Kształtowanie ładnego i schludnego charakteru pisma – jak nauczyć dziecko pisać?

jak nauczyć dziecko pisać

Często rodzice dziwią się, dlaczego ich wydawałoby się bardzo zdolne dziecko nie pisze liter ładnie, a bazgra jak kura pazurem. Niewątpliwie każda kochająca mama chce, aby jej dziecko miało ładny i schludny charakter pisma. Tymczasem nauczyć malucha pięknie wyrysowywać litery – to zadanie naprawdę trudne i pracochłonne.

W tym artykule będziemy mówić o tym, jak nauczyć dziecko czysto i schludnie pisać słowa i na rozwój jakich umiejętności należy przy tym zwrócić szczególną uwagę.

Na co należy zwrócić uwagę przed rozpoczęciem nauki?

Przed tym, jak uczyć dziecko czytelnie i ładnie składać litery w słowa na kartce papieru, należy zwrócić uwagę na następujące punkty:

  1. Aby rozpocząć naukę należy przygotować dziecku miejsce pracy, odpowiednie do jego wieku i wzrostu. Prawidłowa postawa podczas pisania jest kluczem do pięknego i starannego pisma.
  2. Dalej dziecku należy wytłumaczyć jak prawidłowo trzymać długopis. Większość dzieci jeszcze od najmłodszych lat zaczyna rysować bazgroły, trzymając długopis lub ołówek nie tak jak należy. Właśnie to tworzy w przyszłości przyzwyczajenie do nieprawidłowego trzymania w ręku długopisu, a zatem i do niechlujstwa w pisaniu.
  3. Wreszcie najtrudniej jest nauczyć dziecko koordynować ruchy jego dłoni, przedramienia, ramienia i ręki. Ta umiejętność nabywa się poprzez codzienne, żmudne treningi.

Jak nauczyć dziecko prawidłowo pisać?

Najważniejszym w tej trudnej sprawie jest uzbrojenie się w cierpliwość. Nauka pięknego i schludnego pisania – to proces zupełnie niełatwy i wymaga ogromnych wysiłków zarówno jak od ucznia, tak i od nauczyciela. W pierwszej kolejności dziecku trzeba wytłumaczyć, dlaczego należy robić właśnie w ten sposób, lecz nie warto zapominać, że chęć pisania musi wychodzić od niego.

Nie należy wymagać od dziecka czegoś niemożliwego, trzeba koniecznie wziąć pod uwagę jego indywidualne cechy. Ktoś na kształtowanie właściwego pisma wymaga tygodnia, a ktoś – kilku miesięcy i to jest zupełnie normalnie.

Przesadzać w swoim dążeniu również nie trzeba – wystarczy krótkoterminowych (15-30 minut), ale codziennych zajęć. Podczas zajęcia nie pozwól dziecku się nudzić, spróbuj zbudować zajęcia w formie zabawy.

Ponadto należy stale rozwijać zdolności motoryczne rąk, wykorzystując różne elementy zabawy z palcami rąk i specjalne zabawki rozwijające.

Jak nauczyć dziecko pisać ręcznie, jeśli ono jest leworęczne?

jak nauczyć dziecko pisać słowa

Nauka ładnego pisania leworęcznych ma swoje charakterystyczne cechy. Dziecko leworęczne musi koniecznie trzymać długopis wyżej niż praworęczne, w odległości około 4 cm od końcówki długopisu. Miejsce do pracy dla osób leworęcznych również powinno być zorganizowane w nieco inny sposób: promień światła podczas pisania musi padać z prawej strony.

Z dzieckiem leworęcznym należy się zajmować jeszcze więcej i staranniej niż z praworęcznym. Każdą literę trzeba przepisać kilka razy, zwracając szczególną uwagę na każdą kreskę, którą prowadzi dziecko. Podczas zajęć ruchy należy pokazywać nie tylko powoli i cierpliwie, ale i koniecznie wyjaśniać, że to dziecku musi się udać.

 
Powiązane artykuły:
Jak przygotować dziecko do nauki w szkole?
Dość często młodzi rodzice, którzy zabierają swoje dziecko do szkoły po raz pierwszy, nawet nie domyślają się, od czego zaczynać te ważne zebrania. Dalej podpowiemy jak samodzielnie przygotować przyszłego pierwszaka do szkoły.
Nauka czytania bez stresowania – jak nauczyć dziecko czytać szybko i prawidłowo?
Jeśli bobas już pomyślnie opanował czytanie, teraz czas zająć się opracowaniem techniki, żeby dziecko nie tylko czytało tekst, ale i czyniło to poprawnie i szybko. Jak wyostrzyć mistrzostwo? O tym czytajcie w naszym artykule.
Diagnoza gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole, czyli cenzurka przedszkolaka
Za rok do wyznaczenia bobasa do pierwszej klasy pedagodzy i psycholodzy przeprowadzają swego rodu diagnostykę jego szkolnej dojrzałości po to, żeby wyznaczyć sprzyjające dla rozwoju dziecka warunki edukacji.
Wyprawka pierwszaka – jak przygotować pierwszoklasistę do szkoły?
Zebrać ucznia do szkoły – sprawa nie jednego dnia, albo nawet miesiąca, zwłaszcza jeśli wasze dziecko idzie do pierwszej klasy. Przez to, to pytanie stawiają już teraz, przecież tak wiele należy nabyć dla pierwszaka.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty