Korzyść jogi – dla kobiet, dzieci i mężczyzn

korzyść jogi

To, że ruch jest pomocny, zrozumiało wszystkim, nawet tym, kto dużo nie porusza się. Ale ruchy są różne, i różne rodzaje ruchowej aktywności pobudzają najróżniejsze obszary naszego zdrowia. Zorientujemy się krok po kroku, jaka jest korzyść od jogi.

Dla kobiet

Korzyść jogi dla kobiet potwierdza się już chociażby tym, że miliony kobiet na świecie nią fanatycznie zajmują się. Zaczniemy chyba od tego, co niepokoi większość przedstawicielek przepięknej połowy ludzkości: płciowego zakresu.

Joga działa jako lek i jak środek zapobiegania według całej listy "kobiecych" chorób. Jeśli po minimum:

  • joga minimalizuje skutki ZNP (stabilizuje się humor, znika ból, obrzęk);
  • łagodzi zapalenie narządów małej miednicy;
  • chroni przed rakiem szyjki macicy, ponieważ pozbawia nas przed szkodliwym zastojem krwi w obszarze miednicy;
  • normalizuje cykl menstruacyjny;
  • leczy żylaki małej miednicy;
  • korzyść jogi jest niewysłowiona w rehabilitacji kobiecych narządów płciowych po ciąży pozamacicznej.

Nawet jeśli wam tego nikt nie diagnozował, joga nauczy kontrolować swoje ciało, kochać i odczuwać siebie. A także poprawnie oddychać, dobrze wyglądać i w końcu schudnąć.

Dla mężczyzn

Opis korzyści jogi dla mężczyzn znów zdarzy się rozpocząć z płciowego zakresu, przecież mężczyzn ona interesuje niemniej niż kobiety. Asany jogi pięknie sprawiają się z normalizacją krążenia krwi w małej miednicy, one pozbawiają od zastoju, który jest nieunikniony po siedzącym roboczym dniu.

To bardzo ważnie przy leczeniu i profilaktyce zapalenia gruczołu krokowego, na który w tym, czy innym stopniu cierpi praktycznie każdy mężczyzna. Poza tym korzyść jogi dla zdrowia można opisać jeszcze i z punktu widzenia psychologii. Kiedy rozluźniliście się po zajęciu jogą (co jest nieuniknione!), będziecie całkiem po innemu zachowywać się z żoną, dziećmi, kolegami, przyjaciółmi.

Wasze nerwy dzięki jodze uspokajają się. Przyczyną jest to, że dla wykonania asan pracujecie całym ciałem, czyli wpływacie na najmniejsze zakończenia nerwowe i tym samym ćwiczycie swój układ nerwowy.

Nawiasem mówiąc w Indiach tradycyjnie jogą zajmują się właśnie mężczyźni, a jeśli spotkacie w Indiach kobietę-joga, to najprawdopodobniej ona przyjechała z zachodu.

Dla dzieci

Dzieci nie umieją rozluźniać się świadomie. Od samego urodzenia, obserwując za swoim dzieckiem widzicie, że kiedy on zmęczył się, on przeciwnie zaczyna szumieć, kłócić się, iść na konflikt, lecz w żaden sposób nie odpoczywać. Korzyść jogi dla dzieci w tym, że ona daje im fizyczne rozładowanie, akurat takie jak oni chcą – aktywne, w ruchu.

Spróbujcie, żeby wasze dziecko robiło poranną gimnastykę. U was wątpliwe, czy coś wyjdzie. A w jodze u dzieci włącza się podniecenie, sportowy interes. Na treningach oni będą starać się zrobić asanę, którą nie może zrobić nikt, oprócz nich.

 
Powiązane artykuły:
Oddechowa joga – technika uzdrowienia organizmu
Oprócz asan w jodze, jedną z najważniejszych ról gra prawidłowe oddychanie. Jak poprawnie dyszeć przy zajmowaniu się jogą? O tym opowiemy w naszym artykule, który jest poświęcony temu tematowi.
Joga – oddychanie – jak poprawnie wykonywać?
W jodze wszystko zależy nie tyle od asan, a szybciej od prawidłowego oddychania, które odpowiada za wyswobodzenie i prawidłową cyrkulację energii. Właśnie o oddychaniu w jodze opowiemy w tym artykule.
Odmiany jogi – jaki rodzaj zajęć wybrać?
Jeśli rozstrzygnęliście zająć się jogą i zdziwiliście się poznawszy, że ona ma kilka odmian, to ten artykuł pomoże wyznaczyć się z tym, który rodzaj podchodzi najlepiej.
Zalety aktywności fizycznej – dlaczego warto uprawiać jogę?
Korzyść jogi jest bezwarunkowym faktem, jednak na pewno daleko nie wszyscy wiedzą o tym, czym właśnie jest pożyteczne uprawianie jogi i co naprawdę przyciąga coraz więcej ludzi do szeregów jej zwolenników.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty