Kot brytyjski – opis oraz osobliwości rasy

kot brytyjski opis rasy

Tego pięknego, z własną godnością kota można nazwać idealnym wariantem domowego zwierzęcia. Rasa jest prawdziwą dumą narodu brytyjskiego, a w świecie koty i koteczki brytyjskiej rasy nabierają coraz większą popularność.

Krótki opis wyglądu zewnętrznego kota brytyjskiego

Opis rasy kota brytyjskiego tradycyjnie rozpoczyna się z opisu jego wyglądu zewnętrznego. To dość duży kot z dobrze rozwiniętymi mięśniami ciała. Kompleksja szczelna, nogi średniej długości. Takie koty mają okrągłą głowę z jaskrawo wyrażonymi policzkami i niewielkimi stojącymi uszami. Ogon średniej długości, dość gruby. Koty tej rasy są trochę większe za koteczek.

Brytyjczycy mogą mieć różny wygląd zabarwień, lecz za najbardziej popularny jest uważany tradycyjny dymno-szary kolor. Wydzielają się krótkowłose i długowłose przedstawiciele rasy. U krótkowłosych Brytyjczyków sierść jest bardzo szczelna, gęsta, nie wymagająca dużej pielęgnacji. Opis rasy brytyjskich długowłosych kotów praktycznie niczym nie różni się od opisu krótkowłosych przedstawicieli, oprócz różnicy w długości sierści. U długowłosych ona jest jedwabista i gęsta, czasami trochę kręcona. Długowłose koty często mają kostki na uszach i między palcami na łapach. Ogon u nich jest bardzo puszysty.

Charakter kota brytyjskiego

Z opisu rasy i charakteru kota brytyjskiego można wyciągnąć wniosek, że to idealny kot dla miejskiego mieszkańca. Nic więc dziwnego, że on ma nazwę "kota biznesmena".

Przedstawiciele tej rasy są dość niezależne, mogą spokojnie na długo zostawać w mieszkaniu w samotności. One zawsze znajdą czym się zająć. Do jednorocznego wieku kociątka Brytyjczyków lubią bawić się, mogą długo zajmować się z przedmiotem, co zainteresował ich. Starsze koty trochę tracą aktywność, więcej czasu przeprowadzają we śnie i higienicznych zabiegach, kot brytyjski opis lecz do starości zachowują nastrój do zabaw i gotowe czasami bawić się z kawałkiem papieru czy kokardą, przymocowaną na nici.

Nie zważając na niezależność takie koty przywiązują się do swoich gospodarzy. Zawsze spotykają ich u progu, często idą za nimi po piętach. Dobrze godzą się z malutkimi dziećmi. Chociaż one nie grają z nimi, lecz gotowe cierpliwie przenosić ich dokuczania, nie przejawiając agresji.

Brytyjskie koty bardzo lubią czystość, szybko przyzwyczają się do toalety i dużą ilość czasu poświęcają wylizywaniu własnej sierści. Takie koteczki i koty mogą spokojnie współistnieć w jednym mieszkaniu z innymi zwierzętami, w tym i z innymi kotami.

 
Powiązane artykuły:
Jakie kolory widzą koty? Czyli percepcja wzrokowa domowych zwierzaków
Czy wiecie, że wzrok naszych kotków bardzo różni się od naszego i one widzą świat całkiem w innych kolorach? Jakie kolory widzą kotki? O tym opowiemy w artykule.
W jakim wieku kotka może zajść w ciążę?
Planując potomstwo swojej ulubienicy, trzeba znać wszystko o jej fizjologii. W artykule opowiemy, od jakiego wieku kotek jest dorosły i już zdolny zajść w ciążę.
Objawy glistnicy u kota – czyli jak odrobaczyć zwierzaka?
Zarażenie pupila glistami może doprowadzić do poważnych skutków, toż działania trzeba podejmować natychmiast. O symptomach glistów u kociątka opowiemy w artykule.
Jak się leczy koci katar? Zagrożenie dla zdrowia domowego pupila
Pojawienie się kataru może być pierwszym symptomem choroby waszego malutkiego pupila. Czym trzeba leczyć katar u kociątka? O tym opowiemy w artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty