Laktator – zalety i wady korzystania z odciągaczy pokarmu dla wszystkich karmiących mam

laktator zalety i wady

Prawie każda przyszła mama w czasie pierwszej ciąży boryka się dużą ilością różnych problemów. Tak więc decydując się karmić swoje dziecko wyłącznie produktem naturalnym – mlekiem, kobieta zaczyna zastanawiać się nad zakupem modelu laktatora jeszcze na długo przed porodem. Jest to specjalne urządzenie, które jest przeznaczone do mechanicznego odciągania mleka z piersi i jak każdy przyrząd, różne modele mają swoje zalety i wady.

Rodzaje

Ze względu na mechanizm działania laktatory do odciągania pokarmu można podzielić na 2 rodzaje:

  • mechaniczny (ręczny, jest napędzany siłą mięśni kobiety);
  • elektryczny (pracuje w trybie automatycznym od źródła zasilania: baterie, zasilanie z sieci elektrycznej).
Zalety

Główną zaletą modelu jest to, że z jego pomocą młoda mama może całkowicie opróżnić piersi, co jest szczególnie konieczne w przypadku zastoju mleka. Ponadto za pomocą elektrycznego laktatora mama całkowicie uwalnia swoje ręce, co daje jej możliwość wykonywania równolegle innych spraw.

Jeśli porównać ręczny i elektryczny laktator, to można śmiało powiedzieć, że ręczny jest lepszy, bo mama nie zależy od źródła zasilania i może odciągnąć pokarm z piersi nawet w drodze.

W drogich modelach elektrycznego odciągacza przewidywana jest wkładka mechaniczna, która umożliwia odciąganie ręczne. Ponadto w zestawie jest osobny przewód, który może być podłączony do gniazda zapalniczki w samochodzie.

Często laktator pomaga młodym mamom, które mają dużo mleka, a dziecko nie chce lub nie może (z powodu choroby lub zmian patologicznych) je ssać. Często to występuje u wcześniaków, które mocno osłabione z powodu braku masy ciała lub niedorozwoju narządów i układów (przy bardzo wczesnym porodzie).

Również wiele kobiet jest zmuszone szukać pracy lub wrócić do pracy na stale. Dlatego nie obejdzie się bez pomocy odciągacza. Ponadto w życiu może się zdarzyć taki przypadek, gdy mama trafia do szpitala, albo występuje konieczność wyjazdu, a przerwać karmienie piersią się nie chce. W takim przypadku laktator jest pomocnikiem niezastąpionym.

Wady

Oprócz wyżej wymienionych zalet laktator jak urządzenie, ma również pewne minusy. Chyba głównym z nich jest to, że wraz z upływem czasu dziecko przyzwyczaja się do tego, że w ssanie mleka mu nie trzeba wkładać wiele wysiłku, bo mama karmi je już ściągniętym mlekiem z butelki. W takim razie mleko przepływa równomiernie i małym strumyczkiem. Dlatego po zmniejszeniu laktacji u matki dziecko zaczyna się denerwować, bo do tego, aby wydobyć mleko z piersi samodzielnie trzeba włożyć wiele wysiłku. Właśnie na tym polega szkoda zastosowania modelu.

Dlatego coraz większa liczba pediatrów zaleca, aby używać go tylko od czasu do czasu przy niemożności nakarmienia dziecka piersią. Więc nie można jednoznacznie powiedzieć, czy jest szkodliwe to urządzenie, czy nie. Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Dlatego często wznawia się spór o korzyściach i zagrożeniach związanych z konkretnym modelem, lecz kobieta sama musi zdecydować, używać laktatora podczas karmienia własnego dziecka, czy nie.

Ale jakby nie było, to urządzenie stale cieszy się popularnością, a producenci stale udoskonalają jego modele. Jedynie co należy pamiętać, że używać go lepiej okresowo, aby nie powodować u dziecka nawyku. Inaczej karmić dziecko piersią już będzie dość trudno.

 
Powiązane artykuły:
Używanie laktatora ręcznego i elektrycznego – jak korzystać z laktatora?
Jeśli karmiąca kobieta ma potrzebę odciągania, można kupić laktator, który wyraźnie ułatwia życie młodej mamy. Opowiemy jak poprawnie korzystać tym współczesnym przyrządem.
Zalety i wady odciągaczy pokarmu – jaki laktator wybrać?
Dziś laktator często wchodzi do spisu rzeczy koniecznych dla młodych mamuś. Jednak niezastąpioność tego przyrządu jest niejednoznaczna: on jest potrzebny daleko nie wszystkim i kupować jego zawczasu nie ma żadnego sensu.
Poduszka do karmienia piersią – wygodny wynalazek czy strata pieniędzy?
Poduszki do karmienia dziecka pojawiły się w sprzedaży wszystkiego kilka lat temu, i wiele mam dotychczas nie rozumieją, po co oni są potrzebne i uważają za daremne kupno. Czym jest dobra poduszka do piersiowego bobasa, i jak jej poprawnie wybrać?
Osłonki na piersi do karmienia – zasady użytkowania nakładek na piersi
Mamy, którym osłonki na piersi pomogły nawiązać laktację i wyleczyć pęknięcia, uważają te dostosowania największym wynalazkiem dla karmiących kobiet. Jednak są potrzebne one nie wszystkim.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty