Ładne kwitnące odporne na mróz niskie krzewy dekoracyjne

ładne kwitnące odporne na mróz niskie krzewy dekoracyjne

Chcąc ozdobić własną działkę, wielu ogrodników zastanawia się nad tym, czy warto posadzić ładne niskie krzewy dekoracyjne, a jeśli chodzi o klimat umiarkowany, to muszą być jeszcze odporne na mróz. Krzewów jest bardzo dużo, różnią się pod względem wielkości, kształtu, barwy, wysokości krzewu i innych wskaźników. Zapoznajmy się z niektórymi gatunkami, które odpowiadają wyżej wymienionym wskaźnikom.

Nisko rosnące krzewy dekoracyjne

Niskie krzewy dekoracyjne stosowane są do ozdabiania parkanów, bordiur i innych części działki. Można je sadzić u podnóża bardziej wysokich roślin albo pojedynczo.

Najbardziej niewybredne i popularne krzewy nisko rosnące:

 1. Bukszpan – dobrze reaguje na posuchę, ale potrzebuje dobrze osuszonej gleby. Należy go sadzić w cieniu, ponieważ pod wpływem promieni słonecznych płowieje.
 2. Wrzos – niski wiecznie zielony krzew, który długo kwitnie. Wierzchołek jest ukształtowany w taki sposób, że latorośle o długości 60 cm rosną ku górze, dzięki czemu powstaje bardzo ładny krzew. Wrzos rośnie w dowolnej glebie i jest niewybredny jeśli chodzi o oświetlenie.
 3. Pigwa japońska – ładnie kwitnący, niski, dekoracyjny, odporny na mróz krzew, który dosyć często wykorzystują jako żywopłot. Ma on kolce i w końcu maja na nim pojawiają się ładne czerwono – pomarańczowe kwiatuszki, a następnie pojawiają się złociste owoce. Krzew nie boi się mrozów i dobrze reaguje na chłód.
 4. Runianka (Pachysandra Terminalis) - piękny, wiecznie zielony krzew, rośnie szybko, lubi miejsca cieniste w sadzie. Za ich pomocą można ozdabiać miejsca pod drzewami, tworząc dywany z krzewu. W kwietniu na roślinie pojawiają się białe kwiatuszki.
 5. Pięciornik krzewiasty – niski krzew, który może zdobić bordiurę i stworzyć żywopłot. Ma jaskrawo – żółte kwiaty, które kwitną około 100 dni. Jest rośliną niewybredną.
Ścielące się krzewy dekoracyjne

Wierzchołki owych roślin rosną w położeniu poziomym, dzięki czemu zdobią działkę. Do takich należą:

 1. Jeżyna wcinanolistna – osiąga 80 cm wysokości, średnica – 40 cm. Ma owoce jadalne.
 2. Jałowiec – krzew o wysokości 60 m, średnica może sięgać 2m. Ma błękitną choinę. Jest rośliną niewybredną.
 3. Tawulec – rośnie szybko, oplatając duże powierzchnie. Jest niewybredny jeśli chodzi o pielęgnowanie, jest odporny na mróz, szybko się odnawia.
Krzewy dekoracyjne odporne na mróz

Mieszkając w zimnych regionach, należy uwzględniać ważną jakość roślin czyli odporność na mróz. Jeśli posiada ową jakość, to oznacza, że krzew nie zginie podczas mrozów, szybko się odnowi.

Najbardziej popularne krzewy odporne na mróz do zdobienia sadu:

niskie krzewy dekoracyjne
 1. Różanecznik – wiecznie zielony krzew, wysokość którego w zależności od gatunku może osiągać 50-150 cm. Krzaki są krzepkie, puszyste. Kwiatów jest dosyć dużo. Barwa zależy od gatunku. Wytrzymuje mrozy do -30 stopni.
 2. Głóg syberyjski – dekoracyjny, kwitnący, odporny na mróz krzew, który dobrze rośnie w osuszonej glebie. Można go używać w postaci żywopłotu, sadzając w odległości 1 m jeden od drugiego. Odporny na mróz.
 3. Lilak „Eddy Tischlera”. Najlepszy gatunek lilaka, który rośnie w postaci dużych krzaków. Kwiatów jest bardzo dużo, mają delikatny zapach. Dobrze reagują na mróz i posuchę, zdobią sad.
 
Powiązane artykuły:
Wieloletnie pnące rośliny do altanki
Altana najczęściej staje się najpopularniejszym miejscem odpoczynku wśród gości rodziny. Zwłaszcza, jeśli ona jest ozdobiona roślinami. W naszym artykule opowiemy, które ruchliwe wieloletnie rośliny najlepiej podejdą dla lądowania u altany.
Odporne na mróz krzewy, kwitnące przez całe lato
Wybierając kwitnące krzaki dla ozdoby ogrodu, trzeba obowiązkowo uwzględniać nie tylko wygląd zewnętrzny roślin, ale i ich "charakter". Jeśli żyjecie w zimnych regionach, lepiej zrobić wybór na korzyść odpornych na mróz roślin z trwałym okresem kwitnięcia.
Ogrodowe kwiaty wieloletnie - niewybredne kwiaty ogrodowe
Wieloletnie kwiaty ogrodowe – prosty i efektywny sposób ubrać działkę i zrobić ją unikalną. Poza tym posadziwszy wieloletnie kwiaty pozbawiacie się konieczności corocznie planować i roztłukiwać klomby. O kwiatach wielorocznych czytajcie w artykule.
Uprawa hiacyntów w warunkach domowych
Delikatne wiosenne kwiaty w środku zimy są podobne do prawdziwego dziwa. Zwłaszcza jeśli to nie bukiet ze sklepu, a rośliny wyhodowane własnymi rękami. Dokładną instrukcję o uprawie hiacyntów znajdziecie w artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty