Mentalność biedaka: 8 sygnałów ostrzegawczych
Zawiść zabija obiektywizm. Każdy z nas może zarobić milion. Dlaczego więc jeszcze nie jesteś bogaty?
Można bez końca szukać wymówek, usprawiedliwień, ale już samo szukanie przyczyny jest samooszukiwaniem. Dlaczego nie działasz? Samooszukiwanie się jest przyczyną tego, że jeszcze nie jesteś bogaty.
Często mówimy: "Inni to dopiero mają szczęście! A ja jestem prawdziwym nieudacznikiem!" Jesteśmy święcie przekonani, że los po prostu uśmiechnął się do bogaczy i w tym, że zdobyli sukces, nie ma ich zasługi. Pamiętać jednak warto o tym, że każdy jest kowalem własnego losu i każde działanie ma swoje następstwa. Każdy ma problemy, niezależnie od pozycji społecznej. Najważniejsze jest nasze nastawienie po trudnych doświadczeniach.
Istnieje takie pojęcia jak mentalność biedaka. Pojęcia "bieda" nie należy traktować w dosłownym jego znaczeniu. Jeśli dostajesz pensję wyższą niż minimalna, to wcale nie oznacza, że ominie cię bieda. Być może to jest jeden z sygnałów ostrzegawczych, że masz mentalność biedaka. Wszystko po kolei.
Za dużo pieniędzy? Za mało pieniędzy? Twój dobrobyt zależy nie tylko od czynników zewnętrznych, ale też od twego nastawienia do bogactwa.
1. Kto nie ryzykuje, ten nie zyskuje!

Aby coś zyskać, czasami musisz zaryzykować. Często sukcesowi i bogactwu towarzyszy właśnie ryzyko. Człowiek sukcesu pozbywa się zbędnego balastu w dążeniu do celu. Jeśli wolisz dostawać małą pensję, ale wiesz, że to jest stabilna praca, to masz mentalność biedaka.
Ustal priorytety. Szukaj dodatkowego źródła dochodu. Owszem, istnieje ryzyko, że stracisz słabo płatną, ale stabilną pracę, ale też istnieje duża szansa, że znajdziesz coś naprawdę wartościowego.
2. Nie chcę niczego zmieniać!

Nieudacznik nie może się rozstać z przestarzałymi przekonaniami, rzeczami, ale nadal marzy o luksusowym życiu. Są tacy, którzy czekają, że pieniądze spadną im z nieba. Nie chcą opuszczać swojej strefy komfortu i działać. Wolą siedzieć na kanapie i narzekać.
To wcale nie oznacza, że musisz pozbyć się wszystkiego, co masz. Musisz pamiętać jednak o tym, że, tak czy owak, kiedyś będziesz musiał zwolnić miejsce na coś nowego i wyjść ze swojej strefy komfortu.
3. Nie wiem, czy mi się uda

Na pewno nie raz myślałeś: "Jacek ma duży dom, samochód, własną firmę, a ja to na pewno nigdy nie będę tego wszystkiego miał, bo jestem mało inteligentny". Owszem, być może matematyka nie jest twoją mocną stroną, ale na pewno doskonale radzisz sobie z czymś innym.
Na przykład, ładnie rysujesz. Nie musisz znać się na ekonomii, aby twoje obrazy zaczęły przynosić zysk. Każdy z nas ma jakieś zdolności i umiejętności, które po prostu nie potrafimy wykorzystać przez niepewność siebie.
4. Jak dają, to bierz, jak biją, to uciekaj!

Podejście do życia może być reaktywne i proaktywne. Jeśli masz podejście reaktywne, to jesteś skazany na biedę. Reagujesz wyłącznie na zachodzące zmiany, ale nie jesteś inicjatorem tych zmian. Żyjesz zgodnie z zasadą: Jak dają, to bierz, jak biją, to uciekaj. Nie przegrasz, ale i na pewno nie wygrasz. Nie możesz spodziewać się tego, że zawsze wszystko będzie się układać po twojej myśli. Proaktywne podejście to podejście, kiedy sam planujesz swoje życie i nim kierujesz, a nie płyniesz z prądem.
Wielu z nas marzy o tym, że nasze życie nagle się zmieni jak po dotknięciu czarodziejską różdżką. Sukces i bogactwo jednak nie dostaje się, lecz się zdobywa.
5. Bo mi się należy

Są wśród nas tacy, którzy uważają, że mogą całymi dniami nic nie robić, bo należy im się zasiłek, należy im się wysokie nagrodzenie etc. Owszem, państwo może wypłacać zasiłek albo minimalną płacę. Ale najczęściej nie o to nam chodzi. Mamy pretensje o to, że ktoś ma miliony, piękne samochody, a my to musimy pracować za nędzne grosze.
Jeśli chcesz osiągnąć sukces i bogactwo, musisz ciężko pracować i sobie na to zasłużyć, a nie tkwić w przekonaniu, że to po prostu ci się należy.
6. Grosz do grosza, a będzie kokosza

Ludzie sukcesu nie tylko ryzykują, ale także doskonale wiedzą, że należy kontrolować każdy wydany grosz, a nie bezmyślnie szastać pieniędzmi. Oszczędzaj, ale z rozsądkiem. Nie musisz chodzić 10 kilometrów pieszo do pracy, by oszczędzić na paliwie.
Jeśli cały czas myślisz o tym, jak oszczędzić, to nie masz już głowy do robienia interesów. Będzie po prostu ci na to brakować czasu i zapału. Pamiętaj o zasadzie Pareta (zasada 80/20). Mówi o tym, że 20% twoich działań odpowiada za 80% osiąganych efektów. Kontroluj swoje wydatki, ale tylko wtedy, kiedy to przynosi efekt. Najlepiej jednak poszukać dodatkowego źródła dochodu i zapomnieć o niepotrzebnym oszczędzaniu na drobiazgach.
7. Narzekania i wymówki

"Nie udało mi się, bo...", "Jeśli by los był do mnie przychylny, to na pewno by się udało... ". Znajome wymówki? Wymówki najczęściej przeszkadzają nam w osiągnięciu sukcesu. Nieświadomie przekonałeś się do tego, że nie możesz walczyć z przeciwnościami losu, więc jedyne, co możesz zrobić, to zaakceptować zaistniały stan rzeczy. Nic bardziej mylnego, Weź życie za rogi, walcz, przej do przodu! Nie narzekaj i nigdy się nie poddawaj.
Pamiętaj także o tym, że to tylko ty jesteś odpowiedzialny za wszystkie swoje porażki. Ucz się na swoich błędach, naprawiaj je i idź dalej. Jeśli natomiast będziesz obwiniać za swoje porażki innych – niesprawiedliwego pracodawcę, karierowiczów, którzy idą po trupach do celu – to na pewno nigdy niczego nie osiągniesz. Nic już nie jest w stanie zmienić twojej mentalności i czynów biedaka.
Bierz odpowiedzialność za swoje życie i nie szukaj wymówek!
8. Sukces tu i teraz

Często zdarza się tak, że osoby, które na przykład po ukończeniu kursu "Jak osiągnąć sukces" zmieniły podejście z reaktywnego na proaktywne, zaczęły brać odpowiedzialność za własne zachowanie, pozbyły się balastu, przestały narzekać, zaczęły myśleć jak bogacze, ale bogactwo i sukces nadal nie przychodzą. Cierpliwości!
Większość z nas jest święcie przekonana, że sukces przychodzi łatwo, tu i teraz. Nic bardziej mylnego! Nie spodziewaj się, że pieniądze spadną ci z nieba. Musisz nie tylko pozbyć się mentalności biedaka, ale też działać. Musisz robić wszystko, by zwiększyć swoje zyski. Nie porównuj się do milionerów, bo to jedynie może cię zniechęcić.
Także nie możesz spocząć na laurach, bo są osoby, którym wiedzie się o wiele gorzej, więc już nie musisz nic robić. Być może to sprawi ci satysfakcję, ale jest to tylko samooszukiwanie. Nie porównuj się z innymi. Porównuj się. Ale tylko z wczorajszym sobą. Jeżeli porównanie wypada na korzyść ciebie dziś, to jesteś na właściwej drodze.