Kto to jest ekstrawertyk i jak jego rozpoznać?

kto to jest ekstrawertyk

Według swojego wewnętrznego usposobienia i zachowania, chęci komunikowania się i przebywania wśród innych ludzi my wszyscy dzielimy się na dwie duże grupy: ekstrawertycy i introwertycy. Przyczyną takiej różnicy jest organizacja układu nerwowego i potencjał energetyczny. Ekstrawersja i introwersja należą do wrodzonych właściwości człowieka, które w żaden sposób nie można zmienić, ale można trochę skorygować za pomocą kształcenia lub samorozwoju.

Kto to jest ekstrawertyk?

Psychologowie, odpowiadając na pytanie, kto to jest ekstrawertyk, zwracają główną uwagę na wewnętrzną potrzebę człowieka do interakcji z innymi ludźmi. Z punktu widzenia psychologii ekstrawertykiem jest osoba nastawiona na komunikowanie się i kontakty towarzyskie z innymi ludźmi. Dla niej bardzo ważne jest, aby mieć w swoim otoczeniu ludzi, z którymi można dzielić się swoimi przeżyciami i spędzać wolny czas. Taka osoba nie może pracować w samotności, bo wymaga stałej obecności innych ludzi. Ona odczuwa wewnętrzną potrzebę, by zasięgnąć czyjąś radę, omawiać swoje plany, opowiadać o tym, co się z nią dzieje. Jednak to absolutnie nie oznacza, że ona potrzebuje czyichś rad lub nie może sama zdecydować, jak jej dalej żyć. Dla ekstrawertyka jest ważny nie rezultat komunikacji, a sam proces obcowania z innymi ludźmi.

W ezoteryce istnieje nieco inne rozumienie tego, kto to jest ekstrawertyk. Według tej nauki, człowiek wytwarza energię dla życia lub w czasie snu lub otrzymuje ją w procesie komunikowania się z innymi ludźmi. Introwertycy za noc produkują wystarczającą ilość energii, dlatego w ciągu dnia nie potrzebują jej uzupełniania ze strony otaczającego świata. Introwertycy świetnie czują się w samotności, zarówno podczas pracy jak i podczas wypoczynku. Ekstrawertycy, w przeciwieństwie do introwertyków, podczas snu nie wytwarzają odpowiedniej ilości energii, dlatego starają się dostać ją z zewnątrz. Okazuje się, że z punktu widzenia ezoteryzmu, ekstrawertykiem jest osoba, która otrzymuje większą część potrzebnej energii z interakcji z innymi ludźmi.

Jak zrozumieć, kim jesteś – ekstrawertykiem, czy introwertykiem?

Człowiek jest ekstrawertykiem, jeśli mu właściwe takie cechy:

  1. Lubi pracować w zespole. Czasem może się wydawać, że go nie bardzo obchodzi to, co dzieje się wokół. Jednak dla ekstrawertyka najważniejsze jest to, aby wokół byli ludzie, z którymi w razie potrzeby mógłby się kontaktować.
  2. Znajdzie każdą okazję do komunikowania się, łatwo wchodzi w kontakt z obcymi ludźmi.
  3. Staje się apatyczny i bierny podczas długotrwałej samotności.
  4. Lubi występować publicznie, lubi hałaśliwe imprezy, dyskoteki, przyjęcia.
  5. Komfortowo się czuje w tłumie ludzi.
  6. Ekstrawertyk zawsze ma dużo znajomych.
  7. Pobiera energię nie tylko z pozytywnej komunikacji, ale i z negatywnej. Więc może zmobilizować się w trudnych sytuacjach i rozwiązać powstałe problemy.
  8. Opowiada o swoich przeżyciach innym.
  9. Z reakcji ekstrawertyka zawsze można zrozumieć, co on się czuje.

Ekstrawertyk ma rozwinięte wewnętrzne poczucie własnej wartości, dlatego dla niego bardzo ważne jest, co myśli o nim otoczenie.

Czy może ekstrawertyk porozumieć się i zaprzyjaźnić z introwertykiem?

Ze względu na to, że ekstrawertyk z natury jest bardzo towarzyski, on może znaleźć wspólny język praktycznie z każdym człowiekiem, w tym z introwertykiem. Te dwa typy osobowości mogą mieć pełnowartościową i bogatą komunikację. Ekstrawertyk z przyjemnością będzie się dzielić z introwertykiem swoimi przeżyciami i wrażeniami, a introwertyk będzie z przyjemnością słuchać go. Jednak ekstrawertyk nie jest w stanie przez dłuższy czas utrzymywać przyjazne stosunki tylko z jedną osobą, a introwertyk szybko męczy się i traci zainteresowanie, długotrwałe kontakty między nimi występują rzadko. Przyjaźń między ekstrawertykiem i introwertykiem jest możliwa tylko pod warunkiem, że będą oni dopasowani do siebie.

 
Powiązane artykuły:
Kto to jest indywiduum? Czyli człowiek jako istota społeczna
Człowiek jest uważany za indywiduuma od urodzenia, czyli to odbija jego rodową przynależność. Indywidualność formuje się poza środowiskiem przyrodniczym i proces ten jest unikalny i niepowtarzalny.
Jak poprawić koncentrację uwagi? Ćwiczenia, które pomogą skupić się na zadaniu
Zaczęłyście dostrzegać, że trudno skoncentrować się na jakiejś sprawie i zaczęłyście zapominać różne detale. Oznacza to, że czas zacząć polepszać swoją uwagę. W tym artykule potraficie znaleźć informację, która dotyka tego jak zwiększyć uwagę i koncentrację.
Jak rozwijać pamięć wzrokową? Ćwiczenia usprawniające percepcję wzrokową
Dla rozwoju pamięci wzorkowej istnieją urozmaicone ćwiczenia i metodyki, które pozwalają zajmować się po nich w domowych warunkach, bez jakichkolwiek szczególnych przygotowywań, wykorzystując tylko własną uwagę.
Jak zaakceptować siebie taką jaką jesteś? Czyli jak poradzić sobie z niską samooceną?
Według statystyki ogromna ilość kobiet na całym świecie cierpi na zaniżoną samoocenę. Żeby sprawić się z tym problemem, można skorzystać z prostych porad psychologii.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty