Marzenie każdego dziecka: 14 niesamowitych faktów o szkołach w Finlandii

O fińskiej edukacji chodzą legendy, i uwierz, że są naprawdę godne podziwiania. Po przeczytaniu podstawowych faktów dotyczących edukacji w tym kraju, ty też zechcesz wysłać tam swoje dziecko.

Przeprowadzono badanie, którego celem jest określenie, w jakim kraju jest najlepsza edukacja. W rezultacie pozycję lidera zajęła Finlandia, chociaż dzieci tam się uczą mniej czasu, niż w innych krajach, mało pracują w domu, i nie mają egzaminów. W czym tkwi tajemnica sukcesu, teraz się dowiemy.

1. Minimum pracy domowej

Minimum pracy domowej

Lekcje przeznaczone są do tego, aby się uczyć, a w domu trzeba odpoczywać – to są zasady, którymi kierują się nauczyciele w Finlandii. W większości przypadków na odrabianiu pracy domowej dzieci spędzają nie więcej niż pół godziny. Ponadto, zadania są bardzo interesujące, na przykład w celu wykonania zadania z biologii dzieci mogą obserwować zwierzęta.

2. Długa przerwa

dzieci

Według przeprowadzonych sondaży, dla większość uczniów najbardziej lubiane zajęcie w szkole – to przerwy. Dzieci w Finlandii można uznać za szczęśliwców, ponieważ mają najdłuższe przerwy – minimum 15 minut, a lekcje trwają 45 minut.

3. Oceny specjalne

szkoła

W fińskich szkołach do trzeciej klasy nie ma żadnych ocen, a do siódmej klasy nauczyciele werbalnie oceniają wysiłki dziecka, na przykład "doskonale" lub "warto się postarać". Ponadto rodzice nie są świadomi postępów swoich dzieci, ponieważ oceny są przekazywane wyłącznie uczniom. Dzieje się tak, aby dziecko motywowało samo siebie.

4. Nocne imprezy

nauczyciel

Aby nawiązać kontakt z dziećmi i zmobilizować zespół, nauczyciele często urządzają nocne spotkania z uczniami. Przynoszą śpiwory lub śpią na matach w siłowni, oglądają telewizję i jedzą różne smakołyki.

5. Nie trzeba płacić

farby

Fińska edukacja jest naprawdę bezpłatna, to znaczy, że rodzice nie muszą płacić za przybory szkolne, obiady i tak dalej. Jeśli dziecko mieszka dalej niż 2 km od szkoły, to może liczyć na bezpłatny dojazd. Taka hojność wynika z tego, że na edukację w budżecie państwa przeznacza się 12,2% całkowitej kwoty.

6. Szwedzki stół

obiad

Dzieci w fińskich szkołach mogą same wybrać w jadalni, jaki rodzaj posiłku chcą na obiad. Każda szkoła ma stronę internetową, na której ułożone jest menu na tydzień, i każdy może wejść na stronę i wybrać dla siebie coś smacznego. W menu są brane pod uwagę różne preferencje, w tym jest w nim i dania wegetariańskie.

7. Ubranie nie ma znaczenia

szkolacy

Jeśli w naszych szkołach istnieją ograniczenia dotyczące wyglądu dzieci, a w niektórych miejscowościach nawet wymagane są mundurki szkolne, w Finlandii uczniowie mogą samodzielnie wybrać, w czym iść do szkoły. To może być nawet piżama. A jeszcze dzieci mogą chodzić w klasie boso.

8. Żadnych egzaminów

nauczanie

O czym marzą uczniowie w naszych szkołach – żeby nie pisać sprawdzianów. Fińscy nauczyciele wybierają taką zasadę: "Gotować trzeba albo do życia, albo do egzaminów. Wybieramy pierwszą". Obowiązkowy jest tylko test na koniec szkoły średniej, kiedy dziecko ma już 16 lat.

9. Nauczyciel – to prestiżowy zawód

badania

W naszym kraju nauczyciele często narzekają na niskie wynagrodzenie, więc trudno nazwać ten zawód popularnym. Inna sprawa – Finlandia, przecież tu konkurs na pedagogiczny wydział wynosi 20 osób na miejsce. Statystyki pokazują, że tych, którzy chcą zostać nauczycielami 10 razy więcej, niż miejsc pracy. Średnie wynagrodzenie nauczyciela wynosi €3,5 tys.

10. Indywidualne podejście

twórczość

Wszystkie dzieci są różne i fińscy nauczyciele to rozumieją, dlatego różne uczniowie w klasie mogą wykonywać różne zadania, dobrane pod zdolności dziecka. Poza tym, w jednej klasie uczą się nie tylko dzieci o różnych zdolnościach umysłowych, ale także zdolnościach fizycznych. Jeśli jakiś uczeń nie ma czasu, to nie karzą go jedynką i nie skreślają z listy uczniów, a organizują zajęcia indywidualne.

11. Tylko niezbędna wiedza

dziewczynki

Dzieci w trakcie nauki zdobywają umiejętności, które mogą im się przydać w życiu. Na przykład na lekcjach ekonomii dziewczynki uczą się gotować i szyć, a na pływaniu – uczą się oznak zatonięcia. Oprócz tego, dzieci zapoznają się z nowymi technologiami.

12. Można nie siedzieć

siedzą

Takiej zasady, jak siedzenie w ławce z zeszytem, w szkołach w Finlandii nie istnieje. Dzieci mogą stać, siedzieć, a nawet leżeć. Jeśli pogoda jest ładna, zajęcia odbywają się na dworze.

13. Oryginalna innowacja

oryginalnie

Do systemu edukacji w Finlandii niedawno został włączony nowy sposób przyswajania informacji. W szkole odwołane zwykłe lekcje, które zastąpiły pewne "sekcje". Wybierany jest jeden temat, który rozpatrywany jest z różnych stron. Na przykład, temat migrantów badany jest z punktu widzenia geografii, historii, kultury i tak dalej. Dzieci zadają pytania, które ich interesują, a następnie szukają na nie odpowiedzi.

14. Żadnej różnicy

różnica

Rodzice nigdy nie rozpatrują kilka szkół, aby wybrać najlepszą placówkę, ponieważ w Finlandii to nie jest akceptowane, i nie ma żadnej różnicy między szkołami. W każdym rejonie szkoły te same, i w nich uczą wykwalifikowani specjaliści.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty