnej krwi i przytomności umysłu.

kobiety

Kobiety w odróżnieniu od przedstawicieli płci męskiej czują mocniej, łatwiej się wzruszają, częściej wykazują emocje i uczucia. Jednak to raczej wynika z wychowania. Chłopcom od dzieciństwa wmawiają, że należą do płci silnej, więc zawsze muszą się popisywać odwagą, zdecydowaniem, opanowaniem. Faceci również odczuwają cały wachlarz różnych emocji, ale potrafią się kontrolować i ukrywać je.

Umiejętność tłumienia uczuć ma zalety, ale skutki zdrowotne mogą być bardzo duże. Statystycznie zawał serca częściej dotyka mężczyzn. Oprócz tego emocje i uczucia pomagają budować relacje.

2. Plotki

rozmowa

Większość z nas jest święcie przekonanych, że kobiety w pracy cały czas tylko plotkują i knują spiski. Ciekawe, kto wtedy wykonuje wszystkie zadania i obowiązki? Przecież chodzi o wyłącznie kobiecy zespół.

Tak naprawdę faceci również uwielbiają plotkować. Niektórzy z nich robią to lepiej od kobiet. Knują spiski, plotkują za plecami swoich kolegów. Zostało to potwierdzone przez testy psychologiczne, przeprowadzane przez pracodawców. Zawierają one zadanie, które ma pokazać, jak pracownik reaguje na plotki i czy jest zdolny do częstego okłamywania.

3. Zawiść i intrygi

razem

Kobiety nie skupiają się na budowaniu własnej kariery, natomiast są zazdrosne o karierę swoich koleżanek, którym udało się osiągnąć sukces zawodowy, dlatego knują spiski i rozprowadzają nieprawdziwe, krzywdzące informacje o nich.

Jednak prawda jest całkiem inna. Jak wynika ze statystyk, około 67% kobiet regularnie się dokształca, zdobywa nowe umiejętności, wspiera koleżanki w pracy. Robią karierę i są tak samo ambitne, jak faceci. Kobiety dość często obejmują kierownicze stanowiska w dużych firmach.

ręce

Na podstawie podanych wyżej informacji można zrobić wniosek, że zespół należy dobierać nie na podstawie płci, lecz ogólnej atmosfery, panującej w nim. Nie warto się kierować stereotypami!

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty