List Abrahama Lincolna do dyrektora szkoły jego syna

Za legendą, w 1855 roku Abraham Lincoln napisał dyrektorowi szkoły, w której uczył się jego syn, list. I jego słowa są aktualne do tej pory...
List Abrahama Lincolna

"Rozumiem, jemu zdarzy się poznać, że nie wszyscy ludzie są sprawiedliwi, nie wszystko – szczere. Ale nauczcie go również, że na każdego łajdaka znajdzie się bohater, że na każdego egoistycznego polityka znajdzie się oddany lider. Nauczcie go tego, że jeśli jest wróg – to znajdzie się i przyjaciel.

Potrzeba czasu wiem, ale jeśli potraficie, nauczcie go, że jeden zarobiony dolar jest o wiele cenniejszy aniżeli pięć znalezionych. Nauczcie go umieć i przegrywać, i rozkoszować się zwycięstwami. Jeśli potraficie, odprowadźcie go od pokaźnych emocji, nauczcie sekretu niegłośnego śmiechu. Pozwólcie mu poznać jak najwcześniej, że zwyciężyć zadziorów i samochwał jest najlżej. Jeśli możecie nauczcie go interesować się książkami. Ale także dajcie mu wolny czas, żeby pomedytować nad wiecznymi tajemnicami: ptakami w niebie, pszczołami w promieniach słońca i kwiatami na zielonym stoku.

Kiedy on będzie w szkole nauczcie go, że o wiele bardziej godne pocierpieć niepowodzenie niż oszukiwać. Nauczcie go wierzyć w swoje własne idee, nawet jeśli wszyscy mówią mu, że on myli się... Nauczcie go być miękkim z miękkimi ludźmi i twardy – z okrutnymi.

Postarajcie się dać mojemu synowi siłę nie iść za tłumem, kiedy wszyscy są podatni na instynkt stadny... Nauczcie go wysłuchiwać wszystkich ludzi, jednak nauczcie go również przesiewać wszystko co on słyszy przez sito prawdy i odbierać tylko to dobre, co przechodzi.

Jeśli możecie to nauczcie go śmiać się w smutku. Nauczcie go, że nie ma wstydu we łzach. Nauczcie go śmiać się nad cynikami i wystrzegać nadmiernej ckliwości. Nauczcie go sprzedawać swój rozsądek i siłę za wyższą ceną, ale nigdy nie handlować ani sercem, ani duszą. Nauczcie go nie słuchać świszczącego tłumu, a wstać i bić się, jeśli on uważa, że ma rację.

Zachowujcie się z nim miękko, ale bez zbędnej delikatności, ponieważ tylko wypróbowanie ogniem rodzi dobrą stal. Pozwólcie mu odwagę być nieprzejednany, pozwolicie mu być dzielnym. Nauczcie go zawsze mieć dużą wiarę w siebie, ponieważ wtedy on będzie zawsze miał dużą wiarę w ludzkość.

To nie jest łatwe zadanie, ale popatrzcie co możecie zrobić. On jest taki dobry, mój malutki syn!"

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty