Kuchenki mikrofalowe do zabudowy – czyli jak wygodnie urządzić kuchnię?

kuchenki mikrofalowe do zabudowy

Wszyscy ci, którzy choć raz w życiu korzystali z kuchenki mikrofalowej, nie mogą nie docenić jej udogodnień – bezpieczeństwa i wysokiej szybkości gotowania. Ale niestety wielu ludzi ze względu na ograniczoną wielkość mieszkania nie ma możliwości, aby umieścić w kuchni mikrofalówkę. Ale przecież istnieją jeszcze i kuchenki mikrofalowe do zabudowy! Właśnie o tej odmianie sprzętu kuchennego będziemy rozważać w naszym artykule.

Sprzęt AGD do zabudowy – mikrofalówka

Więc postanowione – kupujemy kuchenkę mikrofalową do zabudowy. Jakie właściwości muszą być brane pod uwagę przy wyborze? W pierwszej kolejności następujące:

  1. Decydującym parametrem przy wyborze kuchenki mikrofalowej, jak i innych urządzeń wbudowanych do kuchni, będą jej wymiary. Zazwyczaj kuchenki mikrofalowe do zabudowy produkowane są z takimi wymiarami: szerokość od 45 do 60 cm, głębokość od 30 do 59,5 cm, wysokość od 30 do 45 cm. Należy wziąć pod uwagę, że podczas instalacji kuchenki mikrofalowej w przeznaczonej dla niej niszy, między mikrofalówką a ściankami wnęki musi pozostać prześwit 2-3 cm. To pozwoli powietrzu swobodnie krążyć wokół kuchenki, oprócz tego ją łatwo będzie wyjąć w razie potrzeby, aby oddać do naprawy.
  2. Drugi, niemniej ważny parametr – wielkość komory roboczej. Obecnie w sprzedaży można znaleźć kuchenki mikrofalowe do zabudowy o pojemności od 17 do 42 l. Najbardziej uniwersalne są mikrofalówki o pojemności kamery 18-20 litrów. Są one dość kompaktowe i pozwalają zaspokoić potrzeby małej rodziny z 2-3 osób.
  3. Po określeniu rozmiaru i pojemności mikrofalówkiprzechodzimy do rozpatrzenia jej funkcjonalności, a tu jest z czego wybierać. Tym, którym kuchenka mikrofalowa potrzebna jest jedynie do szybkiego podgrzewania posiłków, najlepiej kupić najprostsze modele, wyposażone tylko w jeden tryb – "mikrofale". Tym, kto lubi czarować w kuchni, warto zwrócić uwagę na kuchenki mikrofalowe, które łączą dwie funkcje – "grill+mikrofale". Tym, którzy lubią przyrządzać smakołyki i są gotowi wyłożyć za mikrofalówkę przyzwoitą kwotę, na pewno spodobają się modele wielofunkcyjne, które posiadają dodatkowe funkcje. Takie wielofunkcyjne urządzenia gotują na parze, pracują w trybie zwykłego piekarnika i automatycznego podgrzewania. Poza tym, gdy będziesz mieć taką kuchenką mikrofalową, potrzeba w kupowaniu piekarnika zniknie, a to znaczy, że można zaoszczędzić pieniądze i miejsce w kuchni.
  4. Nie zapominamy i o parametrach elektrycznych wybieranych modeli, ponieważ istniejąca instalacja elektryczna powinna będzie wytrzymać większe obciążenie. Moc prostych modeli do zabudowy waha się w granicach od 0,7 do 1,2 kW, w modelach wielofunkcyjnych może wynosić 3,5 kW. Zmniejszyć ilość wykorzystywanej energii i zmniejszyć obciążenie na instalację elektryczną pomoże korzystanie z systemu sterowania falownikiem, który pozwala uniknąć dużych wahań mocy.
  5. Należy zwrócić uwagę i na wewnętrzną powłokę kuchenki mikrofalowej. Może ono być wykonane ze stali nierdzewnej, co sprawi, że mikrofalówka będzie maksymalnie trwała, lub specjalnej bioceramiki, co pozwoli ją szybko wyczyścić.
  6. Według sposobu sterowania kuchenki mikrofalowe można podzielić na mechaniczne, elektroniczne, inteligentne (kuchenka jest w stanie sama dobrać moc i czas przygotowywania potrawy). Kuchenki mikrofalowe ze sterowaniem elektronicznym mogą mieć też funkcję automatycznego doboru czasu pracy. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Na przykład mikrofalówki mechaniczne nie mają wyświetlacza cyfrowego, ale są bardziej odporne na wahania napięcia.
Gdzie zamontować mikrofalówkę w kuchni?

Planując rozmieszczenie sprzętu w kuchni, miejsce do kuchenki mikrofalowej warto wybrać w taki sposób, aby ona znajdowała się na wysokości piersi dorosłego członka rodziny. Taka wysokość jest maksymalnie ergonomiczna, ponieważ pozwala uniknąć zbędnego nachylania, czy podnoszenia rąk podczas korzystania z kuchenki mikrofalowej. Wielofunkcyjną mikrofalówkę można również umieścić pod płytą grzejną.

 
Powiązane artykuły:
Wymiary piekarnika do zabudowy, czyli wyposażenie nowoczesnej kuchni
Piekarniki do zabudowy zdobywają coraz więcej zwolenników. Przy wyborze jeden z kluczowych charakterystyk, oprócz fundatorstwa, jest rozmiar urządzenia - przecież najczęściej taką technikę kupuje się właśnie dla niewielkich kuchni.
Wbudowane odkurzacze – systemy centralnego odkurzania
Prawie w każdym domu dziś jest odkurzacz – niezastąpiony pomagier w sprawie usunięcia kurzu i śmieci. A właściciele prywatnych domów częściej kupują dla swoich mieszkań wbudowane modele, wygodniejsze w użyciu.
Elektryczne rozdrabniacze kuchenne, czyli młynek koloidalny pod zlew
Z każdym rokiem na naszych kuchniach pojawia się coraz więcej domowego urządzenia, powołanego pomóc w rozwiązaniu powszednich bytowych pytań. Na przykład elektryczne rozdrabniacze kuchenne pozwalają spokojnie zlewać do kanalizacji spożywcze odpady.
Głośniki instalacyjne do kina domowego – sprzęt akustyczny nowej generacji
Kino domowe – rzecz pożyteczna i ciekawa. Jednak umiejętnie wpisać urządzenie do wnętrza udaje się nie zawsze. Zresztą problem łatwo rozwiązuje się nabyciem głośników instalacyjnych do kina domowego. Dokładniej o nich jest opisane w artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty