Melon w czasie ciąży

Jak wiadomo podczas noszenia dziecka smakowe przewagi kobiety gwałtownie zmieniają się. Dosyć często przyszła mama sama nie może zrozumieć życzenia i wyjaśnić swojemu małżonkowi, co jej chce się zjeść. W letni czas obiektem pragnień dla większości ciężarnych są świeże owoce i jagody. Rozpatrzmy i wyjaśnimy, czy można melon w czasie ciąży i czym on jest pożyteczny.
Które pożyteczne właściwości ma ta jagoda?Soczysty melon, bardzo trafnie podchodzi dla ciężarnej i jej przyszłego dziecka. W soku tej smacznej jagody mieści się duża ilość witamin i substancji mineralnych: A, Е, B, РР, takie mikroelementy jak sód, krzem, potas, które pozytywnie wpływają na samopoczucie kobiety i sprzyjają prawidłowemu rozwojowi płodu.
Jeśli konkretnie mówić o tym, czym jest pożyteczny melon w czasie ciąży, to należy odznaczyć następne jego właściwości:
- Sprzyja syntezie serotoniny – hormonu, co pozytywnie wpływa na humor, również pomaga lżej przenosić stresowe sytuacje, polepszając pracę układu nerwowego przyszłej mamy.
- Zwiększa poziom hemoglobiny, który odpowiada za transportowanie tlenu i przeszkadza rozwojowi hipoksji u płodu.
- Podwyższa perystaltykę jelita, sprzyjając wyprowadzeniu toksyn i produktów wymiany z organizmu ciężarnej; pozwala pozbyć się zaparć.
- Ma umiarkowane moczopędne działanie, obniżając nabrzmiałość tkanek.
- Również należy powiedzieć, że samodzielnie melon ma niewysoką kaloryczność. To zwłaszcza ważne dla przyszłych mam, ponieważ zwiększenie masy ciała od użytku tej jagody jest w całości wykluczone. Więcej tego, nierzadko lekarze rekomendują włączać go do racji ludziom z nadmierną masą ciała, tzn. tym kto dotrzymuje się diety niskokalorycznej.
Kiedy w czasie ciąży można jeść melon?
Warto odznaczyć, że daleko nie we wszystkich okresach ciąży dopuszcza się użytek tej jagody. Cała rzecz w tym, że w czasie ciąży od melona może być nie tylko korzyść, ale i szkoda.
To najpierw dotyczy początku i zakończenia procesu. Tak, wzmacnianie perystaltyki jelita może doprowadzić do podwyższenia aktywności miometryja macicznego. W wyniku istnieje ryzyko rozwoju poronienia na małym terminie, czy przedwczesnych porodów na dużym. Ze względu na ten fakt, lekarze nie rekomendują jeść melon w czasie ciąży, w szczególności w 1 i 3 trymestrze.
Czy wszystkim ciężarnym można używać melon i jak to poprawnie robić?Opisane powyżej zakazy całkiem nie oznaczają, że w czasie ciąży w 2 trymestrze kobieta może jeść melon tyle, ile jej zachce się. Istnieją naruszenia, przy których ta jagoda kategorycznie jest zabroniona. Najpierw to:
- cukrzyca;
- choroby układu pokarmowego.
Poza tym, warto uwzględniać i reguły użytku. Tak, melon w żadnym wypadku nie warto dodawać do mlecznego cocktailu, ponieważ to odezwie się rozwojem diareju, co w czasie ciąży jest niedopuszczalne. Podobne może sprowokować zwiększenie aktywności macicy.
Oddzielną uprzejmość warto okazywać ilości. Moczopędny efekt może doprowadzić do nadmiernej straty płynu organizmem, co niebezpiecznie negatywnymi skutkami w czasie ciąży. Ze względu na ten fakt, nie warto używać jagodę wieczorem i przed snem.
Więc, jak widać z artykułu, melon – dosyć pożyteczna jagoda i ona nie jest zabroniona w czasie ciąży. Jednak nie warto zapominać o tych niuansach, które były opisane powyżej. Owak istnieje duża wiarygodność tego, że kobieta zetknie się z pewnego rodzaju problemami, które w czasie ciąży nie są potrzebne.