Korzyści z pływania na basenie – dlaczego warto chodzić na basen?

Najbardziej pogardliwa uwaga, którą starożytni Grecy mogli rzucić człowiekowi – to "on nie umie ani czytać, ani pływać". Oczywiście ludzi tak zacofanych nie można nazywać obywatelami, dlatego oni nie mieli prawa głosu. Być może jest to pierwszy argument na rzecz pływania w basenie – człowiek powinien umieć pływać.
Boimy się rekinów i błyskawic, choć oba te zjawiska nie mogą rywalizować w ilości śmiertelnych ofiar z ilością topielców. Ze względu na to naprawdę musimy nauczyć się przebywać w środowisku wodnym.
Korzyści z pływania w basenie dla figury
Nie będziemy udawać, że w rzeczywistości większość ludzi decyduje się na pływanie, bo wie o dużych korzyściach z pływania w basenie przy odchudzaniu. Aby korzystny wpływ na organizm i katastrofalny wpływ na komórki tłuszczowe uświadomić jeszcze mocniej, wymienimy to co dzieje się z nami w wodzie:
- Przy pokonywaniu odległości do 1500 m zużycie kalorii wynosi około 500 kcal.
- Siła oporu wody w 75 razy większa niż powietrza, a to oznacza, że wszelkie działania podejmowane w tym środowisku wymagają 75 razy więcej wysiłku niż na lądzie. Za rachunek tego uruchamia się proces spalania tłuszczu.
- Jeszcze jedna korzyść z pływania w basenie (przecież znajdować się w basenie – to jeszcze nie pływać) polega na tym, że oddech znacznie się przyspiesza, zaangażowane są nawet te części płuc, które w codziennym życiu "odpoczywają". Jest to bardzo dobre i pożyteczne, ponieważ bogata w tlen krew jeszcze długo utrzymuje przemianę materii w przyspieszonym tempie.
- Ale chyba najbardziej decydujący cios po nadwadze zadaje utrata ciepła nasilająca się w wodzie na 80%. W organizmie człowieka istnieje stan równowagi ustrojowej, określany jako homeostaza. Dotyczy to temperatury – woda chłodzi, a organizm spala coraz więcej kalorii, aby zwiększyć temperaturę.
Pływanie ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Jest to bardzo łagodny rodzaj treningu dla ciała, nawet nie trening, a rozrywka. Pływanie jest znacznie bezpieczniejsze niż spacer, ponieważ w wodzie, aby uszkodzić siebie musimy włożyć w to naprawdę wiele wysiłku, a podczas spaceru można po prostu upaść, a dalej wszystko jak zwykle – "upadłem, obudziłem się, gips".
W wodzie jesteś ciągle w pozycji poziomej – a to na 100% zdejmuje obciążenie z całego kręgosłupa.
Chyba po wymienianiu niezliczonych korzyści z pływania w basenie trzeba wspomnieć o jego szkodliwości. Ona jest minimalna, ale jednak istnieje. Woda w basenach jest chlorowana, dlatego staraj się pływać tak, aby wewnątrz ciebie przeniknęło jak najmniej wody. Po basenie (jak zresztą i przed) trzeba wziąć prysznic, aby zmyć ze skóry chlor.
Basen jest miejscem gromadzenia się dużej ilości ludzi, a więc infekcji, grzybów i innych zarazków. Zakładaj klapki, które nosisz tylko w basenie, nie zapomnij o czepku (choć to nie zwiększa szansy zapoznania się z pięknym nieznajomym).
No i wreszcie wchodź i wychodź z basenu ostrożnie, bo wszędzie jest mokro i ślisko. Głupio będzie spędzić czas w najbardziej bezpiecznym dla organizmu środowisku – wodzie, a następnie zwichnąć nogę po wyjściu.