Mały buntownik: sześć sposobów, aby zapobiec złemu zachowaniu dziecka

Każdy, kto ma dzieci, słyszał zdanie "niegrzeczne dziecko", "rozwydrzało", "stało się krnąbrne". W wielu rodzinach nadchodzi moment, gdy posłuszne dziecko nagle zaczyna zachowywać się okropnie. Niestety, takie się zdarza nawet u dobrych rodziców.

Jak sobie poradzić z niegrzecznym dzieckiem? W każdej sytuacji łatwiej jest zapobiec, niż naprawić. Specjaliści mówią o najważniejszych rodzicielskich błędach w wychowaniu, które mogą prowadzić do przykrych konsekwencji.

1. Puste groźby

dziecko

W odpowiedzi na złe zachowanie straszymy dzieci babą jagą. A dzieci starsze —policjantem. Niektórzy rodzice grożą oddać psotnika do domu dziecka. Nie warto mówić o tym, czego nie będziemy w stanie zrealizować. Na początku takie słowa przerażają, a potem dziecko rozumie, że obiecanej kary nie będzie. Zacznie zachowywać się jeszcze gorzej, oprócz tego przestanie ufać rodzicom.

2. Chęć uwolnienia się od dziecka za pomocą pieniędzy

zakupy

Dużo pracujemy, starając się kupić dziecku dobre ubrania lub upragniony prezent na urodziny. Zamiast poświęcić synowi uwagę, zainteresować się problemami córki, staramy się bezskutecznie odpokutować swoją winę przed nimi za pomocą rzeczy.

3. Nierównie traktowanie

dzieci

Jeśli w rodzinie jest młodsze dziecko, to mu poświęcamy najwięcej uwagi, a o starszym zapominamy lub wymagamy pomocy w opiece nad dzieckiem. Ono nie jest w stanie przyzwyczaić się do nowej roli. Jeszcze do pojawienia się nowego członka rodziny warto wyjaśnić, że kochasz dziecko, ale nowy mały człowiek będzie potrzebował pomocy wszystkich domowników

4. Dyktatorski ton

mama

Często nasze słowa zwrócone do dziecka brzmią jak rozkaz lub pouczenie. Ale są to osobowości, choć i bardzo małe. A to znaczy, że dzieci mają swój punkt widzenia i pewne pragnienia. Czasem warto pozwolić im popełniać własne błędy.

5. Niekonstruktywna krytyka

rozmowa

Często nawet kierując się dobrem dziecka, rodzice często krytukują je, nie zastanawiając się nad konsekwencjami. Złe pismo, potłuczone naczynia – powodem oburzenia dorosłego może być wszystko. Nie zapominaj, my sami nie za pierwszym razem nauczyli się wiązać sznurowadła lub jeść zupę, nie rozlewając jej...

6. Zły przykład

pali

Dzieci są naszym odzwierciedleniem, powtarzają zachowania dorosłych, przy czym i złe, i dobre. Jeśli chcesz, aby dziecko z przyjemnością jadło warzywa i myło wieczorem zęby, to zacznij od siebie.

Jak widzimy, jeśli dorośli będą traktować dziecko z szacunkiem i obdarzać je prawdziwą troską, pomogą mu uniknąć poważnych problemów w przyszłości.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty