Melon - jak wybrać dojrzały owoc?

jak poprawnie wybrać melon

Soczysty, aromatyczny, dojrzały i słodki melon - ulubiony smakołyk wielu osób. Jest on nasycony magnezem, potasem, żelazem, witaminami grupy C i Р. Jedzenie melona pięknie zaspakaja pragnienie, obniża poziom cholesterolu w krwi i jest środkiem uspokajającym. Ale często bywa tak, że piękny z wyglądu melon, okazuje się naprawdę niesmaczny wewnątrz. W tym artykule dowiadujemy się, jak go wybrać.

Jak poprawnie wybrać melona?

Przede wszystkim, kierujemy się z miejscem, gdzie będziemy go kupować. Najlepiej, jeśli to będzie supermarket, oficjalny rynek czy sklep. Tu towar, na pewno przechodzi konieczne sanitarne badania, przechowywany jest w odpowiednich warunkach. W wyniku tego, ryzyko zatruć zepsutym produktem, istotnie się obniża. Bardzo niebezpiecznie, jest kupować melony sprzedawane przy trasie czy wzdłuż samochodowych dróg, ponieważ płody mocno wchłaniają wszystkie toksyczne substancje i szkodliwe ciężkie metale. W ideale, melony powinny leżeć nie na ziemi, a na specjalnej podstawce. Pamiętajcie jeszcze ten fakt, że skórka melona musi być szczelna. Wybrany przez was produkt powinien być cały, bez plam, wgnieceń i pęknięć. Nigdy nie bierzcie melonów krojonych i nie pozwalajcie sprzedawcy kroić ich przy was, ponieważ miękisz melona staje się idealnym środowiskiem do rozmnażania w nim bakterii, z powodu dużej zawartości cukru.

Jak wybrać dojrzały i słodki melon?

Żeby kupić melon, który na pewno będzie dojrzały, najlepiej najpierw powąchajcie go. W dojrzałych płodach, zawsze jest bardzo przyjemny zapach z cienkimi nutkami wanilii, miodu, gruszy a nawet ananasa. Jeśli zatem melon nie pachnie w ogóle, czy pachnie trawą, to go lepiej nie kupować - jest on niedojrzały. Nawiasem mówiąc, czym goręcej jest na ulicy, tym bardziej nasyconym i przyjemnym będzie aromat. Można również spróbować wybrać słodki melon, że tak powiem "na dotyk", lecz tu wszystko zależy od gatunku. Na przykład, przy wyborze melona "Miodowego", jego powierzchnia powinna być gładka, a u "Galii", przeciwnie szorstka. Jeszcze "Miodowy" powinien być okrągły i jaskrawożółty, a "Galia" - jasna i wydłużona. Jeśli z lekka nacisnąć palcami na skórkę, melon powinien trochę się prężyć. Jeżeli raptem on jest twardy, oznacza że jest niedojrzały i zielony wewnątrz. I przeciwnie, jeśli palce mocno zagłębiają się, melon już przejrzał i bardzo szybko się zepsuje. A na dodatek, może być gorzki.

Jak poprawnie jeść i przechowywać melon?

Na pierwszy rzut oka, zdaje się, że nie może być prościej - rozkroisz melon, usuniesz nasienie i jesz spokojnie, rozkoszując się świetnym smakiem i wonnym aromatem. Ale i tu okazuje się, są ważne szczegóły:

  1. Przed użyciem, obowiązkowo i rzetelnie przemywamy melon pod ciepłą wodą z mydłem. Ponieważ właśnie w skórce melona i na całej jej powierzchni są toksyny.
  2. Nigdy nie przechowujcie krojonego i nie dojedzonego melona w cieplej, pokojowej temperaturze. Nie zjedzony melon cały na raz - włóżcie go do lodówki.
  3. Nie radzimy spożywać melona w połączeniu z zimną wodą, kwaśno-mlecznymi produktami, alkoholem i mlekiem, ponieważ ryzykujecie rozstrój żołądka.
  4. jak wybrać słodki melon
  5. Melon - bardzo ciężki produkt i dlatego najlepiej jeść jego między posiłkami, ale nie zaraz po jedzeniu i nie na głodny żołądek.
  6. Nie rekomenduje się, spożywania melona ludziom z cukrzycą, zaostrzeniem wrzodowej choroby, ciężarnym i karmiącym matkom.

Jeśli chcecie kupić melon dobrej jakości, to lepiej czynić to w czasie sezonu, czyli w końcu sierpnia czy na początku września. Najbardziej pożyteczne melony są te z późniejszych terminów dojrzewania, ponieważ hodują je nie pod foliowymi pokryciami i wykorzystują mniej trujących środków chemicznych i mineralnych nawozów.

Miłośnicy tego świetnego owocu, mogą przygotować z niego bardzo smaczne zapasy na zimę - dżem i konfiturę z melona.

 
Powiązane artykuły:
Jak poprawnie wybrać dojrzałego arbuza?
Zapewne trudno znaleźć człowieka, który nie lubiłby arbuza. Niestety, korzystają na tym sprzedawcy, podsuwając nam niedojrzałe, albo i całkiem strute chemikaliami płody. Jak nie dać się i ich przechytrzyć? Porozmawiamy w tej chwili.
Rodzaje steków - stopnie wysmażenia
Dziś w sprzedaży, zwłaszcza w marketach czy na rynku, można spotkać steki z dowolnego mięsa. Jednak nowicjuszowi, jest bardzo problematyczne kierować się z wyborem produktu, nie znając niektórych prostych niuansów. Żeby nie pomylić się w podobnej sytuacji opowiemy, jakie rodzaje steków istnieją i jak poprawnie je wybierać.
Wybieramy najlepsze mięso na stek
Sukces w przygotowywaniu jakiego bądź steku zależy od jakości mięsa. W tym artykule, zaproponowane są rekomendacje, za pomocą których bez trudności potraficie rozróżnić rodzaje i jakość mięsa. Opowiemy, jakie istnieją rodzaje steków i jak bez problemów wybrać produkt dla przygotowywania tej świetnej potrawy.
Jaki ryż jest potrzebny na pilaw - smaczna kuchnia orientalna
Przepisów pilawu istnieje kilka dziesiątek, które różnią się wyborem mięsa czy warzywnym składem. Jednak znawcy mówią, że najlepszy pilaw - sypki. Dlatego opowiemy, jak nie zgubić się w szerokim asortymencie ryżu i dobrać prawidłowy surowiec dla pewnego przepisu.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty