Kwasek cytrynowy do usuwania kamienia w czajniku

kwasek cytrynowy do usuwania kamienia w czajniku

Jak wiadomo nawet oczyszczona woda stanowi swoisty roztwór różnych soli. Przy wielokrotnym gotowaniu wody jej składniki osadzają się wewnątrz czajnika, tworząc tzw. kamień kotłowy. Dlatego jest oczywistym powstanie pytania: jeśli w czajniku utworzył się osad, co zrobić, aby się go pozbyć? W artykule pokażemy, jak można wykorzystać kwasek cytrynowy do usuwania kamienia w czajniku.

Środki ludowe do usuwania kamienia w czajniku

Istnieje wiele środków ludowych i przemysłowych, a także sposobów skutecznie przyczyniających się do usuwania kamienia. Najbardziej znany sposób z jakiego korzystały jeszcze nasze babcie – to czyszczenie czajnika z kamienia za pomocą kwasku cytrynowego: do czajnika wypełnionego wodą wlać 50-70 g kwasku, a następnie zagotować wodę. Po ochłodzeniu wodę zlać, wlać czystą i proces gotowania powtórzyć. Działanie kwasku cytrynowego w określonym procesie oczyszczania z kamienia opiera się na reakcji rozszczepienia wszystkich osadów w czajniku. W podobny sposób oczyszczane są zarówno elektryczne jak i zwykłe czajniki, ale niemetalowe, ponieważ pod wpływem kwasku powierzchnia metalu staje się chropowata i kamień podczas dalszego użytkowania czajnika będzie osadzać się znacznie szybciej.

Należy wziąć pod uwagę fakt, że kwasek cytrynowy nie usuwa zastarzałych osadów. A jak postępować w tym przypadku, jaki środek zagotować w czajniku, aby usunąć zastarzały kamień? Do walki z tym zaniedbanym stanem również istnieje ludowej środek – gotowanie w czajniku wody z sodą oczyszczoną. Do czajnika z wodą należy zasypać 90-100 g sody, następnie zagotować, odstawić czajnik do ostygnięcia i zlać wodę. Procedura powtarza się w tym samym porządku: jeszcze raz gotujemy wodę z sodą i raz z esencją octową (1-2 łyżeczki). Po wykonaniu takiej procedury zastarzałe warstwy alkaliczne (kamień kotłowy) miękną, stają się luźne, odchodzą dosłownie warstwami i mogą być łatwo usunięte za pomocą zwykłej gąbki do mycia naczyń.

Dla tych, którzy do ludowych środków odnoszą się sceptycznie i z niedowierzaniem, można polecić specjalne środki chemii gospodarczej rozpuszczające kamień w czajniku i innych pojemnikach, przeznaczonych do gotowania wody – tzw. antynakipiny. Sposób ich wykorzystania jest absolutnie nieskomplikowany – do wypełnionego wodą czajnika wlać określoną ilość preparatu (patrz instrukcję użycia podaną na opakowaniu środku) i doprowadzić do wrzenia, następnie wodę zlać, a czajnik dokładnie przepłukać pod bieżącą wodą.

 
Powiązane artykuły:
Pleśń w pralce – jak się jej pozbyć?
Wskutek stałej obecności wody i wilgoci w pralce może pojawić się pleśń, co brudzi odzież i wyrządza szkody zdrowiu. Jak pozbyć się takiego problemu? O tym opowiemy w artykule.
Szybkie i łatwe sposoby mycia zabrudzonej mikrofalówki – jak czyścić wnętrze mikrofalówki?
Wielu gospodyniom mycie kuchenki mikrofalowej może poddać się prawdziwym piekłem – zbyt męczącą jest ta sprawa. Jednak nie rozpaczajcie – w artykule podpowiemy szybki sposób jak oczyścić kuchenkę mikrofalową.
Domowe sposoby na odkamienianie – jak usunąć kamień z czajnika?
Kamień w czajniku - to nie tylko nieestetyczne, ale i szkodliwe dla zdrowia. Jak szybko i bez wysiłków obmyć czajnik od nawaru w domowych warunkach? O tym opowiemy w artykule.
Jak szybko wyczyścić mikrofalówkę?
Na żal, jak i dowolna kuchenna technika, kuchenka mikrofalowa często brudzi się i potrzebuje czystki. Jak łatwo i szybko obmyć kuchenkę mikrofalową? O tym opowiemy dalej w naszym nowym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty