Marchwiowe piure – niezastąpione źródło witamin
Marchwiowe piure jest niezastąpionym źródłem karotenu dla organizmu i zwłaszcza pożytecznie dla malutkich dzieci. Przygotować go w domowych warunkach niezwykle prosto i potraficie przekonać się o tym poznawszy doprowadzonym niżej materiałem.
Jak przygotować marchwiowe piure?
Składniki:
- marchew;
- woda filtrowana;
- mleko;
- masło śmietankowe, czy roślinne (możliwie);
- sól (możliwie).
Przygotowanie
Dla przygotowania marchwiowego piure rzetelnie wymywamy marchwiowe płody od zabrudzeń, łuszczymy, kroimy na niewielkie kawałeczki, umieszczamy do emaliowanej pojemności, zalewamy filtrowaną wodą i stawiamy na ogień. Gotujemy warzywo na umiarkowanym ogniu w ciągu trzydziestu minut po gotowaniu się, a potem piurujemy marchwiowy miąższ za pomocą blendera, mieszamy z mlekiem, dodawszy go w przybliżeniu po 50 ml na jedną średnią marchew i znów przebijamy trochę.
Jeśli przygotowujecie marchwiowe piure dla malutkiego dziecka to tym trzeba być ograniczony. Jeśli dziecko starsze albo piure jest przeznaczone dla szerokiego audytorium, to dodamy do niego według smaku roślinne masło i sól.
Na tejże zasadzie przygotowuje się ziemniaczano-marchwiowe piure. Dla lepszego smaku na jedną część marchwi lepiej wziąć dwie części ziemniaka i na 100 gram warzywnej mieszanki dodać 35 ml mleka. Takie piure pięknie podejdzie jak dla dziecięcego odżywiania tak i dla dietetycznej potrawy do mięsiw.
Marchwiowo-dyniowe piure – przepis
Składniki:
- marchew – 250 g;
- dynia – 420 g;
- woda filtrowana;
- masło śmietankowe – 30 g;
- mleko – 120 ml;
- nasienie dyniowe i listki pietruszki dla przedstawienia – według smaku;
- kminek (za pragnieniem) – według smaku;
- sól – według smaku.
Przygotowanie
Porządnie umytą i oczyszczoną marchewkę szatkujemy niewielkimi kostkami, zawieramy do emaliowanej pojemności, zalewamy filtrowaną wodą, żeby ona ledwie pokryła warzywo, udowadniamy do wrzenia, obniżamy intensywność ognia do minimalnego i gotujemy pod przykrywką. Przez piętnaście minut dodajemy pokrojony niegrubo miąższ dyni, kminek i sól i gotujemy jeszcze w przybliżeniu w ciągu dwadzieścia minut. Po tym zlewamy wodę, a warzywną masę piurujemy za pomocą blendera, dodajemy olej, mleko i jeszcze trochę przebijamy.
Podajemy piure z listkami pietruszki i dyniowym nasieniem.
Jeśli takie marchwiowo-dyniowe piure przygotować dla malutkiego dziecka to trzeba wyłączyć z przepisu kminek, a normę masła i soli sprowadzić do minimum albo również nie wykorzystać zależnie od wieku bobasa.
Marchwiowe piure, jak w czystym wyglądzie, tak i w połączeniu z innymi warzywami, można przygotować przez poprzednie przygotowanie warzyw na parze i późniejszym ich piurowaniem.