Mdłości w ciąży – co robić?
Niestety u 90% przedstawicielek płci pięknej okres oczekiwania na dziecko nie mija bez mdłości. Wiele kobiet z doświadczenia zna to okropne uczucie, kiedy jeszcze chwila i nudności kończą się wymiotami. Niestety uniwersalne lekarstwo na tę dolegliwość jeszcze nie zostało wynalezione przez korporacje farmaceutyczne, lecz recepty medycyny ludowej lub porady "doświadczonych" w tym co robić, jeśli mdłości dokuczają kobiecie w ciąży, mogą się przydać.
Recepty medycyny ludowejJako środek na mdłości zawsze służyły mieszanki ziołowe, które uspokajają układ nerwowy i błonę śluzową żołądka. Odpowiedź na pytanie co robić, jeśli masz dotkliwe mdłości w ciąży, da przepis jednego z naparów.
Ingredienty:
- 2 łyżeczki liści mięty, kwiatów nagietka i ziół krwawnika;
- 1 łyżeczka kory kozłka lekarskiego.
Przygotowanie
Wszystkie składniki zalać 400 ml wrzącej wody i pozostawić w termosie w ciągu kilku godzin. Wtedy napar należy przecedzić i przyjmować w ciągu dnia po 50 ml w regularnych odstępach czasu. Kurs stosowania środku – do 25 dni. Zawsze warto pamiętać, że nawet jeśli mdłości w ciąży są bardzo dokuczliwe, nie warto robić napar bardziej skoncentrowanym, bo każda fitoherbata – to słabe lekarstwo.
Jak sobie pomóc przy mdłościach?
Należy zauważyć, że lekarze już dawno ustalili: objawy nudności w ciąży zdarzają się zazwyczaj, jeśli kobieta dawno nie jadła.
Dlatego w tym okresie są obowiązkowe ułamkowe posiłki, niemniej niż 6 razy dziennie. Lecz odpowiedź na pytanie co jeść, aby nie wymiotować w ciąży, będzie w dużej mierze zależeć od tego, czego się chce w momencie pojawienia się napadu. I jak już pewnie zrozumiałaś, odpowiedź: "nic", nie jest słuszna, więc uzbrój się w krakersy, solone orzechy, suszone morele, sucharki z rodzynkami, cytrynę, lizaki i eksperymentuj.
Ponadto istnieje szereg porad na temat tego co robić, aby nie wymiotować w ciąży:
- Jedz śniadanie nie wstając z łóżka. Przygotuj wcześniej, tuż obok miejsca do spania, chleb, jabłko lub jogurt, a po lekkim "śniadaniu" nie spiesz się, aby wstać co najmniej 10 minut.
- Po tym jak w końcu obudziłaś się i wstałaś zjedz niewielką ilość żywności bogatej w białko: jaja, twaróg, sery, itp.
- Zaleca się, aby nie pić bezpośrednio po posiłku, a pół godziny później.
Oprócz "sztuczek" z jedzeniem, aby nie wymiotować w ciąży, staraj się robić to, co pomaga organizmowi uniknąć niepotrzebnych stresów:
- poruszaj się ostrożnie, bez gwałtownych ruchów;
- należy unikać nieprzyjemnych zapachów, a także dymu papierosowego, zapachu chemii gospodarczej i kosmetyków;
- nie znajdować się w nieprzewiewnych i dusznych pomieszczeniach;
- staraj się więcej spacerować na świeżym powietrzu i w pełni odpoczywać w nocy.
Więc jednoznacznej odpowiedzi na pytanie co robić, jeśli masz mdłości w ciąży niestety nie ma. Jedni cierpią i czekają, aż ten stan minie samoistnie, a inni eksperymentują. Słuchaj siebie i być może wynajdziesz swoją indywidualną receptę na walkę z mdłościami.