Krótka instrukcja, jak przetrwać upały

Mamy sierpień w kalendarzu. Lato powoli się kończy, ale nadal należy uważać na upały i znać kilka prostych i skutecznych sposobów jak je przetrwać.

Niestety niektórzy z nas nie mają możliwości cieszyć się wspaniałą porą roku, jaką jest lato, bo nie każdy może zniknąć na kilka tygodni z pracy, aby udać się na wakacje. Często w biurze latem panuje straszny upał, a tu jeszcze trzeba pracować i szybko wykonywać polecenia przełożonego. W niniejszym zestawieniu porady dla tych, którzy źle reagują na upały.

Wszystkie zimne napoje, oprócz wody

woda

Podczas upałów na ulicach miast widzimy ludzi, trzymających w ręku butelkę z zimną wodą. Owszem zimna woda orzeźwia i pomaga schłodzić organizm podczas upałów, ale im więcej pijesz wody, tym więcej się pocisz i tym gorzej się czujesz. Nie warto podczas upałów pić słodką wodę gazowaną, ponieważ powoduje jeszcze większe pragnienie. Najlepsze rozwiązanie – zimna zielona herbata z miętą i cytryną, herbata bez cukru.

Warzywa i owoce

warzywa

Podczas upałów najlepiej spożywać świeże warzywa i owoce, natomiast zrezygnować z tłustych, smażonych pokarmów. Dostarczają naszemu organizmowi niezbędnej dawki witamin i pomagają utrzymać właściwy poziom wody w naszym organizmie. Najlepiej spożywać arbuz, winogrona, ogórki, pomidory i banany.

Jak najmniej ruchu

odpoczynek

Kiedy wychodzimy na dwór podczas upałów, najlepiej chodzić powoli, nie robić gwałtownych ruchów. Wtedy mniej się pocimy i lepiej się czujemy. Podczas upałów najlepiej całkowicie zrezygnować z ćwiczeń na siłowni i treningów, ponieważ aktywność fizyczna może spowodować odwodnienie. 30-minutowa drzemka po południu to najlepszy sposób na upał i zregenerowanie sił.

Unikaj bezpośredniej ekspozycji na słońce

ludzie

Nie zawsze udaje nam się uniknąć bezpośredniej ekspozycji na słońce, ale jak tylko nadarzy się taka okazja, natychmiast ukryj się w cieniu przed słońcem. Między godziną 11 a 15 najlepiej unikać wychodzenia na słońce. Zawsze wkładaj na głowę kapelusz z szerokim rondem, aby nie doszło do udaru cieplnego. Pamiętaj zawsze o aplikacji kremu przeciwsłonecznego i pomadki do ust.

Porada od Japończyków

upal

Japończycy znają się na lifehackach. Sprawdzony japoński sposób na upały: zmoczyć białą chusteczkę i owinąć nią szyję. Po jakimś czasie poczujesz się schłodzony i odświeżony. Kiedy chusteczka wysycha, znowu należy powtórzyć te same czynności. Woda musi być niezbyt zimna, by po takich zabiegach chłodzących nie nabawić się anginy.

Czego nie powinno się robić podczas upałów?

radość
  1. Nie zażywać żadnych leków, warzyw, owoców i napojów moczopędnych. Nie pij podczas upałów kawy i Coca-Coli, ponieważ zawierają kofeinę.
  2. Jak najmniej palić albo wcale nie palić papierosów. Palacze bardzo źle reagują na upały.
  3. Nie wkładamy ciemnych ubrań, które potęgują odczucie ciepła. Najlepsza opcja – jasna odzież. Również musisz zrezygnować ze zbyt obcisłych ubrań, które zatrzymują wilgoć i nie uwalniają jej na zewnątrz.
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty