Liść laurowy na trądzik

U każdej gospodyni na kuchni znajduje się kilka suchych liści laurowych. Oprócz pięknego aromatu, co stymuluje apetyt, ta przyprawa ma silne właściwości antyseptyczne, tonizujące i przeciwzapalne. Toż nawet kosmetolodzy często rekomendują wykorzystać listek laurowy na trądzik, wyrabiając na jego podstawie różne środki domowe pielęgnując podrażnioną i problematyczną skórę oblicza.
Przepis lotionu na trądzik z liścia laurowego
Opisany środek jest uniwersalny, dzięki czemu podchodzi posiadaczkom jak suchej i wrażliwej, tak i tłustej skóry z licznymi problemami. Nie zważając na miękkie działanie, środek jest bardzo efektywny.
Lotion z liścia laurowego bez alkoholu
Składniki:
- suszone liści laurowe – 1 szklanka;
- woda – 50–70.
Przygotowanie i zastosowanie
Umyć surowiec, wypełnić szklankę, czy analogiczną pojemność liśćmi laurowymi (nie kruszyć). Zalać je gorącą wodą i nakryć kubek spodkiem. Zostawić rozczyn na 3 godziny. Wycedzić otrzymany lotion, dodać do niego 1–2 krople olejku eterycznego rozmarynu, lawendy lub drzewa herbacianego. Codziennie przecierać skórę wacikiem, umaczanym w przygotowanym środku.
Wywar z liścia laurowego na trądzik
Ten środek kosmetyczny jest bardziej skoncentrowany w porównaniu z poprzednimi lekami. Wywar rekomenduje się przy wyrażonych zapaleniach i podskórnych bolesnych komórkach.
Przepis środka
Składniki:
- liście laurowe – 5 szt.;
- woda – 350–400 ml.
Przygotowanie i zastosowanie
Zagotować wodę, rzucić do niej liście laurowe. Ugotować je 1–3 minuty. Przykryć pojemnik i zostawić dopóki płyn w całości nie ostygnie. Rozczyn przelać przez sito i wlać do czystego naczynia. Codziennie 2–4 razy nanosić zrobiony środek na wszystkie problematyczne strefy.
Nalewka liścia laurowego na trądzik
Przy obecności rozszerzonych porów i wysokiej aktywności gruczołów łojowych dobrze pomaga spirytusowy napar na podstawie opisywanej rośliny.
Przepis leku
Składniki:
- liście laurowe – 100 g;
- wódka – 0,5 l.
Przygotowanie i zastosowanie
Trochę połamać liście laurowe, umieścić je do półlitrowego słoika. Surowiec musi nieszczelnie wypełniać pojemność około jednej czwartej objętości. Zalać liście wódką i szczelnie zamknąć słoik przykrywką. Położyć nalewkę do lodówki na 2–3 tygodnie. Po tym przetrzeć przez sito. Nanosić taki środek rekomenduje się tylko na zapalone pryszcze, 1–2 razy do doby. Przy powstaniu podrażnienia można rozcieńczyć nalewkę z wodą do dopuszczalnej koncentracji.