Krew z sutka

krew z sutka

Niektóre kobiety raptem zauważają, że u nich z sutka piersi pojawiła się kropelka krwi. Jeśli ten wypadek pojedynczy, to większość nie nadaje temu znaczenia, odwołując się do możliwego urazu. Jednak daleko nie zawsze to jest tak. Spróbujemy zorientować się w tej sytuacji i wyjaśnić, dlaczego i przy jakich naruszeniach z sutka idzie krew.

Jakie są przyczyny krwistych wydzieleń z piersi?

Najpierw trzeba powiedzieć, że w większości wypadków samodzielnie diagnozować przyczynę podobnego zjawiska kobiecie nie uda się. Właśnie dlatego pierwsze co należy zrobić – odwiedzić lekarza.

Jeśli weźmiemy pod uwagę konkretne przyczyny takiego zjawiska kiedy z sutka idzie krew, to należy nazwać następne:

  1. Uraz mlecznego gruczołu. Nawet drobny uraz może doprowadzić do tego, że drobne naczynia krwionośne, które oplatają mleczne przewody pękną i krew z nich wystąpi na zewnątrz.
  2. Pęknięcia sutka. Z takim najczęściej zderzają się kobiety karmiące i panie w ciąży. U pierwszych krew jest skutkiem nieprawidłowego załączania do piersi, a przy ciąży pojawienie niewielkich kropelek krwi z gruczołu jest uwarunkowane zmianą hormonalną.
  3. Zapalenie brodawki sutkowej – proces zapalny, zlokalizowany bezpośrednio w sutku. Rozwój jest związany z przenikaniem przez pęknięcia do środka patogennych mikroorganizmów.
  4. Ectasia również może towarzyszyć pojawieniem się krwi z sutka. Naruszenie jest związane z rozszerzeniem przewodów mlecznych i urazu drobnych naczyń krwionośnych w nich.
  5. Zapalenie gruczołu sutkowego w ostrej formie charakteryzuje się pojawieniem ropnych wydzieleń, w których nierzadko odznaczają się domieszki krwi. Przy czym odbywa się puchnięcie piersi, ona zmienia kolor na czerwony, staje się gorąca w dotyku.
  6. Mastopatia jest skutkiem zmian hormonalnych i towarzyszy pojawieniem szarych z zielonym odcieniem wydzieleń z sutka, w których są obecne domieszki krwi.

Przez co jeszcze może pojawiać się krew z sutka?

Brodawczak wewnątrzprzewodowy jest bardzo rozpowszechnioną przyczyną tego, że przy naciskaniu na piersi z sutka wydziela się krew. To naruszenie charakteryzuje się utworzeniem wyrostków wewnątrz kanałów. W obwodzie sutka nierzadko można odczuć uszczelnienie. Aby wyłączyć onkologię przy podobnych objawach przeprowadzają badanie histologiczne.

Najgroźniejszą przyczyną krwi z sutka jest rak gruczołu mlecznego. Przy czym jakiekolwiek inne objawy nie występują przez dłuższy czas. Z czasem piersi zmieniają rozmiar, formę, strukturę i spoistość.

 
Powiązane artykuły:
Biała plama na sutku
Kolor żeńskiego sutka jest zawsze jednorodny, lecz czasami kobieta zaznacza powstanie białych plamek na nim. Co może oznaczać takie zjawisko? Wyjaśnijmy możliwe przyczyny.
Czy można zajść w ciążę, jeśli podmyć się po stosunku? Odpowiedzi na niezręczne pytania
Młode dziewczyny, które interesują się pytaniami antykoncepcji, mogą znaleźć na forach mnóstwo nieprawdziwej informacji. Tak, niektóre mówią, że jeśli uprawiać procedury higieniczne po seksie, to ciąży można uniknąć. Czy to naprawdę jest tak?
Warunki przedostania się plemników przez ubranie – czy można zajść w ciążę przez majtki?
Wykorzystując w pieszczotach seks bez przenikania, młodych i seksualnie niedoświadczonych ludzi interesuje pytanie wiarygodności ciąży. Omówimy ten dylemat dokładnie i wyznaczymy, czy jest możliwa taka sytuacja.
Fizjologiczny sposób antykoncepcji – czy można zajść w ciążę podczas przerywanego stosunku płciowego?
Według statystyki wiele par, korzystających przerywanym stosunkiem płciowym, w ciągu roku jednak zachodzą w ciążę. Dlaczego tak odbywa się i czy we wszystkich wypadkach ten sposób działa? Zorientujemy się dalej.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty