Korzyści z pływania na basenie – dlaczego warto chodzić na basen?

korzyści z pływania na basenie

Najbardziej pogardliwa uwaga, którą starożytni Grecy mogli rzucić człowiekowi – to "on nie umie ani czytać, ani pływać". Oczywiście ludzi tak zacofanych nie można nazywać obywatelami, dlatego oni nie mieli prawa głosu. Być może jest to pierwszy argument na rzecz pływania w basenie – człowiek powinien umieć pływać.

Boimy się rekinów i błyskawic, choć oba te zjawiska nie mogą rywalizować w ilości śmiertelnych ofiar z ilością topielców. Ze względu na to naprawdę musimy nauczyć się przebywać w środowisku wodnym.

Korzyści z pływania w basenie dla figury

Nie będziemy udawać, że w rzeczywistości większość ludzi decyduje się na pływanie, bo wie o dużych korzyściach z pływania w basenie przy odchudzaniu. Aby korzystny wpływ na organizm i katastrofalny wpływ na komórki tłuszczowe uświadomić jeszcze mocniej, wymienimy to co dzieje się z nami w wodzie:

  1. Przy pokonywaniu odległości do 1500 m zużycie kalorii wynosi około 500 kcal.
  2. Siła oporu wody w 75 razy większa niż powietrza, a to oznacza, że wszelkie działania podejmowane w tym środowisku wymagają 75 razy więcej wysiłku niż na lądzie. Za rachunek tego uruchamia się proces spalania tłuszczu.
  3. Jeszcze jedna korzyść z pływania w basenie (przecież znajdować się w basenie – to jeszcze nie pływać) polega na tym, że oddech znacznie się przyspiesza, zaangażowane są nawet te części płuc, które w codziennym życiu "odpoczywają". Jest to bardzo dobre i pożyteczne, ponieważ bogata w tlen krew jeszcze długo utrzymuje przemianę materii w przyspieszonym tempie.
  4. Ale chyba najbardziej decydujący cios po nadwadze zadaje utrata ciepła nasilająca się w wodzie na 80%. W organizmie człowieka istnieje stan równowagi ustrojowej, określany jako homeostaza. Dotyczy to temperatury – woda chłodzi, a organizm spala coraz więcej kalorii, aby zwiększyć temperaturę.

Pływanie ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Jest to bardzo łagodny rodzaj treningu dla ciała, nawet nie trening, a rozrywka. Pływanie jest znacznie bezpieczniejsze niż spacer, ponieważ w wodzie, aby uszkodzić siebie musimy włożyć w to naprawdę wiele wysiłku, a podczas spaceru można po prostu upaść, a dalej wszystko jak zwykle – "upadłem, obudziłem się, gips".

W wodzie jesteś ciągle w pozycji poziomej – a to na 100% zdejmuje obciążenie z całego kręgosłupa.

Chyba po wymienianiu niezliczonych korzyści z pływania w basenie trzeba wspomnieć o jego szkodliwości. Ona jest minimalna, ale jednak istnieje. Woda w basenach jest chlorowana, dlatego staraj się pływać tak, aby wewnątrz ciebie przeniknęło jak najmniej wody. Po basenie (jak zresztą i przed) trzeba wziąć prysznic, aby zmyć ze skóry chlor.

Basen jest miejscem gromadzenia się dużej ilości ludzi, a więc infekcji, grzybów i innych zarazków. Zakładaj klapki, które nosisz tylko w basenie, nie zapomnij o czepku (choć to nie zwiększa szansy zapoznania się z pięknym nieznajomym).

No i wreszcie wchodź i wychodź z basenu ostrożnie, bo wszędzie jest mokro i ślisko. Głupio będzie spędzić czas w najbardziej bezpiecznym dla organizmu środowisku – wodzie, a następnie zwichnąć nogę po wyjściu.

 
Powiązane artykuły:
Opanowanie sztuki pływania – jak nauczyć się pływać?
Nieumiejętność pływania może kosztować człowieka życie, toż opanować przyzwyczajenia i trzymać się na wodzie należy każdemu. Ten artykuł opowie o tym, jak można nauczyć się pływać samodzielnie.
Jak dorosły człowiek może samodzielnie nauczyć się pływać?
Chęć nauczyć się pływać dorosłemu człowiekowi może powstać niespodziewanie, na przykład przed odpoczynkiem nad morzem. Najmować dla nauczania trenera jest nie zawsze wygodnie, lecz nauczyć się pływać w takim wypadku można i samodzielnie.
Taktyka odchudzania na pływalni – jak prawidłowo pływać w basenie?
Po to, żeby nauczyć się poprawnie pływać w basenie i wyciągać maksimum korzyści, należy skorzystać z usług wykwalifikowanego trenera. Główne aspekty treningów z pływania możecie poznać z tego artykułu.
Zasady postępowania w basenie, czyli bezpieczna nauka pływania
Należy pamiętać, że basen – to nie tylko społeczny kompleks z odpowiednimi zasadami postępowania, ale i miejsce podniosłego niebezpieczeństwa. Toż ważne znać i stanowczo dotrzymywać się reguł korzystania z basenu, o których teraz porozmawiamy.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty