Medytacja transcendentalna – co o niej warto wiedzieć?

medytacja transcendentalna

Termin "medytacja" jest znany wszystkim, nawet tym, którzy nigdy nie interesowali się Wschodem i jogą. Nic na to nie poradzimy, popularność wschodnich nauk i "wiedzy tajemnej" wzrosła na tyle, że nawet aktorzy i aktorki z Hollywood uważają za konieczne przyłączyć się do nich. Ale nauka w czystej postaci już dawno się nie promuje, być może z powodu tego, że dla człowieka zachodu to brzmi dziwnie, a może dlatego, że nie można na niej zarobić. Dlatego powstaje wiele odgałęzień, praktyk i technik, mających za podstawę tę samą wschodnią mądrość, ale znacznie różniących się w zasadach, a czasami nawet sprzecznych z nimi. Do takich praktyk odnosi się stosunkowo nowa technika medytacji transcendentalnej. Jej zwolennicy mówią, że taka medytacja pomaga w sytuacjach stresowych, zmienia spojrzenie na życie i przyczynia się do kształtowania osobowości. A oto przeciwnicy oskarżają tę metodę w wyraźnej religijności, nazywając ludzi praktykujących taką medytację sektami. Ciekawe, kto z nich ma rację?

Techniki transcendentalnej medytacji

Na Wschodzie uważa się, że wszystko na świecie jest ze sobą powiązane, co oznacza, że na człowieka ma wpływ nie tylko to co on je, pije, czym oddycha, ale i otaczające go kolory i dźwięki. Nawet istnieje tabela podobieństw między kolorami, nutami i stanami emocjonalnymi człowieka. Właśnie na muzyce opiera się technika medytacji transcendentalnej. Podczas pogrążenia w medytację są używane specjalne dźwięki mantry, które trzeba odtwarzać podczas sesji. Główną cechą medytacji transcendentalnej jest to, że mantry trzeba wypowiadać w myślach, uważa się, że ich psychiczne odtwarzanie ma nie mniejszy (a czasem i większy) wpływ na układ nerwowy człowieka.

Szczególną popularność medytacja transcendentalna zdobyła dzięki temu, że na jej opanowanie nie trzeba tracić lata treningu. Dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć jak nauczyć się medytacji transcendentalnej, trzeba tylko zwrócić się do Nauczyciela, który opowie o prawidłowym przebiegu zajęć i dobierze odpowiednie mantry. Potem praktyki można wykonywać samodzielnie, kontrola Nauczyciela nie jest wymagana. A wykonywać trening trzeba zaledwie 20 minut dwa razy dziennie, siedząc w wygodnej pozycji.

Dlatego, żeby zostać Nauczycielem medytacji transcendentalnej, będziesz musieć przejść długie szkolenie. To od Nauczyciela zależy wybór mantry, a więc i jej skuteczność. Nieprawidłowo dobrana mantra nie będzie miała korzystnego wpływu, a cała praca będzie bezużyteczna.

Medytacja transcendentalna – rodzaj nowej sekty?

Przeciwnicy tej techniki zdecydowanie potępiają jej zwolenników, nazywając ich sektami. Częściowo mają rację, bo w szerokim znaczeniu tego słowa sektą można nazwać każde stowarzyszenie, kierunek którego różni się od oficjalnie przyjętych poglądów. Czyli grupę chrześcijan w muzułmańskim kraju również można nazwać sektami. Ale taka niezgodność poglądów nie jest przestępstwem, dlatego na tej podstawie potępiać technikę medytacji transcendentalnej nie wolno. Ale ta metoda może być niebezpieczna. Zastanówmy się dlaczego. Jeśli mówimy, że efekty (mentalne) wibracji mają wpływ na stan psycho-emocjonalny człowieka, to dobór mantr musi być wykonany bardzo starannie, ponieważ zły wybór może znacznie zaszkodzić człowiekowi.

Innym argumentem przeciwko zastosowaniu medytacji transcendentalnej jest to, że ludzie, którzy praktykują ją, nie rozumieją sensu wykonywanych przez nich czynności. A w medytacyjnym stanie każde działanie zwiększa się wielokrotnie, więc nieostrożne stosowanie jakichkolwiek technik może skończyć się bardzo źle. Można powiedzieć, że tutaj warto polegać na Nauczycielu (jak mamy zaufanie do lekarza i przychodzimy do niego ze swoimi "bólami"), ale nie jest to prawdą. Większość Nauczycieli nie ma wystarczającego przygotowania, aby można ich było porównać z lekarzami, wiele z tych Guru nie może powiedzieć nic, co wykracza poza ramy tej praktyki, czyli nie wie nic o zasadzie działania mantr, a to oznacza, że nie możemy być pewni ich bezpieczeństwa i skuteczności.

 
Powiązane artykuły:
Mudry na odchudzanie, czyli naturalne leczenie za pomocą energetycznych układów dłoni
Mudry – to ćwiczenia jogi na palcach rąk, które mogą pomóc w walce z chorobami, czy ulżyć proces odchudzania. Wykonywać takie ruchy należy regularnie, lepiej kilka razy w ciągu dnia. Z artykułu dowiadujecie się o najbardziej rozpowszechnionych mudrach.
Medytacje Osho na każdy dzień – osiągnięcie harmonii
Medytacja Osho dla rozmowy z ciałem – ten stan duszy, ta świadomość bez treści, to swego rodu czysty arkusz w waszej głowie. Dziś dowiadujemy się jak nauczyć się medytować.
Medytacja przeproszenia – poprawne przeprowadzenie
Obraza na siebie, czy na innego człowieka – destruktywne uczucie, które przeszkadza pełnemu życiu i zatruwa go, toż tak ważne umieć przebaczać. Ten artykuł opowie o medytacji przeproszenia, która napełni życie pozytywną energią i pomoże pozbyć się złości i obraz.
Wyjście do płaszczyzny astralnej dla początkujących – rekomendacje
Wiele osób słyszało o tym, że istnieje astral i do niego można wejść. Lecz nim nauczyć się to robić, ważne zrozumieć jak nauczyć się nastrajać na prawidłowy stan. Rozstrzygnęliśmy zorientować się, na czym polega ten proces.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty