Kruszą się zęby – przyczyny, dlaczego do tego dochodzi?

kruszą się zęby przyczyny

Wcześniej czy później wszyscy mają do czynienia z problemem z zębami. Jedna z nieprzyjemności, z którą mamy do czynienia – kruszenie się zębów. Jeśli od jednego lub kilku zębów odpada nawet kilka kawałeczków, musisz natychmiast udać się do stomatologa. Jednak zanim rozpocznie się leczenie, należy poznać przyczyny kruszenia się zębów.

Dlaczego kruszą się i łamią zęby?

Najbardziej rzeczywistymi czynnikami , które doprowadzają do kruszenia się zębów są:

  1. Zaburzenia wymiany w organizmie, które powodują zmiany kwasowości śliny, która zaczyna niszczyć szkliwo zęba (to natychmiast może być związane z chorobą jelita, feementopathia).
  2. Próchnica, która powstaje w wyniku urazu zębów lub niepoprawnej higieny jamy ustnej. Właśnie to jest zazwyczaj powodem tego, że kruszą się zęby mądrości, ponieważ dostęp szczotki do zębów do tych zębów jest utrudniony.
  3. Mechaniczne urazy zębów, które zazwyczaj związane są ze szkodliwym przyzwyczajeniem gryźć przedmioty lub twardy pokarm albo w wypadku ”niestandardowego” wykorzystania zębów w postaci młynka do orzechów lub otwieracza.
  4. Niedobór witamin i minerałów w organizmie, który doprowadza do rozmiękania tkanki chrzęstnej, w tym też zębów.
  5. Nieprawidłowy zgryz, który powoduje nierównomierne obciążenie na zęby podczas żucia i powiązaną z tym kruchość zębów.
  6. Nagła zmiana temperatury – szkliwo może łatwo pękać i kruszyć się w wyniku spożywania bardzo zimnego pokarmu od razu po gorącym i odwrotnie (na przykład gorąca kawa po lodach).
  7. Zaburzenia hormonalne w organizmie związane z ciążą lub karmieniem piersią, menopauza, patologie endokrynne, w wyniku czego może dojść do zmian metabolicznych.
 
Powiązane artykuły:
Czym płukać jamę ustną podczas bólu zęba?
Nierzadko ból zęba powstaje w chwili nieodpowiedniej. Jednak sprawić się z nim można za pomocą domowych środków. Dobrze pomagają wywary różnych roślin. Jednak przy ich nieobecności w domu zawsze znajdzie się soda i sól.
Kruszą się zęby – co robić?
Niedostateczna higiena jamy ustnej, deficyt pożytecznych substancji w organizmie, mechaniczne urazy - daleko niepełny spis czynników, wskutek których może rozwinąć się problem kruszenia się zębów. Co robić, jeśli zęby zaczęły kruszyć się? O tym poznajcie z artykułu.
Fluor w paście do zębów – korzyści i szkoda
Pasta do zębów z fluorem. Kiedyś to zdawało się czymś nowym i niezwykłym. Dziś nierzadko spotykamy się oświadczenia o tym, że fluor jest niebezpieczny dla zdrowia, może zatruwać organizm i czasami doprowadza do wariacji.
Czy jest zakaźny stomatitis, czyli zapalenie jamy ustnej?
U waszych współpracowników, członków rodziny, czy przyjaciół jest zdiagnozowany stomatitis, lecz przedłużacie korzystać ogólnymi kubkami i wymieniać się całusami przy spotkaniu?
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty