Małe piersi – czy to jest problem?

małe piersi

Wzrost gruczołów piersiowych – jeden z głównych wskaźników płciowego rozwoju. Zaczyna się ten proces u dziewczyn w okresie 8–9 lat. Kształtowanie gruczołów średnio odbywa się w ciągu 4 lat, lecz może trwać i do 18 lat. Ale dlaczego u niektórych dziewczyn piersi są malutkie, a u drugich całkiem nie rosną? Na rozwój kobiecych gruczołów piersiowych wpływa kilka czynników.

Dlaczego u kobiet są małe piersi?

Gruczoły, które produkują mleko u wszystkich kobiet mają w przybliżeniu jednakowy rozmiar. To oznacza, że rozmiar piersi wyznacza się tylko ilością tkanki tłuszczowej założonej w nich. Właśnie dlatego u puszystych dziewczyn i kobiet, zazwyczaj piersi mają większe rozmiary, aniżeli u chudziutkich. Oprócz tego, rozmiary wyznaczają się takim czynnikiem jak dziedziczność. U wszystkich kobiet w twojej rodzinie są małe piersi? Wtedy jest mało prawdopodobne, że zostaniesz posiadaczką dużej objętości.

Niewielki rozmiar piersi u dziewcząt może być ze względu na następujące czynniki:

 1. Niedobór estrogenów we krwi – właśnie te żeńskie płciowe hormony odpowiadają za wzrost piersi w okresie dojrzewania. Toż, jeśli ich poziom jest bardzo zniżony, gruczoły piersiowe mogą nie wyrosnąć w ogóle.
 2. Niedobór hormonów tarczycy – u dziewczyn ze zniżonym poziomem hormonów tarczycy bardzo często są niewielkie piersi.
 3. Inne zaburzenia hormonalne – w oddzielnych wypadkach poruszyć proces wzrostu gruczołów piersiowych może niewyważenie innych hormonów.

Jeśli problemy ze wzrostem piersi powstają w okresie płciowego dojrzewania, być może dziewczyna ma choroby układu nerwowego. Uczeni udowodnili, że stałe znajdowanie się w stresowych sytuacjach i ciężkie psychologiczne urazy, negatywnym sposobem zaznaczają się na rozmiarze gruczołów piersiowych.

Dlaczego jedna pierś jest mniejsza od drugiej?

Są chwile kiedy u dziewczyn jedna pierś jest mniejsza od drugiej. W zasadzie to bardzo widoczne w okresie aktywnego wzrostu. Jeśli różnica jest niewielka to absolutnie normalnie, przecież wiele części naszego ciała są niesymetryczne. Również nie warto martwić się w wypadkach, kiedy jedna pierś stanęła trochę mniej po zakończeniu laktacji.

Natychmiast zwrócić się do lekarza należy, jeśli gruczoły piersiowe są bardzo różne według rozmiaru, czy przemiana nastąpiła niespodziewanie.

Przyczyną takiej patologii mogą być:

nowotwory;
 • mastopatia;
 • gruczolak ,włókniak piersi;
 • torbiel piersi.

Jedna pierś może być mniejszą po zapaleniu gruczołów piersiowych lub mechanicznego działania na nią podczas profesjonalnego uprawiania sportu.

Jak radzić sobie z tym problemem?

Jeśli ze wszystkich kobiet twojej rodziny u ciebie są najmniejsze piersi i jest już ci więcej 21 roku życia, najpierw należy odwiedzić ginekologa i endokrynologa. Lekarz zbada piersi i dowiedzie się, czy jest powód dla niepokoju. W wypadkach, kiedy piersi są rzeczywiście niedorozwinięte, należy zrobić pewne badania:

 • USG piersi;
 • USG jajników i macicy;
 • USG tarczycy;
 • badanie krwi na hormony.
 • bardzo małe piersi

Badanie krwi pokazało, że w organizmie nie dostaje jakiegoś hormonu? Trzeba odnowić normalną równowagę hormonalną. Dlatego należy przyjmować specjalne leki, które są dobierane indywidualne. Przy diagnozowaniu poważnych chorób patologicznych, czy raka należy pilnie przeprowadzać leczenie. Żeby uniemożliwić remisję po zakończeniu terapii należy regularnie przechodzić obserwacje.

Gruczoły piersiowe mają różne rozmiary i to związane jest z indywidualistyczną anatomiczną właściwością twojego organizmu. Rozwiązać taki problem można tylko chirurgicznie. Zwiększają piersi z reguły dziewczynom starszym niż 18 lat. Ta operacja nie jest przeciwwskazana tym, kto jeszcze nie rodził.

 
Powiązane artykuły:
Uniesiony biust – w jaki sposób to zrobić?
Częściej panie pragną zwiększyć piersi, jednak posiadaczki pięknego biustu tego nie zrozumieją. Zbyt duże piersi nierzadko są źródłem fizycznego dyskomfortu i zmieszania. Rozpatrzmy jak bezpiecznie zmniejszyć objętość biustu i zamaskować godność figury.
Wizualne zmniejszenie biustu – w jaki sposób zmniejszyć rozmiar biustu?
Piersi utraciły swoją formę? Skóra rozciągnęła się i stała się flakowatą? Sytuację jeszcze można skorygować! Jakie ćwiczenia i kosmetyczne środki pomagają przywrócić piersiom dawną piękność? Tego dowiecie się z zaproponowanego materiału.
Jodyna na powiększenie biustu
Kobiety, które marzą zmienić rozmiar swojego biustu, gotowe próbować różne środki, w tym i ludowe. Wśród jednych z najpopularniejszych ludowych metod zwiększenia piersi - użycie jodu. Dokładniej o takim sposobie czytajcie w naszym artykule.
Maseczki do piersi – różnorodność przepisów
Jak wiadomo piersi - najbardziej pociągająca z punktu widzenia mężczyzn część żeńskiego ciała. Jeśli chcecie jak najdłużej zostawać posiadaczką uwodzicielskich form, róbcie maseczki dla piersi.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty