Kompot z wiśni – sprawdzone przepisy
Zachować wspomnienia o lecie przez cały nadchodzący rok można za pomocą robienia zapasów na podstawie ulubionych letnich płodów, na przykład bańki kompotu z wiśni. Zaopatrzony się napój można pić oziębionym, czy zawczasu podgrzawszy, a można i całkiem nie konserwować kompotu z wiśni, a podawać go na stół latem z dużą garścią lodu, wzorem lemoniady.
Kompot z wiśni z miodem
Jeśli nie używacie cukru to zamienić go w napoju można za pomocą drugiej słodkości: miód, stewia i syrop agawy sprawiają się z tą rolą świetnie. Na wyjściu wyjdzie jaskrawy wiśniowy napój, który będzie bardziej pożyteczny za swój klasyczny analog.
Składniki:
- wiśnia - 2,2 kg;
- sok cytryny - 115 ml;
- miód - 65 ml
Przygotowanie
Ten kompot będziemy przygotowywały bardzo niezwykłym sposobem, owoce nie będą zaznawały cieplnej obróbki, a toż, jeśli nie planujecie przygotować napój na zimę, nie przegotowujecie jego, żeby zachować maksimum witamin.
Miód zalejcie trzema szklankami wody i postawcie przyszły syrop dojść do wrzenia na średnim ogniu. Kiedy syrop oziębnie, wlejcie do niego sok z cytryny. Z wiśni wyciśnijcie sok i zmieszajcie go z syropem, przy konieczności powtórnie ugotujcie i zawińcie.
Kompot z wiśni zamrożonej - przepis
Gotować napój z wiśni można i poza sezonem, jeśli pod ręką jest parę kilogramów zamrożonych jagód. Przez liczone minuty na stole pojawi się przepiękny bojownik z pragnieniem i brakiem witamin w chłody.
Składniki:
- wiśnie bez pestki - 5 st.;
- cukier - 155 g;
- strączek wanilii;
- woda - 1,2 l.
Przygotowanie
Udowodniwszy do wrzenia wodę, pokładźcie do jej nierozmrożone jagody i zostawcie ugotować się na 20 minut. Zdejmijcie pojemność z ognia, wsypcie cukier, pokładźcie strączek wanilii i nakryjcie kompot, zostawiając jego ochłonąć do pokojowej temperatury przed degustacją. Na życzenie ugotować kompot z wiśni można i w szybkowarze, dlatego rozmieścicie wszystkie składniki w czarze urządzenia jednocześnie, włączycie reżim "Gaszenie" i ustalicie czas - 60 minut.
Kompot z wiśni i maliny z miętą
Więcej odświeżającego napoju aniżeli jagodowy kompot z miętą ciężko wymyślić, a toż i przygotować jego najlepiej do letniej pory, kiedy walka z rosnącą temperaturą powietrza prowadzi się najbardziej ostro. Dla wzmacniania chłodnych właściwości do gotowego kompotu rzućcie trochę lodu.
Składniki:
- wiśnia - 2 st.;
- malina - 1 st.;
- miód - 65 ml;
- liście mięty - 1/3 st.;
- cytrynowy sok - 35 ml
Przygotowanie
Oczyścicie wiśnię od pestek i pokładźcie jej do rondla razem z jagodami maliny bez szypułek. Zalejcie jagody wodą, miodem i dodajcie cytrynowy sok. Kiedy woda dojdzie do wrzenia, ujmujcie ogień i zostawcie napój gotować według minut 12-15. Zdejmijcie kompot z ognia, pokładźcie do jego gałęzi mięty i zostawcie pod przykrywką. Według smaku przed użytkiem wycedźcie kompot i rzućcie do niego dużą garść lodu.
Kompot z wiśni i truskawki z bazylią
Kiedy mowa zachodzi o pojednaniu wiśni i truskawki w potrawie, dowolne dopełnienia stają się zbędnymi, lecz weźmiemy na siebie podobne ryzyko i pokładziemy do kompotu coś niezupełnie zwykłe - parę gałęzi bazylii, które nasycą kompot niewyrażalnym aromatem.
Składniki:
- wiśnia - 1 st.;
- truskawka - 1 st.;
- liście bazylii - 15 szt.;
- woda - 650 ml;
- cukrowy syrop - 45 ml.
Przygotowanie
Wydaliwszy kostki z wiśni, pokładźcie jagody do rondla razem z truskawką i zalejcie cukrowym syropem i wodą. Kiedy kompot zakipi, ujmujcie ogień i ugotujcie napój pod przykrywką. Ile gotować kompot z wiśni dokładnie powiedzieć ciężko, lecz 12-15 minut całkiem wystarczy dla wyciągania z jagód maksimum smaku i koloru. Zdejmijcie rondel z ognia, pokładźcie bazylię i zostawcie wszystko nalegać się do pokojowej temperatury przed użytkiem. Porcja cytrynowego soku według smaku i garść lodu zostają według uznania.