Mapy myśli – przykłady tego, jak stworzyć mind mapping

mapy myśli

Dziś nasze życie jest przepełnione przeróżną informacją potrzebną nam dla pracy, nauczania, hobby, organizacji życia i osiągnięcia różnych innych celów. Pamiętać całą tą ogromną objętość wiadomości praktycznie nierealnie, właśnie dlatego robimy sobie różne pamiętniki, żeby chociaż jakimś sposobem usprawnić codziennie zgromadzone dane. Jednak mało kto wie, że dla ułożenia planów i uporządkowania umysłowego chaosu o wiele efektywniej wykorzystać metodę mapy myśli.

Termin "mapa myśli" był wprowadzony przez brytyjskiego psychologa (Tony Buzan). Z języka angielskiego dosłownie tłumaczy się, jak "mapa rozsądku, myśli", a oznacza technikę, dzięki której możliwe zapamiętywać dużą objętość informacji. Żeby przepływ myśli przewrócić na coś bardziej zrozumianego i efektywnego, stworzenie map myśli odbywa się dzięki uporządkowanemu planowi. Lecz nie prosto pod postacią konsekwentnych rozdziałów i punktów, a pod postacią ciekawszych i wartościowych schematów i rysunków.

Jak stworzyć mapę myśli?

Żeby zrobić mapę myśli należy kierować się niektórymi zasadami, które każdy człowiek już koryguje osobiście dla siebie:

 1. Wykorzystując czystą kartkę papieru, wyraźnie wyznaczamy się z kierunkiem stworzenia takiej mapy, jasno formułujemy cel ostateczny i umieszczamy go w samym środku rysunku, wydzielając specjalnym kolorem i czcionką.
 2. Śladem, od głównego pojęcia odprowadzamy kilka strzałek, każda z których zakończy się nową tezą, między którymi również można ustalić różne związki.
 3. Można wykorzystać przeróżne jaskrawe kolory, tekstury, niezwykłe rysunki, strzałki, w ogóle twórczo podchodzimy do projektowania.
 4. Naruszaj zasady, włącz przesady, humorystyczne porównania, humor – im więcej niezwykłych bodźców, tym lepiej zapamiętają się mapy.

Przykłady map myśli

 1. Do organizacji nauczania.
 2. Do planowania czasu.
 3. Do studiowania języków.
 4. Do rozgraniczenia spraw.
 5. mapy myśli przykłady
 6. Do podjęcia decyzji.
 7. Do fiksowania idei i wiele innych.

Z punktu widzenia psychologii mapy myśli świetnie podchodzą do struktury asocjatywnego, wizualnego i hierarchicznego myślenia człowieka. Lepiej, jeśli one będą jak można bardziej indywidualistyczne i wyjątkowe.

Ułożenie map myśli – to biznesowe i logiczne podejście do dowolnej działalności. Tylko spróbuj jednego razu złożyć własną mapę myśli do rozwiązywania twoich zadań, a zrozumiesz na ile wygodniej stanie rozwijać idee, zapamiętywać i odtwarzać informacje.

 
Powiązane artykuły:
Jak walczyć z prokrastynacją, czyli jak zacząć pracować?
U was bywały wypadki, kiedy gromadziła się ogromna ilość spraw, a tracicie czas na puste sprawy. I niby sumienie męczy, a zmusić się skrajnie ciężko. To zjawisko w psychologii nazywa się prokrastynacją. Przestudiujmy jego treść dokładniej.
Jak zmusić siebie coś robić?
Nie zawsze jest humor i pragnienie zająć się czymś pożytecznym. I to, jak walczyć z lenistwem i niechceniem robić to co należy, pożytecznie znać każdemu. Przecież dość często po prostu poprawnie podejść do organizacji spraw.
Zarządzanie czasem dla mam – jak zostać doskonałą mamą?
Ten artykuł opowie o zasadach podziału czasu dla kobiet, na kruche bary których kładzie się opieka nad dziećmi, wszystkie domowe sprawy. Rozprowadziwszy poprawnie czas, dowolna kobieta potrafi wydzielić dla siebie czas i dla samorozwoju.
Jak zorganizować swój czas?
Dość często skarżymy się na usterkę czasu i na to, że 24 godziny przestało wystarczać na sprawy. I przy tym często nawet nie zastanawiamy się, na ile więcej każdych spraw można nadążyć, jeśli jego poprawnie zorganizować i zaplanować zawczasu.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty