Krioterapia ciekłym azotem – miejscowa i ogólna

krioterapia ciekłym azotem

Krioterapia – to zabieg, podczas którego na organizm oddziaływuje się zimnem za pomocą ochłodzonego powietrza lub azotu. Wydawało by się, jakie korzyści mogą być z ciekłego azotu? Tylko dodatkowy stres dla organizmu, których i tak jest wystarczająco dookoła i bez tego zabiegu. Ale w słowie „stres” właśnie kryje się tajemnica: oddziaływając celowo azot może wywołać szybką regenerację tkanek poprzez zamrażanie, ponieważ dochodzi do szybkiego zwężania naczyń krwionośnych, a następnie nagłe rozszerzanie, podczas którego zwiększa się krwiobieg w miejscach oddziaływania. Dzięki ciekłemu azotowi można również wywołać całkowite obumieranie tkanek, ale wykorzystywana jest inna metoda.

Krioterapia – przeciwwskazania

Zanim podejmiesz decyzje przeprowadzić dany zabieg, powinnaś pamiętać o przeciwwskazaniach:

  • podwyższona temperatura ciała;
  • procesy zapalne;
  • gruźlica;
  • przewlekłe choroby układu naczyniowo – sercowego;
  • alergia na chłód.

Przed zabiegiem najlepiej zrobić badania całego organizmu.

Krioterapia – zalecenia

Zaleceń do przeprowadzenia krioterapii jest o wiele więcej aniżeli przeciwwskazań i wszystko zależy w jakiej części ona będzie przeprowadzona i za pomocą jakiej metody.

Otóż miejscowa krioterapia jest stosowana do usunięcia blizn, a również aby pobudzić wzrost włosów. Daje możliwość pozbyć się brodawek i polipów, dzięki przypalaniom chłodem.

W medycynie, krioterapię wykorzystują jako sposób na uzdrowienie i leczenie: na przykład wiele kobiet, które miały problemy ginekologiczne, zabiegi azotem pomogły odnowić funkcje reprodukcyjne, a ludziom, którzy chorują na nieżyt nosa krioterapia powróciła swobodne oddychanie. Na tym leczenie krioterapią się nie kończy. Zapoznajmy się dokładnie z tym w jakich dziedzinach jest stosowany ten zabieg.

Ogólna czy miejscowa krioterapia?

Krioterapię za pomocą ciekłego azotu, dzielimy na podstawie miejsca oddziaływania: jeśli oddziaływuje na jakąś konkretną część, to mamy do czynienia z miejscową krioterapią, a jeśli na całe ciało – to mówimy o krioterapii ogólnej.

Ogólna krioterapia powszechnie jest stosowana w kosmetologii:

Aby pozbyć się zbędnych kilogramów i cellulitu. Krioterapia na odchudzanie oddziaływuje na całe ciało: człowiek wchodzi do specjalnej komory na kilka minut, podczas których dochodzi do oddziaływania chłodem na ciało i naczynia się zwężają. Następnie naczynia się rozszerzają, a krew aktywnie jest transportowana do skóry. W wyniku tego dochodzi do spalania tłuszczu, zniknięcia cellulitu, znikają również obrzęki.

Ogólna krioterapia zwiększa zdolności adaptacyjne organizmu na pół roku.

Miejscowa krioterapia jest częściej stosowana w medycynie:

  1. Krioterapia w dermatologii. Lekarz zaleca stosowanie krioterapii aby usunąć blizny, brodawki, polipy, również aby pobudzić wzrost włosów.
  2. Krioterapia w ginekologii. Ginekolodzy stosują ten zabieg podczas leczenia chorób macicy.
  3. Leczenie nosa, uszów, gardła. Dzięki krioterapii można wyleczyć się od chrapania, zapalenia zatok i leczenia innych nowotworów w gardle, nosie.

Krioterapia w domowych warunkach

Stosować w domu metodę ochładzania nie jest zalecane, ale można wykorzystywać lód do okładania urażonych miejsc. krioterapia miejscowa i ogólnaStosować lód na okładanie dużych części ciała, na przykład nie jest zalecane mycie się lodem regularnie, ponieważ można przeziębić nerwy.

Następstwa krioterapii

Najczęściej po stosowaniu krioterapii są jedynie pozytywne skutki, ale czasami mogą być negatywne następstwa:

  • podczas oddziaływania na narządy wewnętrzne może dojść do krwotoków i obrzęków;
  • podczas oddziaływania na powierzchnie można przez długi czas odczuwać zdrętwienie.
 
Powiązane artykuły:
Tętno 100 uderzeń na minutę – przyczyny
Najczęściej tętno 100 uderzeń na minutę powstaje wskutek stresu, czy zza nadmiernych wysiłków fizycznych. Lecz w pewnych wypadkach on może wskazywać na poważne choroby organizmu.
Nadmierne pocenie się u kobiet – przyczyny i jak się tego pozbyć?
Należy nosić ze sobą odzież na zmianę przez nadmierne pocenie? Chcecie wyjaśnić, z których przyczyn cierpicie na ten delikatny problem, jak go rozstrzygnąć? Odpowiedzi na pytania mieszczą się w naszym dzisiejszym artykule.
Normalne tętno człowieka w wieku 30 lat
Częstotliwość tętna jest uważana za jeden z głównych wskaźników samopoczucia człowieka. Tym, kto chce żyć długo i nie boleć, należy okresowo kontrolować częstotliwość i rytmiczność tętna, zaczynając od młodych lat.
Normalne tętno człowieka w wieku 40 lat
Tętno zdrowego człowieka powinno być rytmiczne i charakteryzować się pewną częstotliwością. Zależnie od wieku wskaźniki serdecznych skróceń różnią się. O normach częstotliwości tętna dla kobiet i mężczyzn potraficie poznać z artykułu.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty