Medyczne konsekwencje in-vitro, czyli jakie zagrożenia płyną z zapłodnienia pozaustrojowego?

medyczne konsekwencje in vitro

Dość często potencjalnych matek, które chcą przejść procedurę zapłodnienia pozaustrojowego, interesuje pytanie dotyczące tego, jakie konsekwencje mogą być po zabiegu in-vitro i czy są one niebezpieczne dla organizmu kobiety. Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie i nazwać podstawowe trudności, które mogą wystąpić po zabiegu.

Czy może być niebezpieczna procedura zapłodnienia in-vitro?

Na początek warto powiedzieć, że w większości przypadków taka manipulacja odbywa się praktycznie bez szwanku na organizmie. Rzecz w tym, że procedura jest dokładnie zaplanowana przez lekarzy i przed jej przeprowadzeniem kobieta przechodzi kompleksowe badania.

Jednak samo wykonanie in-vitro może mieć konsekwencje dla zdrowia kobiety. Wśród najczęściej pojawiających się należy wymienić:

  1. Reakcje alergiczne na terapię hormonalną. Aby zapobiec temu zjawisku lekarze wprowadzają małe stężenie hormonu i obserwują reakcję. Jednak należy przy tym wziąć pod uwagę skumulowany efekt, gdy po osiągnięciu pewnego poziomu stężenia w organizmie syntetycznego hormonu rozwija się reakcja alergiczna.
  2. Przy prowadzeniu in-vitro zwiększa się ryzyko wystąpienia podczas samej ciąży nadciśnienia tętniczego.
  3. Wznowienie przewlekłych procesów zapalnych w organizmie, co może być związane z wniesieniem zakażenia podczas punkcji.

Ciąża wielopłodowa – nie jest rzadkością w przypadku in-vitro. W tych przypadkach, gdy ”zakorzenią się” 2 zarodki, lekarze dokonują tzw. "selektywnej redukcji płodów". Właśnie ta procedura i wiąże się z ryzykiem tego, że po jej przeprowadzeniu może zginąć i inny płód.

Z czym najczęściej borykają się kobiety po zabiegu in-vitro?

Najczęstszym problemem, który występuje u kobiet po tym zabiegu jest zaburzenie hormonalne. Rzecz w tym, że przed manipulacją lekarze sztucznie zwiększają stężenie progesteronu w celu wzmocnienia owulacji i stymulowania wyjścia od razu kilku komórek rozrodczych z mieszków włosowych.

W rezultacie może rozwinąć się zespół nadpobudliwych jajników. Przy takim naruszeniu same żeńskie gruczoły płciowe się powiększają, a na ich powierzchni mogą tworzyć się torbiele. Kobiety cierpią na:

  • ból w jamie brzusznej;
  • mdłości;
  • zmniejszenie diurezy (oddawanie małej ilości moczu).

Leczenie przy takim naruszeniu skierowane jest na normalizację hormonalną. W przypadku torbieli wskazana jest operacja chirurgiczna.

 
Powiązane artykuły:
Proces przebiegania zapłodnienia pozaustrojowego – na czym polega zapłodnienie in vitro?
Narodzenie nowego życia już dawno odbywa się nie tylko wolą losu. Pomyślnie opanowawszy proces, pary co nie miały możliwości narodzić dziecka, stają się szczęśliwymi rodzicami. Rozpatrzymy dalej, na czym polega zapłodnienie in vitro.
Dzieci in vitro – czy istnieje możność występowania wad i schorzeń genetycznych?
Rodzice mający problemy z reproduktywnym systemem i ci, którzy cierpią niepłodnością, robiąc ITF burzą się: jaki los będą miały dzieci urodzone w taki sposób, czy potrafią one w przyszłości mieć swoje potomstwo i na ile zdrowe będzie dziecko?
Jak odbywa się szczepienie embrionów przy IVF?
Ważnym i rozstrzygającym momentem na drodze do szczęścia macierzyństwa zgłasza się szczepienie embrionów przy IVF – właśnie teraz decyduje się, czy nastanie ciąża i czy przejdzie procedura pomyślnie.
Zapłodnienie in vitro (IVF) – co to jest i jak się robi?
Zapłodnienie in vitro (IVF) i co oznacza ono też już jest wiadomo. Lecz co przedstawia taka procedura, zrozumiale nie dla wszystkich. Omówimy to zagadnienie.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty