Kruszą się zęby – co robić?

kruszą się zęby co robić

Chyba każdemu z nas z dzieciństwa jest wiadomo, że problem z zębami nie można odkładać do długiej szuflady, w innym wypadku problem może się nasilić na tyle, że nie będzie można uratować chorego zęba. Bez wątpienia w sytuacji, gdy zaczynają się kruszyć zęby, trzeba szybko coś robić i najbardziej poprawną decyzją będzie wizyta do stomatologa.

Rozwiązanie problemu kruszenia się zębów

Gdy zauważyłaś, że odkruszył się kawałeczek lub kilka kawałeczków od zęba, musisz je zachować, aby następnie pokazać lekarzowi. Jeśli nie udało się tego zrobić – nic strasznego. Następnie zaleca się wypłukać jamę ustną roztworem soli, zwłaszcza jeśli odczuwasz ból i natychmiast udać się do lekarza.

Aby usunąć problem kruszenia się zębów, należy nie tylko doprowadzić do porządku chory ząb, ale również zapoznać się z przyczynami kruszenia się. Ponieważ owa nieprzyjemność dosyć często jest związana z systemową patologią w organizmie, bez usunięcia której kruszenie się zębów może się nasilać. Otóż kruszenie się zębów może powstawać w wyniku zaburzenia procesów metabolicznych, chorób żołądkowych, awitaminozy, etc. Jednak zazwyczaj problem tkwi w niepoprawnej higienie jamy ustnej, spożywaniu twardego pokarmu.

Aby odnowić kruszące się zęby istnieją dwa podstawowe sposoby:

  1. Plombowanie, estetyczna odbudowa zębów – wykonywane w wypadku niedużego uszkodzenia.
  2. Proteza zębowa – ustanowienie na niszczący się ząb (po jego leczeniu) korona, winora, wkładka.

W wypadku, jeśli została zdiagnozowana podwyższona kruchość zębów, stomatolog może wykonać zabieg zapieczętowania fisury i wykorzystać specjalny lakier wzmacniający, który będzie chronić ząb przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Co robić, jeśli kruszy się ząb mądrości?

Zęby mądrości dosyć często pojawiają się z już uszkodzonym szkliwem i objawami próchnicy, z tego więc powodu ich kruszenie się nie jest rzadkością. W takim wypadku większość stomatologów zaleca usunięcie chorego zęba, ponieważ niemożliwość jego plombowania powstaje z powodu tego, że jest niewygodnie usytuowany, również leczenie ''ósemek' tylko na jakiś czas oddala ich usunięcie.

Co robić jeśli kruszy się przedni ząb?

Kruszenie się przednich zębów jest najbardziej nieprzyjemne, jednak i w tym wypadku, dzięki współczesnym technologiom można z łatwością przywrócić ładny uśmiech. Zazwyczaj jest stosowana metoda estetycznej odbudowy zębów z wykorzystaniem materiału do plombowania albo ustanowienia winiary.

 
Powiązane artykuły:
Kruszą się zęby – przyczyny, dlaczego do tego dochodzi?
Ujawnienie odłupanego kawałeczka zęba może doprowadzić do paniki dowolną kobietę. Dziś praktycznie wszystkie problemy z zębami są rozwiązywane, lecz w tym wypadku ważne wyjaśnić przyczynę podobnego zjawiska.
Czym płukać jamę ustną podczas bólu zęba?
Nierzadko ból zęba powstaje w chwili nieodpowiedniej. Jednak sprawić się z nim można za pomocą domowych środków. Dobrze pomagają wywary różnych roślin. Jednak przy ich nieobecności w domu zawsze znajdzie się soda i sól.
Fluor w paście do zębów – korzyści i szkoda
Pasta do zębów z fluorem. Kiedyś to zdawało się czymś nowym i niezwykłym. Dziś nierzadko spotykamy się oświadczenia o tym, że fluor jest niebezpieczny dla zdrowia, może zatruwać organizm i czasami doprowadza do wariacji.
Czy jest zakaźny stomatitis, czyli zapalenie jamy ustnej?
U waszych współpracowników, członków rodziny, czy przyjaciół jest zdiagnozowany stomatitis, lecz przedłużacie korzystać ogólnymi kubkami i wymieniać się całusami przy spotkaniu?
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty