Ludzkość w niebezpieczeństwie: cholera, grypa hiszpanka, HIV, wirus Ebola znowu próbują nas zabić

Niebezpieczne wirusy i bakterie rzeczywiście mogą przyczynić się do zgonu większej części mieszkańców naszej planety.

Dziś nawet najnowocześniejsze leki nie mogą sobie poradzić z niektórymi wirusami.

1. Grypa

Grypa

Ludzie, którzy nie mają nic wspólnego z medycyną uważają, że grypa jest całkiem niewinnym wirusem. Grypa przenosi się pomiędzy ludźmi drogą kropelkową. Dzięki reklamie leków przeciwwirusowych uważamy, że wystarczy wypić kilka tabletek i masz problem z głowy. Co roku na grypę umiera od 250 do 500 tys. ludzi. Zazwyczaj to seniorzy i dzieci. Powikłania po grypie: zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, udar.

2. Wirus HIV

Wirus HIV

Dżumą wieku XX – to zespół nabytego niedoboru odporności. W ciągu 100 lat zabiła ponad 22 miliony ludzi. Do zakażenia wirusem HIV dochodzi poprzez kontakt seksualny, ekspozycję na wydzieliny lub tkanki zawierające wirusa oraz na drodze okołoporodowej. Prezerwatywa nie gwarantuje tego, że człowiek nie zostanie zakażony. Na razie nie ma żadnego leku na HIV. Człowiek zakażony tym wirusem natychmiast zostaje wykluczony ze społeczeństwa. Nikt nie chce z nim się przyjaźnić, zostaje zwolniony z pracy, nikt nie chce z nim mieszkać w jednym domu.

3. Ospa prawdziwa (czarna ospa)

Ospa prawdziwa

Najstarszy wirus – to ospa prawdziwa, która po raz pierwszy pojawiła się na naszej planecie 68 tys. lat temu. W Średniowieczu ona terroryzowała Europę, śmiertelność 90%. Powikłania w ospie prawdziwej: ślepota i zapalenie mózgu. W XX wieku śmiertelność wynosiła 40%. Ostatni przypadek ospy prawdziwej miał miejsce w 1977 roku w Somali. W laboratoriach USA przechowuje się wirus ospy prawdziwej.

4. Dżuma

Dżuma

Dżumę niegdyś nazywano czarną śmiercią, ale później ludzie zrozumieli, że można ją leczyć za pomocą antybiotyków. Była najgroźniejszą epidemią w średniowiecznej Europie, ustępując nawet ospie. W wieku XIV w wyniku dżumy zmarło 34 miliony osób. Na skutek epidemii z oblicza ziemi znikały całe wsi.

Lekarze zakładali specjalne stroje ochronne przesiąknięte woskiem, maski, nie dotykali chorych, ponieważ obawiali się zakażenia. Po kontakcie z chorym odzież wrzucano do ognia. W wieku XX udało się zrozumieć, dlaczego takiego typu środki bezpieczeństwa były całkiem nieskuteczne: roznoszona była prawdopodobnie przez pchły pasożytujące na szczurach śniadych, a nie drogą kropelkową.

5. Grypa hiszpanka

Grypa hiszpanka

Hiszpanka – pandemia wywołana przez wyjątkowo groźną odmianę podtypu H1N1 wirusa A grypy, do której doszło w latach 1918–1919, znana pod potoczną nazwą „hiszpanka”. Zachorowało na nią 550 milionów osób (30% ówczesnych mieszkańców naszej planety). W latach 1918-1920 pochłonęła na całym świecie jakieś 50 milionów istnień. Ludzie, zakażeni hiszpanką umierali na zapalenie i obrzęk płuc.

6. Malaria

Malaria

Choroba przenoszona jest przez komary, które poprzez ukąszenie wprowadzają do organizmu człowieka sporozoity zarodźca. Do typowych objawów choroby zalicza się gorączkę, dreszcze, bóle głowy, uczucie zmęczenia. Przeprowadzone w Muzeum Narodowym w Kairze badania genetyczne mumii pozwoliły ustalić, że Tutanchamon chorował na malarię, bowiem w jego mumii stwierdzono występowanie pasożytów Plasmodium falciparum wywołujących tę chorobę.

Każdego roku w Afryce około miliona ludzi umiera na malarię, ponieważ miejscowa medycyna jest na bardzo niskim poziomie. Międzynarodowe organizacje medyczne prognozują, że w ciągu najbliższych 20 lat liczba osób umierających na malarię zwiększy się dwukrotnie. Dziś na całym świecie na ten wirus umiera 50% więcej ludzi niż na AIDS.

7. Wirus Ebola

Wirus Ebola

Dosyć często w telewizji pojawia się informacja o wirusie Ebola. Każdy z nas o nim słyszał, ale mało kto z nas wie, jakie są objawy i przebieg tej choroby. Najwięcej ofiar pochłania epidemia w Afryce Zachodniej (Zair i Kongo). Nazwa wirusa pochodzi od nazwy rzeki Ebola w północnej części Demokratycznej Republiki Konga, gdzie odnotowano pierwsze przypadki choroby wywołanej tym wirusem. Objawy: to bardzo wysoka temperatura, ból gardła i głowy. Śmierć następuje z powodu wyczerpania i wykrwawienia. Obecnie umiera 42% zakażonych.

8. Wirusowe zapalenie wątroby

Wirusowe zapalenie wątroby

Wirusowe zapalenie wątroby to w skrócie WZW. Obecnie wyróżnia się aż pięć rodzajów wirusowego zapalenia wątroby. Wirusowe zapalenia wątroby – typu B i C są jedną z najpoważniejszych i najgroźniejszych chorób zakaźnych. Powodują uszkodzenia i degenerację tkanek wątroby prowadzącym do jej całkowitej niewydolności, co zagraża zgonem. Każdego roku na wirusowe zapalenie wątroby typu B i C umiera około miliona osób. Wirusowe zapalenie wątroby typu B – zakażenia najczęściej pojawiają się podczas operacji chirurgicznych i zabiegów przerywających ciągłość tkanek, takich jak np. tatuowanie. Wirusowe zapalenie wątroby typu C – żółtaczka tego typu jest najczęstsza w krajach rozwiniętych, do zakażenia dochodzi w szpitalach, podczas przetaczania krwi itp. Wirus HCV niszczy organizm. 80% zakażonych jest nieświadoma swojej choroby.

9. Wirus wścieklizny

Wirus wścieklizny

Wścieklizna to wirusowa, zawsze śmiertelna choroba zakaźna zwierząt, mogąca przenieść się na człowieka. Po ukąszeniu człowieka przez zwierzę wirus dostaje się do mózgu, gdzie wywołuje śmiertelne zmiany w ważnych ośrodkach życiowych. Objawy wścieklizny: gorączka, halucynacje, paraliż kończyn dolnych. W końcu dochodzi do porażenia mięśni układu oddechowego i uduszenia. Wirus można unieszkodliwić, podając odpowiednią szczepionkę.

10. Cholera

Cholera

To choroba zakaźna przewodu pokarmowego spowodowana zjedzeniem skażonego pokarmu lub wypiciem skażonej wody. Cholera objawia się ostrą biegunką, wymiotami i skurczami w nogach. Bez odpowiedniego leczenia człowiek umiera.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty