Lizaki z cukru w domowych warunkach
Przepiękną alternatywą kupionym cukierkom będą lizaki z cukru przygotowane w domowych warunkach. Bezsprzeczną przewagą takich domowych smakołyków jest pełna nieobecność w ich składzie sztucznych barwników, stabilizatorów i innych dokładek, co szkodzi naszemu zdrowiu. Poza tym, ich przygotowanie nie zajmuje dużo czasu i wymaga minimalnego, można powiedzieć nawet śmiesznego zestawu produktów.
Domowe lizaki z cukru na lasce – przepis
Bardzo prosty przepis przygotowania lizaków przypuszcza użycie oprócz cukru, tylko wody i octu. Lecz to nie przeszkadza gotowym smakołykom wychodzić smacznymi i cieszyć dzieci. Tym przepisem korzystały jeszcze nasze babcie i jak pamiętamy zawsze umiejętnie.
Składniki:
- cukier – 6 łyżek;
- woda – 6 łyżek;
- ocet – 1 łyżka;
- olej roślinny dla form.
Przygotowanie
Nasypujemy do niewielkiego rondelka z grubym dnem cukier, wlewamy konieczną ilość wody i octu, mieszamy, rozmieszczamy na ogniu, nagrzewamy do wrzenia, mieszamy i gotujemy do gęstnienia, ciągliwego i przemiany koloru do karmelu. Teraz rozlewamy otrzymaną masę po zawczasu natłuszczonych formach, wstawiamy drewniane szpady i dajemy lizakom zastygnąć.
I jeszcze jeden niemniej ciekawy przepis lizaków z cytrynowym sokiem w zamian wody.
Domowe lizaki z cukru i cytrynowego soku
Składniki:
- cukier – 75 g;
- cytrynowy sok – 40 ml;
- olej roślinny dla form.
Przygotowanie
Cukier mieszamy z cytrynowym sokiem w odpowiedniej dla gotowania pojemności i nagrzewamy do wrzenia mieszając na ogniu umiarkowanej intensywności. Gotujemy masę od dwóch do pięciu minut, zależnie od pożądanego koloru lizaków, a potem rozlewamy po naoliwionych zawczasu olejem roślinnym formach i dajemy zastygnąć. Można wstawić do lizaków drewniane pałeczki, a potem zostawić do pełnego oziębienia.
Po każdym z dwóch zaproponowanych powyżej przepisów można otrzymać lizaki z palonego cukru, wytrwawszy mieszankę na ogniu trochę dłużej i otrzymawszy nasycony brunatny kolor.
Dalej proponujemy warianty przygotowania lizaków dla amatorów śmietankowego i czekoladowego smaku.
Śmietankowe lizaki z cukru w domowych warunkach
Składniki:
- cukier – 200 g;
- mleko, czy śmietanka – 100 ml;
- waniliowy ekstrakt – według smaku;
- olej roślinny dla form.
Przygotowanie
Do grubościennej patelni, czy rondelka wlewamy mleko lub śmietankę, wsypujemy cukier, stawiamy pojemność na ogień i nagrzewamy bez ustanku mieszając do wrzenia. Wytrzymujemy masę na ogniu do otrzymania kawowego koloru i gęstnienia. Przy trafieniu kropli gotowej masy do zimnej wody ona w okamgnienie krystalizuje się i przekształca na karmel. Jeśli konieczny stan jest osiągnięty, zdejmujemy mieszankę z ognia, dodajemy kilka kropli waniliowego ekstraktu, mieszamy i rozlewamy po formach. Po zastyganiu śmietankowe lizaki są gotowe.
Jak robić domowe czekoladowe lizaki z cukru i miodu?
Składniki:
- cukier – 125 g;
- miód – 125 g;
- czekolada gorzka – 125 g;
- olej roślinny dla form.
Przygotowanie
Dla przygotowania czekoladowych domowych lizaków w czerpaku z grubym dnem mieszamy miód, cukier i kawałeczki czekolady. Nagrzewamy masę na minimalnym ogniu do wrzenia bez ustanku mieszając i gotujemy do stanu, kiedy kropla mieszanki będzie nagle zastygała w zimnej wodzie. Rozlewamy gorącą masę po formach, dajemy ochłonąć i zastygnąć i rozkoszujemy się.