Lekarze nie mówią o tym: co się dzieje z organizmem przy bardzo niskiej lub wysokiej temperaturze?

Zmiana temperatury to jeden z pierwszych objawów, które świadczą o problemach zachodzących w organizmie. Zapraszamy do zapoznania się,co dzieje się z człowiekiem, gdy temperatura jest bardzo niska lub bardzo wysoka.

Człowiek, gdy czuje się źle mierzy temperaturę, koncentrując się na znanym wskaźniku normy – 36,6°C. W tym mało kto zastanawia się nad tym, co się dzieje z organizmem, gdy na termometrze wartość wzrasta powyżej 40°C lub spada poniżej 30°C. Będzie ciekawie to poznać.

1. Wartość 35,5-37°C

35 5

Temperatura ciała zdrowego człowieka mieści się w tych granicach i to jest normalne. Jeśli wykonać kilka pomiarów w ciągu dnia, to można zauważyć niewielkie zmiany we wskaźnikach. Tak więc, rano wartość może wynosić 35,5–36°C, a wieczorem normalną jest temperatura w 37°C. Jeszcze naukowcy ustalili poprzez prowadzenie badań, że średnia temperatura kobiet jest wyższa o 0,5°C, niż przedstawicieli płci silnej.

2. Wartość 37,1-38°C

37 1

Jeśli taka temperatura utrzymuje się przez dłuższy czas, to może wskazywać na obecność przedłużającego się procesu zapalnego. Poza tym takie wskaźniki mogą być objawem sygnalizującym o wczesnym etapie rozwoju choroby. W każdym razie, jeśli przez długi czas temperatura utrzymuje się w tych granicach, warto udać się do lekarza.

3. Wartość 38-41°C

38

Ludzie, którzy widzą na termometrze takie wskaźniki, zaczynają panikować, przy czym mało kto wie, że gdy temperatura wynosi 39°C i powyżej, to w organizmie aktywują się procesy, przyczyniające się do odzyskania zdrowia. Przede wszystkim większość bakterii przestaje aktywnie rozmnażać się, a więc odporne procesy zachodzą szybciej. Oprócz tego, intensyfikuje się przepływ krwi i zaczynają szybciej się produkować przeciwciała przeciwko wirusowi. Przy wysokiej temperaturze często obserwuje się małe drżenie mięśni, co przyczynia się do utrzymania ciepła wewnątrz. Przy tak wysokiej temperaturze warto udać się do lekarza, aby uzyskać zalecenia dotyczące leczenia i zacząć obniżać gorączkę. Oprócz tego, warto wspomnieć fakt, że temperatura ciała może wzrosnąć do 40°C, gdy człowiek znajduje się w łaźni, ale jest to zjawisko przejściowe.

4. Wartość 42-43°C

42

To już ekstremalne temperatury, które świadczą o początku nieodwracalnych procesów w organizmie. Jeśli gorączka wynosi 42°C, to następuje rozkład białka, a jeśli temperatura wzrasta jeszcze na stopień, w neuronach mózgu zachodzi denaturacja białka, co w rezultacie prowadzi do zgonu. Jeśli człowiek ma temperaturę powyżej 40°C, to w większości przypadków jest hospitalizowany i należy niezwłocznie obniżyć temperaturę.

5. Wartość 30-35°C

30

Takie wskaźniki na termometrze świadczą o rozwoju poważnej choroby lub o zmęczeniu psychicznym i fizycznym. Organizm próbuje odzyskać ciepło, więc mięśnie zaczynają się kurczyć odprężać, starając się wypracować więcej ciepła. Taki stan nazywa się "dreszczami". Ponadto, obserwuje się zwężenie naczyń krwionośnych i spowolnienie procesów metabolicznych w organizmie.

6. Wartość 29,5°C

29 5

Krytyczne wskaźniki, w których znacznie zmniejsza się nasycenie organizmu tlenem i spowalnia się przepływ krwi. Według dostępnych danych przy takiej temperaturze większość ludzi traci przytomność.

7. Wartość 26,5°C

26 5

Wychłodzenie organizmu jest niebezpieczne, ponieważ przy tak niskiej wartości temperatury krew zaczyna krzepnąć i tworzą się zakrzepy, które blokują światło naczynia. W wyniku tego najważniejsze organy pozostają odizolowane, a to prowadzi do śmierci. Warto zauważyć, że w każdej regule są wyjątki. Na przykład w 1994 roku u dwuletniej dziewczynki, która przetrwała sześć godzin na mrozie, została ustalona temperatura ciała 14,2°C. Dzięki fachowej pomocy lekarzy wyzdrowiała bez poważnych konsekwencji.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty