Laminaria do okładów – odchudzające algi

Jednymi z najbardziej popularnych zabiegów thalassoterapii są okłady na podstawie brązowych alg morskich – laminarii. Czym pomocne są algi laminaria do okładów i jak przebiega ten zabieg? Rozpatrzymy w tym artykule.
Korzyści z wodorostów w kosmetologiiLaminaria ma bogaty skład biochemiczny, w którym można powiedzieć, że skoncentrowana jest cała energia morza. Podstawowe elementy laminarii:
- kwasy tłuszczowe omega-3;
- mikro- i makroelementy (potas, sód, fosfor, jod, żelazo, itp.);
- witaminy (A, C, D, B, E, K, PP);
- alginiany.
Algi morskie są skuteczne w przypadku problemów z nadwagą, cellulitem na środkowym etapie, obrzękami i starzeniem się skóry.
Okłady z wodorostami mają następujące działanie:
- rozkład tłuszczu w podskórnej tkance tłuszczowej;
- przyspieszanie regeneracji naskórka;
- usuwanie nadmiaru płynów tkankowych;
- przywrócenie elastyczności i jędrności skóry;
- redukcja cellulitu;
- wydalanie toksyn ze skóry;
- rozluźnienie organizmu.
Istnieją dwa rodzaje okładów z algami morskimi: gorące i zimne.
Zimne okłady zapewniają usuwanie obrzęków, poprawiają odpływ płynu limfatycznego, pomagają pozbyć się uczucia zmęczenia.
Gorące okłady są niezbędne do modelowania sylwetki i pozbycia się cellulitu. Zabiegi te przyczyniają się do rozszerzenia naczyń krwionośnych, poprawiają krążenie krwi i spalanie tłuszczów.
Przepisy na okłady z wodorostami w warunkach domowychDo zabiegu stosuje się suszona laminaria – w postaci proszku lub liści.
Gorący okład:
- 50 g proszku laminarii zalać wodą, podgrzać do temperatury 80 °C, wymieszać, pozostawić na około pół godziny, a następnie podgrzać na parze do temperatury 38 – 39 °C.
- Wymaganą ilość liści wodorostów zalać wodą (80°C) – 100 g laminarii na 1 l wody, pozostawić na około pół godziny.
- Mieszankę lub całe spęczniałe liście nanieść na obszary problemowe, owinąć folią i przykryć ciepłym kocem, za 30 – 40 minut spłukać ciepłą wodą.
Zimny okład:
- 50 g proszku laminarii zalać wodą o temperaturze pokojowej, wymieszać, pozostawić na 1,5 – 3 godziny.
- Liście wodorostów zalać wodą o temperaturze pokojowej w ilości 100 g na litr wody, pozostawić na 1,5 – 3 godziny.
- Metoda postępowania jest taka sama jak przy gorącym okładzie, tylko ocieplać kocem nie trzeba.
Okłady z wodorostów stosowane do całego ciała można wykonywać nie częściej niż raz w tygodniu, aby nie dopuścić do nadmiernego przesycenia organizmu jodem. Na rok zaleca się 16 - 18 zabiegów. Miejscowe okłady można stosować raz na 3 - 4 dni, a ilość zabiegów jest indywidualna, w zależności od istniejących problemów zdrowotnych.